Sobota, 20 dubna, 2024
DomůRecenzeUlefone Future: Číňan s bezrámečkovým displejem

Ulefone Future: Číňan s bezrámečkovým displejem

Dříve byly zajímavé chytré telefony pocházející z Číny spíše raritou, čím dál více se ale objevují nebezpeční zabijáci vlajkových lodí, kteří se snaží konkurovat největším hráčům na trhu nejen výbavou, ale hlavně cenou. Naštěstí pro nás, uživatele, se začínají výrobci zaměřovat vedle vysokého výpočetního výkonu i na další hardware.

Jedním z čínských průkopníků je i společnost UleFone, jejíž telefony nám nejsou cizí. Posledně jsme pro vás otestovali model Power s velkou baterií. Dnes vám představíme novinku v podobě UleFone Future – prvního číňana s bezrámečkovým displejem, kterou nám k recenzi zapůjčila společnost Partis – oficiální distributor UleFone pro Českou republiku.

Balení a vzhled

UleFone si dal u své novinky záležet nejen na telefonu samotném, ale i na jeho balení. Krabička s rudě červeným dnem a černým víkem zdobeným stříbrnými texty UleFone Future vypadá velmi dobře. Málokdo by tipoval, že se uvnitř nachází smartphone. Na krabičce totiž chybí tradiční výčet HW.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Telefon je bezpečně uložen v pěnovém výlisku, takže se jeho poškození při přepravě obávat nemusíte. Kromě telefonu samotného v balení dále najdete:

  • Náhradní fólii na displej
  • Silikonový kryt
  • USB adaptér 5 V / 7 V / 9 V 2,0 A, 12 V 1,5 A
  • USB-C datový kabel
  • redukci z Micro USB na USB-C
  • Stručnou uživatelskou příručku

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Vždy potěší, když výrobce do balení přiloží alespoň náhradní fólii či kryt na telefon. UleFone byl velmi štědrý, obzvláště nás potěšila redukce Micro USB – USB-C. Naopak zamrzí absence sluchátek, na druhou stranu většina uživatelů dává přednost jiným (lepším) sluchátkům.

Designově je UleFone Future velmi podobný současným hi-endovýcm telefonům. Telefon se prodává ve stříbrno-šedé a zlaté barvě. Nám na recenzi dorazila první zmíněná varianta. Všechny hrany jsou příjemně zakulacené, stejně jako krycí sklíčko displeje, kde UleFone vsadil na osvědčené Gorilla glass 3. generace.

Detaily konstrukce

Na jednodílných slitinových zádech se vyjímá symetrická dvojice plastových rámečků v horní a dolní části telefonu. Přesně uprostřed zad telefonu se nachází logo výrobce, ve spodní části je pak označení modelu. Vrchní části zad dominuje zadní vystouplá čočka fotoaparátu a duální LED blesk. Zadní kamerka vystupuje poměrně hodně, poškrábat si její krycí sklíčko asi nebude příliš těžké. Díky vystoupení se telefon položený na záda při zatlačení na levý horní nebo pravý dolní roh lehce houpe.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Na levém boku najdeme vypichovací šuplík na dvě SIM karty sdílený se slotem pro Micro SD kartu. V balení vypichovátko na šuplík sice nenajdete, UleFone na něj ale nezapomněl. Nachází se šikovně ukrytý v kovové záslepce 3,5mm jacku na sluchátka.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Na pravém boku se nacházejí tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Pod ním je nenápadně a velmi netradičně umístěna čtečka otisků prstu, na které budete mít díky jejímu umístění intuitivně položený palec kdykoliv telefon vezmete do ruky. Tlačítko pro zesílení hlasitosti se nachází už poměrně vysoko a pro jeho stisknutí je pohodlnější telefon v dlani posunout trochu níže.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Horní hraně dominuje v levém rohu 3,5mm sluchátkový výstup se zmíněnou záslepkou a vypichovátkem na SIM šuplík v jednom. Uprostřed dolní hrany je pak umístěn USB-C konektor, po jehož stranách se nachází pět a pět dírek ukrývající hlasitý reproduktor. Je zajímavostí, že telefon nemá viditelnou dírku s mikrofonem.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

A nyní už se dostáváme konečně k tomu nejzajímavějšímu, čím Future disponuje. Je to 5,5“ displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů, který po stranách nemá žádné nevzhledné rámečky, které by zabíjely jeho eleganci. Abychom byli přesnější, rámečky zde samozřejmě jsou, ovšem díky zahnutému krycímu sklíčku a díky jejich umístění co nejvíce do krajů téměř dokonale splývají s hranou těla telefonu, takže prakticky nejsou viditelné. Power díky tomuto optickému triku vypadá jako modely Edge od Samsungu, které mají zahnutý displej. Na rozdíl od nich však v tomto zahnutí displej na dotyk nijak nereaguje. Telefon dorazil s nalepenou krycí fólií, čímž UleFone ušetří nemalé trápení při její aplikaci.

Nad displejem se nachází v černém rámečku notifikační LED, senzory okolního osvětlení a přiblížení, přední fotoaparát a reproduktor. Pod displejem je stejně široký černý rámeček, do kterého by mohly být vsazena ovládací tlačítka. Bohužel UleFone upřednostnil tlačítka softwarová, což zamrzí.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

UleFone Future v ruce dobře sedí a navzdory skutečné váze 188 gramu se pocitově nezdá být ani příliš těžký. Šuplerou naměřené rozměry telefonu jsou 151,5 × 73,5 × 9,2 mm. Jediným neduhem mohou být hladká záda, která mohou v ruce prokluzovat. Pro tyto případy naštěstí výrobce přibalil silikonový kryt, se kterým se telefon v dlani ani nehne.

Že je UleFone Future výborně konstrukčně zpracovaný nemá snad ani cenu zmiňovat. Nikde nic nevrže, ani při ohýbání či kroucení telefonu. Vše dokonale lícuje, což ale dnes není problém ani u telefonu nižší třídy.

Hardwarová výbava

Jelikož si dal UleFone na modelu Future náležitě záležet, nešetřil ani na jeho hardwarové výbavě.

Srdcem telefon je 64bitový osmijádrový procesor Mediatek MTK6755 označovaný jako Helio P10 s taktem jader na frekvenci 1,95 GHz. Tomu asistují 4 GB RAM, o grafické operace se postará GPU Mali-T860MP2. Pro data je připravena 32GB vnitřní paměť, kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet až o 128 GB.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Mezi další výbavou najdeme Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS, GLONASS, digitální kompas, duální 2.4G/5G 802.11 a/b/g/n Wi-Fi . Přední kamera fotí v rozlišení 5 Mpix, zadní kamera fotí v rozlišení 16 Mpix. Zadní kameře ve zhoršených světelných podmínkách přisvětluje dvoutónový LED blesk. Nechybí podpora LTE v pásmech 800/1800/2100/2600 MHz. Vodafonní 900 MHz pásmo bohužel chybí. Vpravo od reproduktoru na přední straně se také ukrývá notifikační LED.

Vnitřní paměť o velikosti 32 GB má dostupných 25,05 GB místa. Ihned po spuštění je obsazeno 728 MB. Jak jsme se zmiňovali v předchozím odstavci, interní paměť lze rozšířit pomocí paměťových karet až o 128 GB. Šuplík pro paměťovou kartu je ale sdílený s druhou SIM, takže si uživatel musí zvolit, zda oželí místo navíc nebo druhé aktivní číslo.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Operační systém zvolil UleFone Android ve verzi 6.0. Nechybí podpora českého a slovenského jazyka. Nepřeloženo zůstalo pouze nastavení softwarových ovládacích tlačítek, jinak jsme se s angličtinou nikde v systému již nesetkali.

Vzhled systému zůstal čistě Androidí bez grafických nástaveb. Na displeji tak lze vytvářet stránky s widgety a odkazy, menu je klasické vertikálně scrollovací. UleFone si naštěstí odpustil jakýkoliv předinstalovaný balast, který obvykle pouze zabírá místo.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Ihned po zapnutí telefonu přišla OTA aktualizace o velikosti 116,54 MB, která přinesla drobné opravy a vylepšení.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Díky výkonnému procesoru a dostatečně velké operační paměti se telefon jen tak nezadýchá. Systém je odladěný velmi dobře, nepozorovali jsme žádné zasekávání či zdlouhavé načítání spouštěných aplikací. Kéž by takto fungovaly všechny telefony (a dlouhodobě). To by byl balzám na duši a nervy…

Zkušenosti z používání, výkon v AnTuTu

UleFone Future je radost od prvního spuštění. Vše funguje jak má, displej je krásně ostrý, přechody nejsou prakticky vůbec vidět a podání barev velmi věrné. Ani na slunci se čitelnost nijak zvlášť nezhoršuje. Pozorovacím úhlům nemáme co vytknout. Největší peckou je absence bočních rámečků, díky kterým displej působí větší a telefon naopak kompaktněji.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Celkově se nám design lehce kopírující styl iPhone (a jiných telefonů) líbil. Jasně, mohl UleFone přijít s něčím novým a neotřelým. Na druhou stranu jsme rádi, že nešel ve stopách nedávno recenzovaného Vernee Apollo Lite, který je designově velmi nudný.

Díky lehce zaobleným rohům přední a zadní strany telefonu není držení samotného telefonu v jedné ruce příliš jisté. Daleko jistější jsme byli po nasazení průhledného silikonového krytu, který byl součástí balení. S ním již telefon v dlani neprokluzuje, zbavíte se tak nepříjemného pocitu, že by vám mohl každou chvílí z ruky vypadnout.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Jak jsme zmiňovali v předchozí kapitole, čtečka otisků prstů na pravém boku se nachází na ideálním místě pro snímání otisku palce. Díky ní a díky tlačítku pro zapnutí/vypnutí jsou však posunuta tlačítka pro ovládání hlasitosti poměrně vysoko, zejména zesílení je mimo dosah palce a pro jeho stisk je nutné telefon v dlani posunout níže. Boční tlačítka mají nízký zdvih a příjemně se mačkají.

Čtečka sama o sobě pracuje na výbornou i přesto to, že je oproti klasickým kulatým čtečkám podstatně užší. Snímání otisků probíhá klasickým přiložením bříška prstu, nikoliv otěrem, jak by se mohlo zdát. Při ukládání otisku do telefonu vás systém vyzve k dostatečnému počtu stisků, takže telefon nemá následně otisk problém rozpoznat i ve chvíli, kdy nepřiložíte přesně prostředek bříška palce. Telefon lze prostřednictvím otisku odemknout i se zhasnutým displejem.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Co zamrzí je použití softwarových tlačítek. Přitom pod displejem se nachází dostatečně velký pruh, do kterého by se bez problému vměstnala tlačítka dotyková, která by neukusovala část displeje.

Na pohled působí příjemně „dýchající“ notifikační LED vpravo od sluchátka. Bohužel není možné si jednotlivé barvy libovolně nastavit.

Příjemné jsou také vibrace telefonu, které jsou oproti Vernee Apollo Lite daleko jemnější. Na druhou stranu je při cestování, například v autě, nemusíte vůbec cítit.

Baterie s kapacitou 3000 mAh, která je zabudovaná do unibody těla telefonu, podporuje rychlé nabíjení. S 9V 2-3A adaptérem není problém telefon dobít z 0 na 100 % během pouhých 60 minut. Průměrná výdrž 2,5 až 3 dny při běžném používání, které je dosahováno díky vylepšenému řízení spotřeby procesoru, není špatná.

Na závěr jsme ani UleFone Future nemohli ušetřit testu AnTuTu. Dosažené skóre 50787 bodů není špatné.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Fotoaparát

Při focení za pěkného slunečného počasí nemá telefon problém pořizovat pěkné fotografie. Při západu má ale tendenci fotky poněkud přepalovat, což je ostatně vidět i na následujících ukázkových snímcích. Při focení za šera do vzdálenosti cca 2metrů poskytne dostatek světla duální LED blesk. S přibývajícím šerem a vzdáleností foceného objektu znatelně na fotkách přibývá i šum.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testuUlefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Defaultní aplikace fotoaparátu je intuitivní a přehledná. V základu můžete přes aplikaci jedním tapnutím přidat barevný filtr. Na výběr jich je celkem 15.

Závěrem

Testování UleFone Future je za námi a my ho se slzou v oku budeme vracet zpět. Dlouho jsme neměli v redakci tak zajímavý telefon, k jehož přednostem patří zejména luxusně vypadající bezrámečkový displej, vysoký výkon, pěkný design a na čínský telefon zajímavě umístěná boční čtečka otisků prstů.

Future není téměř co vytknout. Pokud budeme hnidopiši, tak bychom uvítali dotyková tlačítka pod displejem namísto softwarových. Pak nám také vadí vystouplá čočka fotoaparátu, díky níž se telefon při zatlačení na rovném povrchu kymácí. Třetí výtku bychom rozdělili mezi lehce kluzké tělo telefonu (vysoký podíl na tom mají elegantně zaoblené hrany telefonu) a notifikační LED, u které si nelze libovolně nastavit barvy dle sebe.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Za zapůjčení telefonu ještě jednou děkujeme společnosti Partis, která UleFone Future nabízí na svém e-shopu www.e-pad.cz ve zlaté a šedé barvě za 8 260 Kč včetně DPH.

Ulefone Future: číňan s bezrámečkovým displejem v testu

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře