Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeAmazon Kindle pro Android - Nikoliv druhořadá čtečka

Amazon Kindle pro Android – Nikoliv druhořadá čtečka

Tak trochu stranou od „velkých“ aplikací pro čtení e-knih stojí oficiální aplikace internetového gigantu Amazon Kindle. Je to ale škoda, protože i sama o sobě má co nabídnout – a to především přísnou jednoduchost a účelnost.

Důvod proč věnovat čas aplikaci, která je vlastně spíše doplňkem velkých čteček Kindle, je jednoduchý. Když přistoupíte na určitá omezení daná platformou, odmění se vám krásně jednoduchým prostředím bez hromady zbytečných voleb a prostou funkčností s pár vychytanými funkcemi navíc. Jeden řez písma, tři variant řádkování a šířky okrajů, čtyři barevná témata, jedno táhlo pro nastavení jasu a dvě tlačítka pro zmenšování/zvětšování písma.

Tolik možností pro přizpůsobení prostředí nabízí Amazon Kindle – a pro drtivou většinu uživatelů to naprosto stačí, dokonce si troufám tvrdit, že pokud nechají jas synchronizovaný s tím systémovým, nikdy obrazovku s nastavením nemusí vidět.

Screenshot_2015-01-22-11-37-26Screenshot_2015-01-22-11-42-15

Zbývá tak jen prostá radost ze čtení dobrého textu roztaženého až k okrajům displeje s drobnými ukazateli času zbývajícího do konce kapitoly a procentuálního vyjádření vaší pozice v knize. Stránky přepínáte tažením, tlačítky hlasitosti nebo dotykem na levém či pravém okraji obrazovky. Pro pečlivé čtenáře jsou pak k dispozici dvě funkce – zvýraznění označeného textu a přidání záložky.

Vše se v duchu cloudové doby synchronizuje mezi všemi zařízeními připojenými do vašeho Amazon účtu, tabletu, počítače, čtečky, a to samozřejmě včetně poslední přečtené stránky. Pro pochopení složitějších anglických slov a frází navíc zdarma dostanete profesionální výkladový slovník. Po jeho stažení stačí jen nad kýženým výrazem podržet prst a prolistovat si seznam definic.

Screenshot_2015-01-22-11-36-30 Screenshot_2015-01-22-11-42-34

Samozřejmě, nevýhodou pro někoho s bohatým archivem e-knih může být problémem podpora pouze formátu Mobi. Pokud ale nakupujete elektronické verze knih legální cestou nebo ty zahraniční na Amazonu, starosti padají – propojení aplikace právě s oficiálním obchodem funguje skvěle. Pokud ale přece jen potřebujete do aplikace dostat něco z venčí, kromě prostého nakopírování do složky na SD kartě, stačí poslat e-mail s přiloženými dokumenty na unikátní adresu, kterou spolu se založením účtu na Amazonu dostanete.

Servery americké firmy navíc řadu formátů i ochotně a zdarma zkonvertují, například při posílání wordovských dokumentů stačí jen do předmětu napsat CONVERT a za pár minut telefon připojit k internetu a synchronizovat. A by vám to bylo málo, do Chromu jde přidat rozšíření, které dlouhé články z webu přechroustá a pošle je už v pohodlně upravené podobě přímo do čtečky. Nefunguje sice tak dobře jako Pocket, pokud ale chcete mít všechno na jednom místě, hodí se. Například epubu ale Amazon nerozumí a knihy v něm je potřeba převádět externími aplikacemi.

Screenshot_2015-01-22-11-40-20 Screenshot_2015-01-22-11-40-49

Platformu Kindle navíc podporuje drtivá většina hlavních obchodů s e-knihami i v České republice. Pokud hledáte šikovnou aplikaci pro čtení elektronických titulů a patříte mezi ty, kterým nevadí za knihy platit, Amazon Kindle zkuste. Třeba budete příjemně překvapeni.

[appbox googleplay com.amazon.kindle]

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře