Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeVýběr: Nové a neokoukané minimalistické hry zdarma

Výběr: Nové a neokoukané minimalistické hry zdarma

Minimalistické hry s flat designem jsou nepostradatelnou součástí každého smartphonu. Hodí se při dlouhých chvílích, kdy je převládá nutkání jen tak přebíhat prsty po telefonu, ale ocenění si zaslouží i za příjemný design a ve většině případů skvěle zpracovaný hudební podklad. 

Nevýhoda jednoduchých her však spočívá v rychlém omrzení. Intenzivní hraní stále jednotvárné hry vydrží nanejvýš pár dnů a pak je znovu čas pídit se v Play Store po nových kouscích. Inspirovat se můžete například tímto výběrem nejzajímavějších novinek.

Three Points

Na bílém pozadí se nachází tříbarevný trojúhelník. Shora obrazovky padají kuličky v barvách trojúhelníku a vaším úkolem je za pomocí rotování geometrického tělesa přiřadit oranžové, fialové a modré kuličky k příslušným barvám na trojúhelníku. Celý proces se přitom nenápadně zrychluje, až vás neustálé otáčení zmate. Nic víc, nic míň – zkrátka minimalistická hra.

Na hlavní obrazovce si ještě můžete prohlédnout, jaký je váš dosavadní rekord. Hru neprovází žádná hudba, pouze jednoduché zvuky padajících kuliček a stáhnete si ji zdarma na iOS i Android.

https://www.youtube.com/watch?v=ycqOmSSTnsw

[appbox googleplay com.secretpotion.threepoints]

[appbox appstore id901300583]

Shapist

O kvalitě této hry mluví v první řadě fakt, že byla nominována jako nejlepší hra na Indie Prize Amsterdam letošního roku. Shapist je ne tak jednoduché puzzle v naopak velmi jednoduchém prostředí. Nenaleznete zde ani žádné menu, jste zkrátka vrženi do prostoru, jehož výplní jsou geometrické útvary nápadně blízké těm s tetrisu. Zde je však cílem přemístit různě velké a různými vlastnostmi disponující obrazce pryč z tmavě šedého pole, na kterém je zároveň umístěn ukazatel indikující, jak si vedete.

Po úspěšném zdolání úrovně proletíte prostorem, kde čeká další hlavolam. Celá hra k uživateli ani jednou nepromluví, nenapoví ani nepotrestá či neobtěžuje časovým limitem. Zkrátka si užijete bezplatné a těžce návykové hry bez jakýchkoli omezení.

[appbox googleplay com.playshapist]

[appbox appstore id816551293]

Colligo

Základní princip hry Colligo je téměř totožný s Three Points. Samotná grafika je ale o něco složitější, doplněná o poněkud pochmurný hudební podklad.

Na výběr máte několik módů seřazených podle náročnosti. V každém z nich je vaším úkolem měnit spodní hranu displeje z černé na bílou a obráceně, a to podle barev padajících kostiček. Ve hře lze získat i bonusové body díky speciálním kostičkám, které před dopadnutím zběsile mění barvu. Rovněž na vás čeká spousta úkolů propojených s Hry Play, stejně jako žebříčky.

Návyková hra je dostupná pouze pro zařízení Android.

[appbox googleplay com.carlkarjalainen.colligo]

UDLR:SWIPE

Udlr:Swipe není v obchodech s aplikacemi žádným nováčkem, přesto se mu doposud nepodařilo sesbírat více než 5 tisíc stažení. Možná proto, že hra je takovou „ódou na swipeování“ – nečeká se od vás nic jiného, než téměř bezduché pohyby prstu do čtyř různých směrů. Ačkoli princip zní jednoduše, zezačátku je to pěkné trápení. Aplikace vám před každou začínající hrou znovu osvětlí, že pokud se na obrazovce objeví žluté pozadí, tah prstu musí směřovat dolů, pokud modré tak do prava, a tak dále. Po krátké chvíli ukazatelé blednou a orientovat se můžete skutečně jen podle čtyř barev.

Hra sice nenabídne zábavu na hodiny, konec konců je určena pro příležitostné hráče, pokud však chcete nutně zaměstnat prsty a vypadat soustředěně a zaneprázdněně, Udlr:Swipe za vyzkoušení rozhodně stojí. Zahrát si můžete i s kamarády skrze Hry Play.

[appbox googleplay com.ElevenElevenStudios.UDLR]

[appbox appstore id686245456]

Duet

Stejně jako Udlr:Swipe, Duet už ve storech nějakou chvílí pobývá, avšak zatím se mu nedostává tolik popularity, jíž je hoden. V začátcích může svými hracími prvky připomenout extra náročný Super Hexagon, záhy však zjistíte, že hra vás chytne mnohem více, než jste očekávali a že ovládání je vlastně zcela prosté.

Ve hře kontrolujete dva naproti sobě umístěné kruhy na stejné oběžné dráze. Můžete s nimi zároveň točit v levém nebo pravém směru a přitom se musíte vyhýbat různým panelům, čtvercům a dalším rotujícím objektům. Duet vyžaduje koncentraci a rychlé přemýšlení, jelikož nerozmáznout ani jeden ze zároveň točících se kruhů je napoprvé vždy náročné. Hra zkrátka vyžaduje systém, který nelze zjistit jinak, než předešlým selháním.

Zajímavým prvkem ve hře je ženský hlas čtoucí motivační moudra a samozřejmě skvělý podkres. Duet vás zkrátka nenechá klidnými a nutkání se do prostředí plného geometrických tvarů stále vracet bude sílit.

[appbox googleplay com.kumobius.android.duet]

Iconic

Iconic je skvělá hra založená na hádání názvů filmů, lidí či kapel a dalších kategorií za pomocí skvělých a názorných ikonek. Pokud holdujete Draw Something nebo Heads Up!, aplikace Iconic vás zaujme dozajista, a to nejen svým čistým flat designem. S hrou by si měl poradit i horší angličtinář, stačí se orientovat v pop kultuře. Hra nabízí i možnost koupit za vydělané žetony nápovědu, případně se zeptat přátel na Facebooku. A pravděpodobně to bude potřeba, jelikož u některých symbolů trvá o něco déle, než si je mozek spojí s příslušnou odpovědí.

Menším nedostatkem je klávesnice, která sice odpovídá povedenému flat designu, není ale úplně pohodlná pro prsty. V tak příjemném prostředí a obklopeni více než 200 ručně vytvářenými ikonkami to hře Iconic opravdu snadno odpustíte.

[appbox googleplay cz.flowstudio.iconic]

[appbox appstore id895074713]

Hypsterco

U zbrusu nové hry Hypsterco bude opět řeč o rotacích. Tentokrát v minimalistickém designu otáčíte čtvercem vprostřed obrazovky tak, aby zapadl přesně do dalších kolem něj se smršťujících čtverců. Dosažení co nejvyššího skóre stěžují minusové body, stejně tak jako postupné zrychlování a ztěžování hry, například vyznačení jedné hrany čtverce, která musí sedět se zabarvenou hranou většího čtverce.

Soundtrack je poněkud netypický v tomto žánru. Většinou se v minimalistických hrách setkáváme s dramatickou, leckdy mírně děsivou a hlubokou hudbou nebo naopak soundtrackem ve stylu 8-bit. V Hypsterco je však použit podklad vhodný spíše na maloměstskou diskotéku, což může některé hráče zrovna tak přilákat jako odpudit.

https://www.youtube.com/watch?v=bANG1FqVeAI

[appbox googleplay com.citygames.hypsterco]

Arrow C

V puzzle hře Arrow C na vás čeká pomyslný luk a spousta barev. Střílet budete do skákajících různobarevných kuliček za cílem sestřelit čtverce stejných barev. Kuličky specificky mění barvy, odráží se od zdí a vyčistit herní plochu od barevných obrazců je opravdu nelehkým úkolem. Zvládnout správné zamíření a intenzitu odpalu se podaří až po notné chvíli hraní, ačkoli vám celý princip vysvětlí názorný tutoriál.

Zábavu vám zajistí hned několik herních módů a díky propojení s Hry Play můžete plnit zadané úkoly či sledovat žebříčky.

[appbox googleplay com.IFGlobalMedia.ArrowC]

[appbox appstore id899484692]

 

Johanna Kovaczicz
Johanna Kovacziczhttp://about.me/johanna.kovaczicz/#
Liberálně orientovaná studentka a pisatelka s kytarou přirostlou k tělu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře