Úterý, 1 října, 2024
DomůRecenzeXiaomi Redmi Note 3 se povedl, výkonu má na rozdávání

Xiaomi Redmi Note 3 se povedl, výkonu má na rozdávání

Pár dní zpět nám do redakce přišla na testování žhavá novinka v podobě posledního smartphonu řady Redmi od Xiaomi, konkrétně model Note 3. Oproti svým předchůdcům přináší nejen výkonnější hardware, ale také kovová záda telefonu či poprvé použitou vestavěnou čtečku otisků prstů. Jak se nám telefon při běžné práci používal a jaké z něho máme dojmy? To se dočtete níže.

Design – neurazí, ani nenadchne

Jak jsme již avizovali v našem preview, Xiaomi vsadilo na osvědčenou klasiku a nepouštělo se do žádných krkolomných experimentů. Výsledkem je poněkud nudnější klasický vzhled, který neurazí, ale ani nenadchne.

P1170576

Paradoxně nám nevyhovovaly příliš oblé strany telefonu, které jsou natolik dokonale kulaté, až nám telefon v jedné ruce občas vykluzoval a bohužel v průběhu testu došlo i k jeho pádu na zem. Při něm se lehce odřel přední plastový rámeček kolem displeje (podobně jako namazaný chleba, i telefony padají na tu stranu, kterou nechcete). Naštěstí se nejednalo o pád z velké výšky a kromě oděrků stříbření, které nejsou příliš vidět, se telefonu nic nestalo.

P1170579

Jinak je telefon kvalitně zpracován, nikde nic nevrže a vše pěkně lícuje, jak má. Že se nám telefon hůře držel, je spíše otázka zvyku a gramlavosti našich rukou.

Při rozhodování o velikosti displeje šlo Xiaomi zlatou střední cestou, 5,5″ je většinou uživatelů uznáváno jako ideál – ani velký, ani malý. Displej je krásně čitelný i na světle (na slunci jsme jej bohužel nevyzkoušeli, protože po dobu našeho testování byla mlha od rána do večera). Díky rozlišení 1920 x 1080 pixelů má displej krásnou jemnost 403 PPI.

P1170598 P1170597

Novinky a inovace

Připomeňme si, že jako materiál byl poprvé použit kov na výrobu zad telefonu. Záda nejsou kovová celá, v horní a dolní části jsou plasty, které ukrývají antény a nesnižují jejich příjem. Že se jedná o kov ale na první pohled nepoznáte. Rozdíl poznáte snad jen podle toho, že v současném ročním období jsou záda studenější, než jiné plastové části.

P1170595

Novinkou pro značku Xiaomi je také vestavěná čtečka otisků prstů, umístěná na zádech telefonu v horní části, která se stává čím dál více populárnější a u asijských výrobců pomalu standardní záležitostí. Čtečka funguje parádně a subjektivně se nám zdá být rychlejší, než u dříve recenzovaných Elephone M2 nebo Mlais M7. I výrobce udává rychlost čtení 0,3 sekundy, přičemž další zmíněné telefony by měly mít „až“ 0,5 sekundy.

MIUI 7.0 – vlastní grafické UI postavené na Androidu 5.0

Že Xiaomi u svých telefonů používá vlastní grafickou nástavbu MIUI na OS Android není žádným tajemstvím. U Redmi Note 3 byl nasazený MIUI 7.0, který je předělávkou trošku staršího Androidu 5.0. Změn je mnoho a na první pohled je systém kompletně překopaný.

Screenshot_2015-12-16-04-40-08 Screenshot_2015-12-16-04-40-12

Kromě barevnějšího designu najdeme v systému také několik funkcí, které v čistém Androidu nebývají. Jedná se například o správu oprávnění aplikací, automatické spouštění aplikací po startu, firewall, antivir, čistič paměti, dětský mód a další.

V současné době je MIUI 7.0 na Redmi Note 3 dostupné pouze v angličtině a čínštině. Česká jazyková mutace by měla být dostupná během několika týdnů. Další možností je nahrání neoficiální ROM od početné komunity, nicméně tuto variantu méně zkušeným uživatelům nedoporučujeme.

Screenshot_2015-12-16-04-50-28

V systému je bohužel plno čínského balastu, který Xiaomi do svých ROMek cpe. Naštěstí lze valnou většinu odinstalovat a uvolnit tak několik desítek megabajtů místa. V základu má MIUI 7.0 pouze Xiaomi App Store. Dle návodu na videu níže však není problém do telefonu doinstalovat Google Play, bez kterého se v našich končinách neobejdete.

Dojmy z používání

Ihned po zapnutí telefonu má uživatel k dispozici 10,64 GB volného místa. Jak s ním naloží, je na něm. V potaz však musí brát jednu důležitou věc – Xiaomi Redmi Note 3 nepodporuje paměťové karty a tudíž úložiště nelze rozšířit. Drobnou útěchou je možnost bezproblémové odinstalace čínského balastu, který Xiaomi do telefonu nacpal, bez nutnosti telefon rootovat.

Screenshot_2015-01-12-15-25-24 Screenshot_2015-01-12-15-25-56

Po odebrání veškerého balastu a doinstalování Google Play a české klávesnice je telefon připraven pro použití v našich končinách. Ze začátku jsme si chvíli zvykali na rozložení dotykových tlačítek pod displejem, u kterých se nám zdají být krajní tlačítka zbytečně daleko od kraje. Je to ale o zvyku a druhý den se již vždy trefujeme napoprvé.

Systém je příjemně svižný, přechody mezi stránkami s aplikacemi (MIUI nepracuje s plochami a menu, ve kterém jsou všechny aplikace. Má pouze plochy, na kterých jsou widgety i ikony současně) jsou bezproblémové. Je vidět, že osmijádrový procesor Mediatek MT6795 Helios X10 o taktu 2 GHz si s dalšími komponenty skvěle rozumí.

Screenshot_2015-12-16-13-32-23 Screenshot_2015-12-16-13-32-36 Screenshot_2015-12-16-13-32-39

Co nám místy vadilo, byl paranoidní firewall, který vyžadoval u spousty doinstalovaných aplikací častá potvrzení akcí. Nejvíce nám to vadilo u Textry, kterou používáme na psaní SMS zpráv. Vše se dá ale vyřešit v nastavení práv aplikací, kde je možné natvrdo dané aplikaci povolit, že má oprávnění na odesílání zpráv.

Benchmark – výkon na rozdávání

Že není Xiaomi Redmi Note 3 žádné ořezávátko dokazují i provedené benchmark testy v oblíbeném programu AnTuTu. Dosažené výsledky ilustrují obrázky níže.

Screenshot_2015-12-20-11-30-17 Screenshot_2015-12-20-11-32-03

Výdrž na jedno nabití – není to špatné

Redmi Note 3 má nadprůměrně velkou vestavěnou 4000 mAh baterii. Díky ní telefon přibral na tloušťce, přeci jen 8,65 mm není žádný hubeňour. Na druhou stranu baculatost vynahradí délka na jedno nabití. Nám telefon vydržel při běžném používání (několik hovorů denně, několik SMS zpráv, několik desítek emailů, nonstop aktivovaná data, nonostop BT) zhruba 2,5 dne. Pokud bychom si pohráli s nastavením režimů a podsvícením, určitě bychom se hravě dostali na 3 dny výdrže na jedno nabití.

Závěrem

Žhavá novinka Xiaomi Redmi Note 3 nezklamala a naplnila naše očekávání. Telefon má velmi dobrý poměr cena/výkon. Za akceptovatelný peníz dostanete po stránce zpracování telefon střední třídy, jehož hardware je více než nadprůměrný.

Po celou dobu testování se nám ani jednou nestalo, že by telefon zamrzal či měl nějaké problémy. Co nás potěšilo, je OTA aktualizace, která dorazila ihned ze začátku testování. Nezbývá než doufat, že česká verze MIUI bude uvolněna co nejdříve, každopádně není problém telefon naplno používat i se základními znalostmi angličtiny.

P1170574

Mezi klady řadíme kvalitní dílenské zpracování, rychlou čtečku otisků prstů, rychlé odezvy systému, dlouhou výdrž na jedno nabití a podporu dvou SIM zároveň.

K záporům patří jednoznačně nekompletní česká podpora LTE sítí, kde telefonu úplně chybí spodní pásma 800 a 900 MHz. Na druhou stranu, pokud nemáte tarif s vyšším FUP a nebo zkrátka rychlý internet nepotřebujete, tento nedostatek vás nebude moc trápit. Jako velký nedostatek také vnímáme absenci paměťových karet.

Telefon pořídíte na e-shopu Gearbest.com za necelých 180 dolarů (v přepočtu zhruba 5450 Kč včetně DPH). Na výběr je ze tří barevných variant: šedé, stříbrné a zlaté.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře