Úterý, 1 října, 2024
DomůNovinkyUzamknutí obrazovky vzorem může být velmi jednoduše prolomeno

Uzamknutí obrazovky vzorem může být velmi jednoduše prolomeno

Vedle klasického PINu společnost Google před několika lety představila možnost uzamykání smartphonů vzorem (potažením mezi jednotlivými body). Jenže nedávná studie naznačila, že tento způsob ochrany má svoje trhliny.

Spojování devíti bodů je totiž stejně předvídatelné, jako hloupé PINy tipu data narození majitele smartphonu, čísla 1234, 1111, 0000 atd. Lidé totiž chtějí být chráněni, ale na druhou stranu podvědomě hledají ty nejjednodušší způsoby, jak toho docílit.

Norská univerzita pro vědu a výzkum konkrétně přišla na to, že rovných 44% lidí si svoje zařízení chrání vzorem, který začíná v levém horním rohu. Rovných 77% všech lidí pak začíná své heslo v některém ze 4 různých rohů, nehledě na to, že většina jedinců používá pouze 4 – 5 uzlů.

Často se vyskytují vzory podobné začátečnímu písmenu jména nebo příjmení dané osoby, případně čísla data narození. To je vzhledem ke třem možným pokusům vložení vzoru opravdu chatrné zabezpečení, nemyslíte?

Z toho vyplývá, že pokud se rozhodnete pro ochranu vzorem, měli byste být kreativnější a nebát se použít více uzlů, samozřejmě bez začátku v levém horním rohu.

Který ze způsobů ochrany vám nejvíce vyhovuje?

weak-android-lock-patterns-640x380

 

Zdroj: AA

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Dnes už existuje tolik lehkých programů na proniknutí přes heslo, že už heslo ani nemá smysl.

  2. Tak to by mě zajímalo jaké. Jmenujte…
    Nic takového neexistuje a pokud to používá brute force, tak rozlomení hesla s šifrováním aes256 by trvalo i superpočítači pár tisíc let… Matematika….

  3. Problém těch vzorů je ještě jeden. Zapatlaný displej a na něm je občas to tažení vidět. Hlavně v případě, že pak ve většině případů jedete jenom klávesnici dole. U klasického hesla to ťapání v tom zapatlaném displeji tolik vidět není.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře