Úterý, 14 května, 2024
DomůRecenzeVyrobte si s pomocí smartphonu svůj vlastní 3D hologram

Vyrobte si s pomocí smartphonu svůj vlastní 3D hologram

Pokud stejně jako my v redakci patříte k fanouškům sci-fi a hologramů obzvlášť, věříme, že si tuhle jednoduchou, avšak efektní vychytávku také zamilujete. Její výroba je navíc tak snadná, že ji hravě zvládne vytvořit téměř každý.

Co tedy k tomu, abyste z vašeho tabletu nebo mobilu vytvořili malý hologram, díky kterému se stanete hvězdou každé párty, budete potřebovat? Papír, nůžky, jeden nebo dva plastové obaly z „cédéčka“ a speciální video či obrázek. Zkrátka věci, co se skoro každému doma povalují v šuplíku.

Výrobu projektoru sice pěkně dokumentuje video na konci článku, ale pro jistotu jsme návod také vypsali v jednotlivých krocích a doplnili animacemi:

1) Nejprve budete potřebovat maketu, kterou vyrobíte z jakéhokoliv papíru, například ze čtvrtky. Ve videu jsou sice uvedeny rozměry 10 × 35 × 60 mm, ale jak autor uvádí, velikost můžete pro hezčí efekt násobit.

2) Nyní vezměte do rukou starý obal z cédéčka nebo dévédéčka a odstraňte z něj boční hrany.

3) Na obal přiložte maketu z papíru a fixem nebo tužkou ji obkreslete, abyste získali tvar, který budete vyřezávat.

4) Vyřežte jednotlivé kusy „projektoru“. Potřebovat budete něco hodně ostrého, ideální pomůckou je nůž na koberec, který v obchodě stojí pár korun.

5) Teď už jen musíte čtyři vyřezané kusy slepit dohromady pomocí lepidla nebo lepicí pásky, aby vznikl seříznutý hranol. A to je vše. Právě jste vyrobili malý projektor.

6) Položte objekt na displej vašeho smartphonu nebo tabletu, kde běží speciální video či obrázek, zhasněte světlo a kochejte se.

Speciální holografické video najdete TADY.

Samozřejmě že se nejedná o hologram v pravém slova smyslu, jaký můžete vidět třeba ve filmech série Star Wars. Celý fígl využívá optické iluze, kdy se obraz z displeje zařízení relativně přesně rozprostře na čtyři strany vytvořené konstrukce a tím se docílí podoby hologramu. To však na tom, že se jedná o perfektní vychytávku, díky které před vašimi kamarády zaručeně zabodujete, vůbec nic nemění.

Videonávod:

Zdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře