Neděle, 23 června, 2024
DomůNovinkyWindows Phone je mrtvý. Microsoft prodal jen 4,5 milionu Lumií

Windows Phone je mrtvý. Microsoft prodal jen 4,5 milionu Lumií

Smartphony s operačním systémem Windows Phone zažívají strmý pád. Dokládají to zveřejněné prodeje za druhé fiskální čtvrtletí letošního roku. Příjmy z mobilní divize Microsoftu poklesly na polovinu, a to navzdory tradičně silnému období Vánoc. Firma prodala celosvětově pouze 4,5 milionu Lumií, přitom loni touto dobou to bylo 10,5 milionu. Pro porovnání: Apple prodal za uplynulé tři měsíce skoro 75 milionů iPhonů.

Spokojenější může být americký gigant být s divizí Surface, která vykázala za minulý kvartál 29% nárůst příjmů na 1,35 miliardy dolarů. Dařilo se i herní divizi Xbox, která dokázala navýšit počet měsíčně aktivních uživatelů o 30 procent na 48 milionů lidí, počet prodaných konzolí však Microsoft nezveřejnil.

559

Zvedl se i počet předplatitelů kancelářského balíku Office 365.  Tržby této divize narostly o 70 % a počet uživatelů tohoto produktu se v posledním čtvrtletí zvýšil na 20,6 milionu. Mobilní verze Outlooku je podle zástupců firmy nainstalovaná na 30 milionech mobilních zařízení se systémy iOS a Android. Rostl i příjem ze serverových a cloudových produktů a služeb, byť pouze o deset procent.

Naopak klesly prodeje licencí Windows, a to o 6 procent. Na vině je silný dolar, ale také slabý trh s osobními počítači, který snižuje poptávku po operačním systému.

1

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

7 KOMENTÁŘE

 1. Nadpis předpovídá něco, co nemusí být pravda a zatím vlastně ani není. MS si může za problémy s prodejem sám díky neustálým problémům s WP 10, ale na 2 stranu mají zcela zásadní negativní vliv také nadpisy a články napříč celým světem. Pouze to uživatele odstrašuje a ti pak sáhnou po jiném systému, což ruku v ruce znamená nejen menší zastoupení WP na trhu ale také menší prodeje značky Lumia… Jsem zvědav, za jak dlouho opět bude Váš článek přebraný a bude šířit „nesmyslnou paniku“. A zároveň mně zajímá, co zde budete psát za rok či dva.

  • No, o lumiích už doufám ne. Kdyby byly widle tak skvělý, prodávaly by se.

 2. Za ty sliby, neschopnost, podvody, lhaní a věčnou manipulaci jim ten krach ze srdce přeji.
  Co tohle je za pseudo zvrácená společnost – na co sahnou, to po.erou ! Jejich pravidlo.
  O tom jejich lhaní a manipulováním s veřejností ani nemluvím. Nejen, že mají krachnout.
  Ale zavřít všechny, co takové příkazy vydávaly.
  Posunování termínu updatu, lhaní, manipulace, krytí vlastní neschopnosti… Atd.

 3. docela lži, já tam teda vidim jen malou zmínku o prodaných kusech lumii, za další druhý fiskální kvartál?? prosim vás tento rok zatím běží první kvartal, druhý začne až po březnu takže špatné udaje nebo špatně napsané spíš, a je jasné že apple prodal víc telefonu když je na trhu dýl a má o mnoho větší komunitu, srovnávat 10ti letou firmu s firmou co prodává telefony pár let je docela nefér, to je jak srovnávat apple s microsoftem v počtu prodaných OS pro počítače, tam microsoft převálcuje apple jak nic to je to samé, microsoft je spíš počítačová firma než mobilní a apple zas naopak i když kdysi to tak nebylo, WP není vubec mrtvý jen není tak moc ještě oblíbený a start je vždycky pomalý i když trvá několik let

 4. … používání bulvárních nadpisů dorazilo už i na tyhle stránky. SMUTNÉ. Ale co by jeden neudělal pro zvýšenou čtenost článku, že …

 5. Tak neviem, ale ak by niekto porovnal prístup k zákazníkom zo strany MS a zo strany Googlu, tak by prišiel k jednoznačnému záveru, že proti MS sa vedie kampaň. Je mi to vlastne jedno, obe sú americké firmy a nič s nimi nemám, ale… Keď má človek problém s Win, napíše na IM MS a okamžite má odpoveď. Google svojim zákazníkom neodpovedá, stačí sa pozrieť na fóra, kde používatelia bumpujú rok – dva staré otázky. MS narába transparentnejšie s údajmi používateľov. Áno, je možné, že ich sprístupňuje US vláde, ale Google ic sprístupňuje korporáciám a to sa ma dotýka omnoho viac. OS Android sa arogantným prístupom Google prebojováva na miesto najhoršieho OS vo vzťahu k používateľovi. A tak by sa dalo pokračovať.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře