Neděle, 23 června, 2024
DomůRecenzeGalaxy Trucker: Česká vesmírná deskovka, která vám učaruje

Galaxy Trucker: Česká vesmírná deskovka, která vám učaruje

Byl to zajímavý osud. Vláďa Chvátil, původně tvůrce počítačových her, který se mimo jiné podepsal i pod tituly Fish Fillets nebo Original War, kvůli nejrůznějším peripetiím od vývoje her nakonec zběhl a na vlastní triko začal kutit deskové hry. A právě s nimi udělal díru do světa.

Pokud jste zapáleným fanouškem deskových her, Vláďu Chvátila, nebo alespoň jeho výtvory určitě znáte. Prophecy, Through the Ages: A Story of Civilization, Space Alert, Dungeon Lords, Dungeon Petz, Mage Knight Board Game, Pictomania, Tash-Kalar: Arena of Legends a nebo právě i Galaxy Trucker.

Ačkoliv Vláďa Chvátil má za sebou spoustu opravdu kvalitních her, Galaxy Trucker je jednou z těch, která nad ostatními jeho kousky hrdě ční. A právě i to byl jeden z důvodů, proč si ji autor a potažmo i celé studio Czech Games Edition vybralo pro svou elektronickou adaptaci.

Galaxy Trucker je tedy elektronická adaptace stejnojmenné deskové hry. Hráč se v ní ujímá role meziplanetárního obchodníka, jehož úkolem je sestavit a řídit své vesmírné plavidlo takovým způsobem, aby v pořádku dorazilo do svého cíle a během hry ještě vydělalo co největší množství peněz.

IMG_3578

Meziplanetární obchody ve dvou krocích

Hra je rozdělená na dvě části. Začíná se stavbou lodě, která probíhá v reálném čase a to takovým způsobem, že všichni zainteresovaní hráči si tahají součástky ze společné hromádky. Kousky, které se jim hodí do krámu, pak instalují na hrací pole lodi.

Ve hře je k dispozici ohromné množství součástek – laserové zbraně, štíty, motory, moduly pro členy posádky, baterie, spojovací moduly, sklady a další speciální kousky, jako jsou například nadstavbové moduly posádky, které pojmout i mimozemské cestující atd. Lodní součástky jsou specifické také svými spoji. Těch je opět hned několik druhů a to třeba i v rámci jedné jediné karty, přičemž je nutné zasadit součástku takovým způsobem, aby pasovala na všechny své strany.

IMG_3594

Zasadit součástky správně, alespoň v několika úvodních hrách, není úplně jednoduché a to i přestože hra nabízí několik „vyprošťováků“ v podobě neutrálních spojovacích trubek, nebo možnosti nechat karty vně rakety nezaslepené. Postupem času navíc dostanete grif, budete vědět, co přesně hledáte a vaše výsledky se podstatně zlepší.

Druhou herní částí je samotné putování po galaxii. V této rovině se hraje na tahy. Soupeřící lodě jsou v těsném závěsu za sebou a hráči si tahají jednotlivé události. Přichystána je opět široká škála nejrůznějších překvapení včetně meteorických rojů, planet bohatých na zdroje, přepadení mimozemskými civilizacemi, opuštěné vesmírné stanice k prozkoumání, nebo třeba takový otevřený vesmír, v němž prověříte sílu vašich motorů.

Každá událost má samozřejmě svá specifika, každá cílí na trošku jiné vybavení vaší lodě a každá vám může přivodit ztrátu, ale také nějaký ten zisk. Na vás je přitom rozmyslet si výhody i rizika a pak se rozhodnout pro řešení, tedy samozřejmě pokud nějakou možnost rozhodování máte – v této fázi hry se totiž mohou projevit také nedostatky vaší lodě, například opomenutí štítů, malé zásoby energie a tak podobně. Samozřejmě pokud budete mít smůlu, některé události vám zatopí více, osobně bych se ale přikláněla k názoru, že Galaxy Trucker je spíše o umění, nežli o náhodě.

IMG_3574

Galaxy Trucker je jedna z nejlepších deskových her v elektronické podobě

Obecně vzato se jedná o velmi bohatou hru, která prověří potové reakce, představivost a v pozdějších fázích hry i strategické myšlení, což u deskovek není zase tak obvyklé. Vedle toho se dá říci, že čím více hru znáte a čím lepšímu soupeři čelíte, tím více vás stavění lodě a putování vesmírem bere.

Galaxy Trucker nabízí hned několik herních módů. Jak už jsem předznamenala, pustit se můžete do multiplayeru, což je asi nejzábavnější část hry. Pokud se na něj ovšem necítíte, nebo z nějakého důvodu nemůžete být online, k dispozici jsou i singleplayerové hry včetně singleplayerové kampaně. Právě ta na mě také udělala velmi pozitivní dojem. Autoři nešetřili vtípky a srandičkami, takže se pobavíte i tímto způsobem.

Galaxy Trucker je velmi příjemná desková hra pro vaše Androidy, iPhony a iPady, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už máte rádi tento druh zábavy, nebo na mobilech hledáte inteligentní a zároveň zábavné vyžití.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/GT/“/]

Hodnocení: 9/10

Oficiální stránky hry Galaxy Trucker najdete zde.

[appbox googleplay com.czechgames.galaxytrucker]

[appbox appstore 904013027]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře