Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůRecenzeHodinky Alcatel WATCH: Krásný a levný zobrazovač notifikací

Hodinky Alcatel WATCH: Krásný a levný zobrazovač notifikací

Čert aby se vyznal v té záplavě chytrých hodinek! Hranaté, kulaté, s foťákem i mikrofonem, fitness náramky nebo lepší „digitálky“, pro Android či iOS, s cenami od jednoho a půl po dvě stě padesát tisíc korun. A teď babo raď, které si vybrat! Osobně mám výhodu, neb pro mne platí jedna základní premisa. Když hodinky, pak jedině s kulatým ciferníkem!

nedávné recenzi nám kolega Martin Polický představil ultra levné chytré hodinky No.1 Sun S2, zaplavené různými funkcemi. Dnes si k nim představíme sice dražší a funkcemi o něco chudší, o to však hezčí alternativu v podobě hodinek od přeci jen známějšího výrobce – Alcatelu.

Alcatel WATCH SM02 – elegantní pohroma pro leštiče

Po více než měsíčním čekání konečně dorazila toužebně očekávaná zásilka. Menší červená krabička s vyobrazenými hodinkami v obou barevných variantách (bílá a černo-červená) dávala tušit, co se skrývá uvnitř. A tím je – další krabička, tentokráte bílá, s totožným, ovšem černobílým, vyobrazením hodinek. Teprve po otevření této se na nás usměje elegance sama. Stříbrně lemovaný černý kulatý displej s krycí folií, znázorňující ikony menu hodinek. Vedle hodinek se nachází červená krabička, ukrývající prodlužovací USB kabel pro napájení, záruční listy ve spoustě jazycích a zkrácený manuál.

A_SW_SM02

Po sloupnutí krycí folie, spuštění hodinek a po prvních tazích prstem po displeji (přeci se nebudeme zdržovat čtením přiložených informací a manuálem, že 😉 ) nastává zděšení. Další lesklá plocha, kterou budu muset čistit a leštit, neboť má úchylka mi nic jiného nedovoluje! No, ale tato krása si to rozhodně zaslouží. Matně kovové lemování ciferníku doplňuje na pravé straně jediné hardwarové tlačítko, které slouží k zapnutí/vypnutí displeje, případně celých hodinek.

A_SW_SM02

Umělohmotný náramek je (v případě naší barevné varianty) černý se skvěle padnoucí tmavě červenou. Ta je pouze na vnitřní straně náramku a není tedy po nasazení hodinek na ruku vidět. Náramek samotný je však nevyměnitelný, a to z toho důvodu, že je v něm zabudovaný napájecí USB konektor. Malá fičurka, díky které odpadá nošení nabíjecí kolébky, dokovací stanice či dalšího speciálního kabelu. Jednoduše odklopíme krytku konektoru a připojíme k libovolnému počítači / powerbance / do sítě v našem dosahu.

Celý design hodinek je povedený, decentní a hodnotím jej velice kladně. Hodinky se hodí jak pro běžné nošení, tak i např. do obleku.

Specifikace

Rozměry – 10,5 × 41,8 × 3,5 mm

Displej – IPS TFT kapacitní, 1,22″ (240 × 204 px), kruhový

Pásek – umělohmotný, šířka: 20 mm

Operační systém – vlastní, kompatibilní s: Android 4.3+, iOS 7+

Datové funkce  Bluetooth 4.0+, NFC

Senzory – akcelerometr, krokoměr, kompas, srdeční tep

Akumulátor – 210 mAh

Cena – 3.490,- Kč

Displej a dílenské zpracování

Jak již bylo zmíněno ve specifikacích, použitý IPS displej kruhového tvaru má relativně malou úhlopříčku 1,22″. Navíc je ve spodní části useknutý (stejně jako Moto 360) a netvoří tak dokonalý kruh, jako např. u LG G Watch Urbane. Místo v oné výseči je aspoň využito pro neviditelné tlačítko Zpět. Díky výseči je rozlišení mírně atypické 240 × 204 px a výsledná jemnost je celkem slušných 258 ppi. Rastr je tak zřejmý a při mírném soustředění viditelný, avšak nepůsobí nijak extrémně „pixelovsky“. Čitelnost hodinek je plně dostačující, ani za jasného dne jsem neměl žádnou potíž se čtením notifikací a času.

Co malinko zamrzí, je použité krycí sklíčko. Nejedná se (vzhledem k ceně celkem logicky) o safírové, avšak ani o Gorilla Glass. Pokud si tedy nebudete dávat pozor, může se použité tvrzené sklo celkem rychle poškrábat. Vzhledem k mé úzkostné opatrnosti se mi to ovšem během třítýdenního používání naštěstí poškrábat nepodařilo.

Menší úhlopříčku doplňuje celkem široký rámeček (cca 3 mm) se zvýrazněnými hodinami (pomocí jednoduché čárky), kdy pouze šestá a dvanáctá hodina je zdůrazněna číslicí. Někdo tento rámeček může považovat za velký, mě však nevadí a nijak rušivě na mě nepůsobí. I díky tomu, že jej plně kryje sklíčko, které plynule navazuje na kovový rámeček.

A_SW_SM02

Celé zpracování WATCH SM02 je až nečekaně na skvělé úrovni. Všechny části hodinek (sklíčko versus kovový rámeček, rámeček versus umělohmotný pásek) přechází plynule jeden v druhý, a vše drží pevně u sebe tak, jak má. Za to uděluji výrobci velké plus, obzvláště s přihlédnutím k výsledné ceně hodinek. Celkové zpracování totiž navozuje dojem výrazně vyšší cenovky a v žádném případě nepůsobí nijak lacině.

Hodinky jsou sice držitelem certifikátu odolnosti IP67 (tedy krytí proti prachu a ponoření na třicet minut do hloubky jednoho metru), avšak v samotném návodu sám sebe výrobce kryje daleko lépe i bez certifikátu: „Hodinky WATCH jsou zařízením IP67. Proto není nutné hodinky WATCH sundávat, když si myjete ruce nebo obličej, ale nezapomeňte je osušit, pokud se na ně dostane voda, když prší, uklízíte, atd. S hodinkami WATCH nedoporučujeme plavat nebo se sprchovat.“.

Uživatelské prostředí

Inu, dost bylo o vzhledu fyzickém, teď se hodinkám podíváme na duši. Alcatel se rozhodl pro vlastní operační systém a to vždy sebou nese různé klady i zápory. Mezi hlavní zápory v našem případě beze sporu prozatím patří příliš velká uzavřenost. K dispozici jsou například pouhé tři ciferníky. Analogový s vyznačenými minutami a datumem, minimalistický analogový (pouze ručičky, vč. vteřinovky, bez datumu) a digitální, kde vteřiny jsou vyznačeny postupně se rozsvěcujícími tečkami po obvodu ciferníku. Pokud by se vám tyto tři možnosti nelíbily, máte smůlu. Žádné nové si nainstalovat nemůžete. A to se netýká pouze ciferníků, ale i všeho ostatního. Rovnou zapomeňte i na vývojářský kit, který vám umožní naprogramovat si vlastní aplikaci pro hodinky.

Na druhou stranu – Android Wear je určen pouze pro androidí telefony, WatchOS pouze pro iPhone. Kdežto Alcatel WATCH SM02 můžete ledabyle spárovat s kterýmkoliv telefonem, využívajícím, ve specifikacích zmíněné, verze operačních systémů. Což z nich činí výraznou konkurenci, zvláště pak pro Apple Watch. Výrobce také nadále vydává aktualizace SW hodinek (aktuální verze firmwaru je 14P), které opravují některé chybky a které mohou do budoucna přinést na základě ohlasů veřejnosti i nějakou tu novinku.

V současné době se tak v menu hodinek nachází celkem čtrnáct ikon (z toho jedna zcela zbytečně).

Počasí – zobrazuje aktuální počasí s předpovědí na následující čtyři dny, a to v místě vašeho aktuálního pobytu. Informace o počasí poskytuje služba AccuWeather.

Ikona tepu – zahrnuje vaše denní aktivity a plnění nastavených cílů. Měřené jsou kroky, spálené kalorie, ušlá/uběhnutá vzdálenost a doba chůze. Poslední je monitoring spánku, o kterém si povíme o něco později.

Srdce – měřič srdečního tepu. Měří ovšem pouze na vyžádání, za klidového stavu a s čekáním cca 20 vteřin na výsledek. Zapomeňte na kontinuální měření během vašeho běžeckého výkonu.

Běžící panáček – je vlastně runtimová aplikace s počítadlem uběhnutých kol, vaší rychlosti, uběhnuté vzdálenosti a počtu kroků.

Stopky – jsou prostě stopky, bez nějakých příkras a dalších možností. Kupříkladu bych ocenil funkci kuchyňské minutky (nastavím si čas, po jehož uplynutí jsem upozorněn).

Sluchátka – dálkové ovládání hudebního přehrávače v mobilním telefonu. Více informací opět o něco později.

Kompas – digitální kompas s ukazatelem aktuální nadmořské výšky. O přesnosti raději pomlčím, nicméně i jako pouze orientační mohou být hodnoty užitečné.

Fotoaparát – dálková spoušť foťáku. Bohužel se nespouští aplikace fotoaparátu integrovaná (či jiná, námi předvolená), ale pouze vlastní, která je součástí obslužné aplikace OneTouch Move. Můžeme tedy zapomenout na nastavení rozlišení fotek, apod.

Hodiny – naprosto zbytečná ikona, pomocí které si vybíráte vzhled ciferníku. Tento výběr můžete totiž provést i tehdy, pokud podržíte zhruba na tři vteřiny aktivní displej.

Telefon – celkem šikovný vyhledávač spárovaného telefonu. Pokud si někam založíte telefon, který je stále v dosahu bluetooth, pomocí této aplikace začne telefon vibrovat a vyzvánět.

Zvonek – zapíná/vypíná vibrace hodinek. Všechny! Nejen notifikací, ale bohužel i budíku.

Letadlo – zapíná/vypíná režim Letadlo, což u hodinek znamená vlastně pouze vypnutí bluetooth.

Sluníčko – nastavuje tři úrovně jasu. Osobně jsme si i v dnešních slunečných dnech vystačil s pouze s tou nejnižší úrovní.

Kádinka – invertuje barvy menu a většiny aplikací, čili jakýsi denní (světlý) a noční (tmavý) režim. Opět využívám pouze světlého režimu, neboť ve tmavém toho moc vidět není.

A_SW_SM02 A_SW_SM02

Jak vidno, aplikace mají celkem široký záběr. Škoda jen, že některé z nich nejsou dotažené do nejlepšího konce. Viz Stopky bez kuchyňské minutky, měření tepu pouze na vyžádání, či chybějící další zpracování naměřených dat. Kupříkladu monitoring spánku. Výborný nápad, ovšem výstup z měření je, řekněme to slušně, mírně nedostatečný. Sice vidíme, kolik času jsme byli v hlubokém spánku, v lehkém spaní či dokonce vzhůru. Dokonce to máme zobrazeno po hodinách. Ovšem čekal bych místo sloupcového grafu nějaký lepší, plynulejší, např. spojnicový. Prostě pěknou křivku, kdy jsem byl v hlubokém či lehkém spánku.

OT_Move

Stejně tak chybí interakce s dalšími aplikacemi. Přímo se nabízí budík. Když už mají hodinky údaje o mém spánku, proč si nemůžu nastavit (místo pevného času buzení) např. půlhodinový interval? Hodinky poznají, že spím, v daném intervalu, právě teď v tuhle chvíli lehkým spánkem, a tedy je nejvhodnější doba k probuzení. No dobrá, jsem přeci schopný programátor, napíšu si na to vlastní aplikaci. A ejhle – to vlastně nejde.

Dálkové ovládání hudebního přehrávače by šlo také malinko vylepšit. Pomocí této aplikace máte možnost spustit/pozastavit přehrávání, přesouvat se mezi skladbami a manipulovat s hlasitostí. A právě to ovládání hlasitosti je nejkomplikovanější a ne vždy se zadaří. Zvyšování/snižování probíhá pomocí posuvníku po okraji ciferníku, a opravdu málokdy se podaří trefit tenký proužek bez nechtěného přehození skladby.

A_SW_SM02

Alcatel však postupně pracuje na opravách firmwaru, takže se třeba můžeme dočkat úprav i těchto chybek. Například jsem při pročítání diskusí a prvních uživatelských zkušeností narazil popisovanou na chybu u hodinek spárovaných s iPhonem. Po vzdálení se od telefonu z dosahu bluetooth nejen že byly zaznamenány různé doby ke znovupřipojení, ale často k němu nedošlo vůbec. Musela se v telefonu spustit aplikace, a pak teprve došlo ke spojení. Aktualizace firmwaru, která na hodinky dorazila na konci července, tuto chybu dle ohlasů vyřešila a opravila.

Baterie a ovládání

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kapacita 210 mAh je hodně málo, hodinky mi standardně vydrží tři dny běžné zátěže. To znamená non-stop spuštěné bluetooth a spárované s telefonem, každou noc zapnutý monitor spánku a třikrát denně měření tepu. Pokud bych omezil monitoring spánku, tep neměřil a na noc bluetooth vypínal, mohl bych se dostat i na výrobcem udávanou hraniční výdrž pěti dnů. Není to sice týden, jako u Pebble Time, nicméně na chytré hodinky se jedná pořád o krásnou hodnotu. Stav baterie hodinek se můžeme dozvědět dvojím způsobem. Ten složitější a zdlouhavější je vytáhnout telefon, spustit aplikaci OT Move a zvolit Hodinky Watch (No vážně. Doopravdy se to tak jmenuje!). Stav baterie je zobrazen ikonou uprostřed hodinek. Druhý způsob je aktivace displeje hodinek. Stejná ikona (i když mnohem menší) problikne na jednu vteřinu na dvanácti hodinách. Tedy v místě ukazatele dvanácté hodiny.

No, když tak uvažuji nad označením „chytré hodinky“, opravdu se vzhledem k funkcím lépe hodí „zobrazovač notifikací“. Tím, že se Alcatel vydal cestou vlastního a hlavně uzavřeného operačního systému, bez možnosti instalace dalších aplikací, WATCH SM02 jsou tak zhruba na půl cesty stát se plnohodnotnými chytrými hodinkami.

Proprietární operační systém je jednoduchý a stejně tak se jednoduše ovládá. Místy by se dalo říci – bohužel. Displej aktivujete buď HW tlačítkem, nebo pohybem (nakloněním) ruky směrem k očím. Tento pohyb zprvu vyžaduje chvilku cviku, ale po zhruba třech – čtyřech hodinách je zcela automatizovaný. Někomu by mohla chybět třetí možnost odemknutí – dvojí poklepání na displej, tak jak to umožňuje konkurence. Osobně mi tato možnost nechybí, neboť ji považuji za zbytnou. Přeci – když už musím použít druhé ruky k aktivaci displeje, je snad jedno, zda na něj poklepám, nebo zda zmáčknu tlačítko, ne?

Základem hodinek je (jak jinak) ciferník se zobrazeným časem a datumem. Tapnutím se dostanete do menu, delším podržením se dostanete na výběr vzhledu ciferníku a tahem nahoru zobrazíte přijaté notifikace. Zmeškané volání, přijatý e-mail, SMS, různé kecálky a sociální sítě. Celkem si můžeme zvolit notifikace z jedenácti aplikací. Bohužel, můj oblíbený správce SMS, a to Messenger od Googlu, mezi nimi chybí. Podporován je pouze Hangouts. A i notifikace podporovaných aplikací mají svá omezení. Nemůžeme je nijak spravovat, odpovědět, či jen akceptovat přijetí. WATCH SM02 také nedokáží zobrazit tolik oblíbené smajlíky a v případě e-mailu zobrazí pouze odesílatele a předmět. Pokud se z e-mailu chcete dozvědět více, musíte šáhnout po telefonu. A vzít telefon do ruky musíte i v případě, že se na hodinkách chcete zbavit notifikace, která se zobrazuje do té doby, dokud si nepřečtete si zprávu (nezrušíte oznámení) přímo v něm.

Mezi notifikacemi se pohybujete pohybem po displeji do stran
Mezi notifikacemi se pohybujete pohybem po displeji do stran

 

Šéf mi poslal palec nahoru. Nebo dolu? Nevím..
Šéf mi poslal palec nahoru. Nebo dolů? Nevím..

Pomocí hodinek můžete i odmítnout příchozí hovor. Buď odmítnout, nebo ztišit vyzvánění. Bohužel pouze na hodinkách (přestanou vibrovat a ukazovat příchozí hovor), mobil si však vyzvání vesele dál. Místo té druhé možnosti bych uvítal něco jiného. Odmítnout hovor s odesláním přednastavené SMS (Zavolám později; Mám jednání; apod.). Nebo úplně jinou variantu, a to přijetí hovoru s automatickým přepnutím do hlasitého odposlechu. Celkem by se mi to hodilo např. v autě.

To jsou ale takové malé vychytávky, na které snad časem Alcatel také přijde a opraví/doplní firmware hodinek. Samotný OS je jinak docela odladěný, doposud jsem nezaznamenal žádný lag. Naopak – občas přijde notifikace na hodinky dříve, než zavibruje samotný telefon.

OneTouch Move

Od hodinek se na chvilku oprostíme a podíváme se na aplikaci, bez které jsou vám WATCH SM02 celkem k pr… ehm… na nic.

OT_Move

OT Move se ovládá stejně jednoduše, jako samotné hodinky, počínaje již prvním spuštěním a spárováním s hodinkami. Spárování může proběhnout dvěma způsoby: buď pomocí QR-Code, vygenerovaným na displeji hodinek a přečtený aplikací, nebo pomocí NFC (styčná plocha je na hodinkách umístěna na pásku). Osobně jsem vyzkoušel QR-Code, který byl v diskusích popisovaný jako složitější způsob. Vzhledem k tomu, že spárování proběhlo na první pokus a během pár minut byly hodinky připraveny k běžnému použití, neshledávám tento způsob párování za nijak těžký a zvládne ho opravdu kdokoliv.

Styčná plocha NFC na pásku hodinek
Styčná plocha NFC na pásku hodinek

Hlavní nabídka aplikace se skládá z našich denních aktivit a plnění nastavených cílů. Potřebné údaje se samozřejmě přenáší z hodinek. Pokud zadáme v nastavení další údaje o naší maličkosti (výška, váha, věk), údaje se ještě více zpřesní. To platí obzvláště u počítadla spálených kalorií. OT Move, oproti hodinkám, dále zobrazuje naši aktivitu po hodinách, navíc s týdenní historií. Můžeme si také zobrazit Časovou osu našich aktivit, tentokrát již od počátku věků. Tzn. od prvního spárování hodinek s telefonem.

OT_Move

V aplikaci také můžeme provádět další nastavení hodinek. Nastavit budíky (hodinky ve stanovený čas vybrují), vybrat si, které (přednastavené) aplikace mají možnost zobrazit na hodinkách notifikaci, a také si zvolit vlastní tapetu/pozadí hodinek. Těchto možností je opravdu bezpočet. Od jednobarevných variant, přes přednastavené tapety a obrázky, po obrázky vlastní. Chcete mít pod ručičkami hodinek fotku sebe, svého zvířectva či své drahé polovičky? Není potíž. V takovém případě ale důrazně doporučuji vyvarovat se na fotkách bílého či světlého pozadí. V opačném případě se může stát, že vůbec neuvidíte ani zobrazovaný čas, datum, ani ikony notifikací.

Pokud máte nastavenou čistě černou plochu, ručičky hodin (resp. digitální čas) jsou bílé, vteřinovka s datumem modré a ikony notifikací různobarevné. V případě čistě bílé plochy se barva ručiček změní (logicky) na černou. Ostatní barevné kombinace zůstávají. Pokud si však pozadí plochy změníte na kteroukoliv jinou barvu, přednastavenou tapetu či vlastní obrázek, všechny prvky hodinek a notifikací jsou bílé a mohou při nevhodném obrázku téměř nečitelné. V MS Word se tomuto stylu písma říká reliéfní nebo ryté. Vyzkoušejte si ve wordu sami, jak to pak může vypadat. 😉 

Kolik že je hodin?
Kolik že je hodin?

Aplikace Move dále sama hlídá aktuálnost firmwaru hodinek a pokud je dostupná nová aktualizace, upozorní nás na potřebu instalace. Ta je vcelku jednoduchá, intuitivní a opět nebude nikomu dělat sebemenší obtíže. Uvidíme, jak často bude Alcatel aktualizace vydávat a co vše v nich bude zakomponováno.

Aktualizace hodinek probíhá hladce.
Aktualizace hodinek probíhá hladce.

Hodnocení

Pokud by se někomu na základě předchozích řádků a vět zdálo, že se mi Alcatel WATCH SM02 nelíbí a jsou špatné, šeredně se mýlí! Ano, hodinky, respektive jejich OS, mají ještě své mezery a mouchy. Osobně bych třeba uvítal základní kalkulačku, kuchyňskou minutku a možnost odmítnutí hovoru s automatickým zasláním přednastavené SMS. Určitě by se hodila lepší správa zobrazených notifikací. Ale tohle nejsou mouchy. Jsou to malé mušky, či kosmetické vady na kráse.

IMG_20150728_112725

Jaký je tedy verdikt? Pokud hledáte perfektního asistenta pro vaše běhání, asistenta, který naměří všechna dostupná data, zpracuje a odešle do Runtasticu, či Runkeeperu (a dalších aplikací), neberte je. Pokud hledáte kompletní telefon v hodinkách, také nejsou tyto přímo pro vás. Pokud ale hledáte (stejně jako já) zobrazovač notifikací, který navíc skvěle vypadá a je spolehlivý, pak mám pro vás jediné – jděte do nich! Za cenu tří a půl tisíce získáte stylové, nikoliv kýčovité, (polochytré) hodinky, se kterými si rozhodně ostudu neuříznete. Já je rozhodně vracet nebudu! A to i navzdory tomu, že mají hodinky mít na krycím sklíčku oleofobní vrstvu a já se i přesto asi uleštím.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Alcatel WATCH SM02/“/]

Ondra Severa
Ondra Severa
BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.
Další články

6 KOMENTÁŘE

  1. dobrý den, snad jsem se nepřehlédl v článku, ale chybí mi informace, na kterou si lidé v hodnocení stěžují – jak na vás působí „snadnost dotyku“? četl jsem, že dotykový display hodinek se velmi špatně ovládá a hodinky jsou prakticky nepoužitelné. Děkuji

    • Zdravím Vás, Houbo!
      Žádnou přehnanou citlivost (či necitlivost) displeje jsem vůbec nezaregistroval. Pouze jedenkrát na ostrém přímém slunci, kdy byl prst „teprve“ desetinu milimetru nad displejem, displej již zareagoval. Ale to byla opravdu výjimečná situace.

      • Děkuji za odpověď, velice mě těší že hodinky skvěle fungují, mám o ně zájem a po vašem článku už nebudu váhat.

  2. Ahoj, díky za recenzi. Mám Asus Zenfone 5 verzi s LTE netem a hodinky fungují. Problém je v notifikaci sms zpráv- občas se mi stane, že mi telefon nenotifikuje, i když je spárován. Při prvním párování přes rozhraní aplikace MOVE se nespárovaly, musel jsem párovat přes rozhraní Androidu a pak až v aplikaci. Tak nevím, kde je zakopaný pes. Navíc mi standartně nenotifikují smsky, ale v nastavení to ani nemám..
    Jinak fungují dobře 🙂

    • Ahoj.
      Jakou app na správu SMS používáš? Zkusíme ji vyzkoušet na našem redakčním Nexusu 5. A jaké máš zkušenosti se „snadností dotyku“ a ovládáním displeje (viz Houbův dotaz výše)? U našeho kusu bylo vše v naprostém pořádku. Tak jestli nejsme jen světlá výjimka. 😉

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře