Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeWindows Phone 8.1 po dvou letech dohání konkurenci

Windows Phone 8.1 po dvou letech dohání konkurenci

Tento týden představil Microsoft nové funkce a vychytávky, které budou součástí chystané aktualizace pro operační systém Windows Phone. Přesné datum, kdy bude aktualizace s názvem Windows Phone 8.1 k dispozici, bohužel na konferenci Build nezazněl. 

Bezpochyby za jednu z největších představených novinek lze považovat virtuální asistentku Cortanu. Uživatelé operačního systému WP se tak konečně dočkali osobní asistentky na svém zařízení.

Nutno říci, že se jedná prozatím o beta verzi celé aplikace a funkce jsou omezeny.

V čem je Cortana užitečná? Pomocí osobní asistentky lze nastavit upomínku, provést hovor, nebo přidat událost do kalendáře. Pokud chcete na již obsazený čas naplánovat akci, osobní asistentka taktně upozorní. Dále Cortana sleduje informace o místech, které se chystáte navštívit nebo poskytuje informace o změnách v plánovaných příletech a odletech. Jelikož se jedná o beta verzi, nikoho nepřekvapí, že jazyková nabídka je značně omezena a domluvit se tak lze pouze v angličtině.

cortana

Pozoruhodnou inovaci zaznamenalo taktéž notifikační centrum, nesoucí název Action Center. Přibyly funkce ovládání jasu, polohových služeb, zapnutí nebo vypnutí Wi-Fi či Bluetoothu. Nechybí ani výčet všech příchozích zpráv, mailů, nepřijatých hovorů a ostatních notifikací.

Internetový prohlížeč Internet Explorer 11 se dočkal hned několika nových funkcí. Nově lze využít komfortního a více přehledného čtení pomocí čtečky, nechybí možnost soukromého prohlížení, správce hesel či nahrávání souborů.

Jak již několik dříve uveřejněných obrázků naznačovalo, Windows 8.1 se zbavil hardwarových tlačítek. Nyní tlačítka jako Start, Back a Search fungují na dolním okraji displeje. Pomocí Quite Hours si každý uživatel může určitou dobu, po kterou chce být dostupný, respektivě nedostupný.

Nastavení lze aplikovat jak na určitou skupinu lidí, tak i na vybrané jedince. Za zmínku stojí i nová metoda psaní Wordflow, díky niž byl pokořen světový rekord v rychlosti psaní na chytrém telefonu. Předchozí držitel Samsung Galaxy S4 byl překonán o osm sekund. Na konferenci zaznělo i potvrzení informace o podpoře dvou SIM karet.

Bezpochyby řada uživatelů uvítá rozšířené možnosti v oblasti uživatelského rozhraní. Uživatelé si budou moci nastavit pozadí dlaždic na hlavní ploše, položky a chování odemykací obrazovky a mnoho dalšího. Microsoft nezapomněl ani na přidání několika málo vychytávek svým aplikací WiFi Sense a Battery Power Sense.

12>>

Závěrem jen dodáme, že operační systém WP bude nově dostupný na několik dalších zařízení. Aktivně se mluví o výrobcích jako Prestigio nebo Micromax. Jak již bylo v úvodu zmíněno, na přesný datum vydání si budeme muset ještě chvíli počkat. Známo je pouze datum pro vývojáře, které padlo na 14. dubna.

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře