Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyVIDEO: Co se děje s vaším mozkem, když před spaním koukáte do...

VIDEO: Co se děje s vaším mozkem, když před spaním koukáte do mobilu?

Tímto nešvarem trpí spousta lidí. Před spaním opakovaně koukáme do telefonu, nebo například notebooku, či televize. Zdánlivě nevinná činnost přitom narušuje naše biologické hodiny a podepisuje se na věcech jako je nevysvětlitelná únava, tloustnutí a tak dále. 

Vysokoškolský profesor na univerzitě UCLA School of Medicine a zároveň doktor biologie Dan Siegel ve videu níže vysvětluje, že předspánkové nahlížení do smartphonů, nebo například sledování televize snižuje vylučování hormonu melotoninu, který přímo působí na naši kvalitu spánku. Fotony vyzařované obrazovkami doslova nabourávají náš denní cyklus a to včetně délky spánku.

95% lidí pro kvalitní zregenerování mozků a vyplavení v něm nahromaděných toxinů musí každý den prospat minimálně 7 – 9 hodin. Pakliže se probudí dřív, nebo je jejich spaní narušeno umenšenou distribucí melatoninu, lidé si toxiny přenášejí do dalšího dne, jsou méně výkonní a soustředění. To může vést až k chronickým problémům a nemocím včetně těch psychických. Špatný spánek se mimo jiné podepisuje dokonce i na kontrole inzulínu vylučovaného naším tělem, které vede k většímu apetitu a tudíž i k přibírání.

Co proti tomu dělat? Řešení je podle Dr. Dana Siegela velmi jednoduché. Alespoň hodinu před spaním bychom měli vypnout všechny obrazovky v našem dosahu a věnovat se například čtení. Více informací se dozvíte ve videu.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře