Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyKe kybernetickým útokům se v budoucnu využijí i chytré mobily. Nebezpečí hrozí...

Ke kybernetickým útokům se v budoucnu využijí i chytré mobily. Nebezpečí hrozí zařízením s Androidem

Kybernetické DDoS útoky se dynamicky vyvíjejí. Jedním z trendů blízké budoucnosti, je využití chytrých mobilních přístrojů. „Asi nejzranitelnější jsou chytré telefony a tablety, které pracují s operačním systémem Android,“ říká Martin Půlpán ze společnosti net.poiters.

„Velký nástup využívání mobilních zařízení pro DDoS útoky lze očekávat vybudováním a spuštěním LTE sítí, které nabídnou dostatečnou rychlost mobilního připojení srovnatelnou se stávajícím pevným připojením.“

Zjistit, že se počítač, tablet nebo mobil stal součástí BOTnetu, která je pak zdrojem útoků, je velmi obtížné. „Často nás na to upozorní až sám mobilní operátor při odpojování konkrétního telefonu z bezpečnostních důvodů. Majitel telefonu to zpravidla může poznat podle objemu dat, které jsou bezdůvodně a nestandardně odesílané, na výši svého účtu nebo podle velmi rychle vybité baterie,“ prozrazuje bezpečnostní tipy Martin Půlpán. Škodlivý kód je podle jeho slov aktivován na dálku a chytrý telefon se na pokyn hackera stává součástí BOTnet sítě (nástroj hackera, který kumuluje sílu k útoku) jen po určitou dobu. Bez speciálního nástroje ho lze jen obtížně detekovat.

„Pokud využíváme zařízení s Androidem, je nutné nastavit maximální zabezpečení a zároveň je dobré zakoupit prověřený bezpečnostní software od renomovaného výrobce. Na trhu existuje množství bezpečnostních programů pro Android, ale mnoho z nich detekuje jen omezené množství škodlivého softwaru nebo nedisponují aktualizacemi signatur,“ radí Martin Půlpán z net.pointers.

Riziko kybernetických DDoS útoků se zvyšuje každým dnem, nicméně po zprovoznění LTE sítí v širokém měřítku, bude snadnější mobilní zařízení zneužít. Dnešní mobilní telefony disponují výkonem srovnatelným s osobními počítači před několika lety. Palčivý problém to bude zejména pro mobilní operátory, kteří by měli již nyní investovat do technologií, které jim umožní DDoS útoky z chytrých telefonů účinně eliminovat. Zároveň se budou muset zaměřit na detekci neznámých škodlivých kódů, které se budou v mobilních sítích šířit.

Společnost net.pointers dokončila implementaci technologie chránicí síťové zdroje proti DoS a DDoS útokům nebo phishingu u všech významných internetových providerů v ČR. „Zprovoznili jsme unikátní řešení, které poskytuje ochranu před stále se stupňujícími DoS a DDoS útoky. Výjimečnost řešení spočívá v jeho instalaci u providerů, tj. poskytovatelů internetového připojení namísto u klientů,“ popisuje nejzásadnější změnu systému Martin Půlpán, jednatel net.pointers, a zároveň prozrazuje, že o řešení české firmy projevují zájem i globální společnosti. „Současná obrana vyžaduje naprosto odlišný přístup. Místo stavění bariér je třeba využívat technologie, která tato rizika dokáží minimalizovat,“ říká Půlpán, podle kterého je net.pointers na počátku expanze mezi nadnárodní finanční instituce. „Právě tam je totiž riziko útoků v současné době největší.“

Android-Malware

 

Zdroj: TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře