Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyZa pětinou infikovaných telefonů a androidem stojí reklamní malware

Za pětinou infikovaných telefonů a androidem stojí reklamní malware

ESET vydává každý měsíc statistiku rizik, se kterými se čeští uživatelé běžně setkávají na svých počítačích. Nyní se firma zaměřuje také na specifický malware, který útočí výhradně na operační systém Android. Srpnovým hrozbám vévodí rodina malware Hiddad, která zobrazuje nevyžádanou reklamu.

„Publikovaná statistika pro systém Android se v tomto případě týká celého světa, jelikož v České republice infikují jednotlivé rodiny mobilního malware jen poměrně málo zařízení, tudíž by statistika nebyla příliš vypovídající. Česká republika je poměrně malý trh, navíc jako uživatelé jsme opatrnější, takže nejsme primárním cílem útočníků,“ uvádí zpráva ESETu.

Celosvětově nejčastějším detekovaným malwarem zaměřeným na Android byl v srpnu Trojan.Android/Hiddad.HI se 4 % detekcí. Rodina Hiddad obsahuje desítky různých variant. Jejich společným znakem je zobrazování reklamy takzvaně skrytým způsobem. Útočníci se tímto postupem snaží, aby uživatel nedokázal identifikovat, z které aplikace byla daná reklama zobrazená. Většinou tento malware skrývá svou ikonu, zobrazování reklamy spouští jako externí službu.

Druhou příčku obsadila detekce Trojan.Android/FakeAV s 3% podílem. Jedná se o takzvaný scareware. To je program, který útočníci vydávají za antivir. FakeAV tvrdí, že máte infikované zařízení a pokud zaplatíte, nákazy vás zbaví. Zpráva vás má ale pouze vyděsit, zařízení je v pořádku. Nejčastěji se reprezentanti hrozby FakeAV maskují pod jmény „Virus Removal for Android“ a „Automatic Virus Scanner“. Google Play již obě tyto podvodné aplikace stáhl.

Na třetím místě se umístil opět zástupce z rodiny malware Hiddad. Ostatně škodlivé kódy z této rodiny se podílí na nejvíce detekcích vůbec, mají na svědomí zhruba 20 % všech útoků.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za srpen 2019:

1. Trojan.Android/Hiddad.HI (4,12%)
2. Trojan.Android/FakeAV (3,22%)
3. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,13%)
4. Trojan.Android/Plankton (2,93%)
5. Trojan.Android/Rootnik (2,39%)
6. Trojan.Android/Hiddad.XO (2,08%)
7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,90%)
8. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,86%)
9. Trojan.Android/Hiddad.DR (1,69%)
10. Backdoor.Android/Triada (1,65%)

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře