Pátek, 10 května, 2024
DomůRecenzeVelký výběr nejlepších logických her pro Android a iOS

Velký výběr nejlepších logických her pro Android a iOS

Logické hry jsou zábavné, díky svým jednoduchým herním principům těžce návykové a navíc dokážou zavřít pusu různým mravokárcům, kteří do světa vyřvávají něco o škodlivosti této zábavy na lidskou psychiku. Nejeden experiment totiž prokázal, že mozek aktivních hráčů dokáže rychleji řešit problémy a zůstává čilý delší dobu než mozek nehrajících lidí.

V tomto směru jsme pokročili dokonce tak významně, že lékaři hledají způsob, jak by lidem skrze hry pomáhali co nejlépe obnovit nervové funkce po úrazech mozku, nebo oddálit nástup stařecké demence. Proč s tím tedy nezačít na vlastní pěst hned teď? Nejlepší logické hry pro Android a iOS čekají v našem seznamu, tak neváhejte, některou si vyberte a začněte hrát! Na procvičování mozku není nikdy pozdě – kupříkladu nejstarší známá hrající dáma se hraní začala věnovat až v pokročilém věku 98 let.

The Room

Žádný správný výběr nejlepších logických her pro Android a iOS nemůže být bez hry The Room (a jejího pokračování The Room Two). Jedná se o úchvatný hlavolam, kde budete otáčet, hledat a klíči otevírat různá dvířka, abyste mohli otáčet, hledat a klíči otevírat další dvířka, která se vám po otevření těch předešlých objeví. A tak pořád dokola. Hra je přitom zahalena do temného, mysteriózního příběhu, což vašemu počínání dává punc nevšedního zážitku a táhne vás dál, dokud neotevřete tu poslední skrýš, nebo ty poslední dveře.

the-room

[appbox googleplay com.FireproofStudios.TheRoom]

[appbox appstore 552039496]

World of Goo

World of Goo je zástupce stavěcích logických her, kde je vaším úkolem z fujtajblíků různých vlastností vybudovat potřebnou konstrukci – tu se budete snažit přemostit průrvu, jinde s ní zase dosáhnout vysoko do oblak, nebo se vyhnout ozubenému kolu. Původně počítačová hra je pro dotykové displeje jako tvořená, na telefonu si ji však moc dobře nezahrajete – stavit na titěrném displeji jde hodně ztuha, jelikož hra mnohdy vyžaduje naprostou přesnost a rychlost reakcí.

world-of-goo

[appbox googleplay com.twodboy.worldofgoodemo]

[appbox googleplay com.twodboy.worldofgoofull]

[appbox appstore 401301276]

Bridge Constructor

Když už jsme u těch stavěcích puzzlů, musíme zmínit i hru Bridge Constructor. Ta je zaměřená čistě na stavění mostů. Na začátku každého levelu dostanete k dispozici určitý materiál (provazy, kovová konstrukce atd.) a z něj musíte přes údolí postavit most, který uveze dva automobily, nebo dvě nákladní auta. Za řešení jste odměňováni body, jimiž se následně můžete chlubit kamarádům na Facebooku. Jednoduché, těžce chytlavé, ale časem také docela obtížné!

bridge-constructor

[appbox googleplay com.headupgames.bridgeconstructorfreeversion]

[appbox googleplay com.headupgames.bridgeconstructor]

[appbox appstore 507125352]

[appbox appstore 503190232]

Blueprint 3D

Představte si rýsovací prkno architekta, na němž se nákres stavby rozházel na desítky zdánlivě nesourodých kousíčků. Vaším úkolem je dát tu změť dohromady takovým způsobem, aby dávala smysl – obrazec proto musíte otáčet a hledat, z jakého směru se na něj správně dívat. Zpočátku je těžké zvyknout si na pravidla hry, ale potom to jde samo!

blueprint-3d

[appbox googleplay com.FDGEntertainment.Blueprint3DHD.gp]

[appbox appstore 456245230]

Pixel Twist

V jádru funguje Pixel Twist na stejném principu jako Blueprint 3D. Z nesourodé změti se tedy snažíte vytvořit smysluplné obrazce. Rozdíl je v tom, že namísto kousků věcí se v Pixel Twistu setkáte s rozsypanými pixely.

Pozn.: Originální hra Pixel Twist není k dispozici pro iOS, pro hráče na iPhonech a iPadech proto přidáváme tip na hru, která se Pixel Twistem inspirovala (tak markantně, že má i stejné jméno)!

pixel-twist

[appbox googleplay com.noodlecake.vantage]

[appbox appstore 586618066]

Threes!

Nekonečný zástup hlavolamů, ve kterých jde o spojování čísel podle jednoduchého vzorce, odstartovala hra Threes!, proto jsme si do našeho výběru vybrali právě jí. Dalším důvodem je pak grafické provedení tohoto logického rychlíku, které nám vyhovuje více, než vizuální zpracování jejích klonů. Jenže to co vyhovuje nám, nemusí vyhovovat vám – pokud tuto hru chcete hrát, doporučujeme vám hledat – nositelů chytlavé herní mechaniky je spousta – vedle Threes! třeba i Even, Eights! atd. Některé jsou přitom k dispozici ke stažení zdarma.

threes

[appbox googleplay vo.threes.exclaim]

[appbox appstore 779157948]

Tripple Town

V logické hře Tripple Town kladete na hrací pole různé hrací kameny a snažíte se vytvořit trojici stejných motivů. Pokud se vám to povede, kameny se smrsknou a dají vzniknout výše postavenému hracímu kamenu, který vám ušetří místo pro další hru, ale také přinese větší skóre. Za skóre, resp. za utržené peníze si pak můžete nakupovat částečky, které vám chybí. A tak pořád dokola. Výborná návykovka, co se dá hrát znovu a znovu až do zblbnutí.

tripple-town

[appbox googleplay com.spryfox.tripletown]

[appbox appstore 490532168]

Sprinkle

Série logických her Sprinkle (Sprinkle, Sprinkle Islands a Sprinkle Junior) se točí okolo hašení plamenů ohně s omezeným množstvím vody, kterou řešíte i další logické zádrhely jako je otevírání dveří prostřednictvím kamenů atd. Všechny tři díly série stojí za to!

sprinkle

[appbox googleplay com.mediocre.sprinklefree]

[appbox googleplay com.mediocre.sprinkle]

[appbox appstore 474723614]

[appbox appstore 447791438]

Pixel Defenders Puzzle

Další zástupce mach-3 her, který na Android přichází se zajímavým kořením v podobě stavění vlastní armády, bojující proti zástupům nepřátel a chránící VIP osoby včetně princezny. Funguje to tak, že skládáním stejnobarevných kostiček vznikají bojovníci na základní úrovni, pokud k sobě dáte tři základní bojovníky, vzniknou jejich silnější odnože atd. Zároveň s tím pak kumulujete akční body a jejich prostřednictvím útočíte na své nepřátele a tak pořád dokola. A než se rozkoukáte, jsou tři hodiny ráno a máte zpečetěno, že budete vstávat s podlitýma očima.

pixel-defenders

[appbox googleplay air.com.socialtitans.demopdp]

[appbox googleplay air.com.socialtitans.pdp]

[appbox appstore 558503628]

Cut the Rope

V tomto měsíci série Cut the Rope, po půlroční exkluzivní účasti na iOS, vstoupila na Android se svým oficiálním pokračováním, které si konečně vydobylo číslovku 2. Mezi tím jsme se ovšem dočkali hned několika tematických her Cut the Rope, přicházejících se stejně návykovou hratelností. Dokonce si troufáme tvrdit, že právě starší díly série jsou výrazně lepší. Váš úkol ve hře je jednoduchý – pro postup do dalšího levelu musíte nakrmit hladovou žabku Om Nom bonbónem, který do její tlamičky dostanete přeřezáváním provazů, foukáním vzduchu, zastavováním času, natáčením trampolínek a dalšími vylomeninami závislými na tom, jaký díl Cut the Rope zrovna hrajete. Přiložit odkazy na všechny hry v sérii není v našich silách, ale doporučujeme vám, abyste si je všechny poctivě stáhli a zahráli.

cut-the-rope

[appbox googleplay com.zeptolab.ctr.ads]

[appbox googleplay com.zeptolab.ctr.paid]

[appbox googleplay com.zeptolab.ctr.hd.google.paid]

[appbox appstore 394613472]

[appbox appstore 380293530]

[appbox appstore 394610743]

Spirits

Spirits je hra podobající se klasice Lemmings. Vaši malý svěřenci, v tomto případě jakási semínka, musí dojít do dveří do dalšího levelu. Vy přitom musíte dbát na to, aby v pohodě překonala veškeré nástrahy včetně propastí, bodáků a dalších vyvýšenin a to tím, že některé zástupce přeměníte v obláčky dojící vítr, popínavé rostlinky tvořící cestu atd. Výborné herní mechaniky logické hry Spirits jsou navíc podloženy zajímavým, lehce spirituálním grafickým zpracováním, které ze hry dělá výborný relaxační zážitek.

spirits

[appbox googleplay com.spacesofplay.spirits.demo]

[appbox googleplay com.spacesofplay.spirits]

[appbox appstore 392492258]

[appbox appstore 388636935]

Type: Rider

Taktéž logická hra Type: Rider by se za jistých podmínek dala považovat za umělecký, téměř až relaxační zážitek – důmyslné logické zádrhely v této hře jsou totiž zabaleny do podmanivého světa s černými konturami a objekty, které vás provedou vývojem písma a různých druhů fontů. Můžete nám věřit, že z té krásy se tají dech!

type-rider

[appbox googleplay com.bulkypix.typerider]

[appbox appstore 667443268]

The Sandbox

Už podle názvu vám může být jasné, že tahle logická hra je ve své podstatě sandbox. Nikdo už vám však nenaznačí, kolem čeho se vlastně točí. To uděláme až my. V The Sandbox dostanete do rukou základní stavební prvky světa jako je voda, písek, kamení, stromy atd. a vy si jejich kombinováním můžete vytvářet prvky nové a stavět si své vlastní světy. A pokud nepatříte mezi tvořivé jedince, možná si vystačíte s možností prohlížet si výtvory ostatních hráčů, které si můžete stáhnout a upravovat.

the-sandbox

 

[appbox googleplay com.pixowl.thesandbox.android]

[appbox appstore 520777858]

Alchemy Classic

Na začátku hry dostanete do ruky vodu, vzduch, zemi a oheň. Co s tím? Tyto základní stavební kameny budete kombinovat, tím budou vznikat nové prvky a pokročilejší vynálezy, čímž se jednoho dne dopracujete třeba i k elektrice, nebo k parnímu stroji. Pro hračičky je logická hra Alchemy Classic prostě ideální hřiště, kde mohou zkoumat různé zákonitosti. A pokud jim dojde dech, připraveny jsou i zajímavé questy, případně nápověda.

Pozn.: Alchemy Classic není dostupná pro iOS, proto dáváme k dobru tip na velice podobnou hru jménem Zed’s Alchemy.

alchemy-classic

 

[appbox googleplay com.niasoft.alchemyclassic]

[appbox googleplay com.niasoft.alchemyclassichd]

[appbox appstore 436454373]

Where’s My Watter?

Čistotný krokodýl ve hře Where’s My Watter? má jediné přání – abyste do jeho vany nahnali dostatek vody, která by mu stačila k omytí celého těla. Jak to uděláte? Budete v zemi muset hloubit chodbičky, jimiž voda poteče na místo určení. V případě prvního pokračování Where’s My Watter? se k této činnosti potom přidávají například i hrátky s párou, což je vítané zpestření i tak dost zábavných logických hrátek.

wheres-my-watter

[appbox googleplay com.disney.WMWLite]

[appbox googleplay com.disney.WMW]

[appbox appstore 467810884]

[appbox appstore 449735650]

Rope Rescue

Co udělá ptáček, jemuž byla z hnízda ukradena mláďata? Vydá se je zachránit za pomoci provazů a kladek a dalšího všemožného vybavení, které bude mít v jednotlivých levelech po ruce. Cílem hry je provléknout provaz příslušným způsobem tak, aby jeho tahem mohla být otevřená klec s uneseným mládětem. A v tom vám budou bránit ostré nože, ohnivé jiskry, nebo třeba jen omezená délka provazu.

rope-rescue

[appbox googleplay com.untame.roperacketfree]

[appbox googleplay com.untame.roperacket]

[appbox appstore 453018401]

[appbox appstore 453021540]

Amazing Alex

Logická hra Amazing Alex by mohla být využívána jako pomůcka při výuce fyziky. Na vaše telefony a tablety s Androidem a iOS totiž přináší důmyslné logické zádrhely ze života, které můžete vyřešit díky znalosti základních fyzikálních zákonů. Kam položit knihu, aby po nárazu míčkem spadla do košíku? Jak natočit poličku, aby se po ní míček dostal na další plošinku?

amazing-alex

[appbox googleplay com.rovio.amazingalex.trial]

[appbox googleplay com.rovio.amazingalex.premium]

[appbox googleplay com.rovio.amazingalexHD]

[appbox appstore 549771710]

[appbox appstore 524333886]

[appbox appstore 524334658]

Bad Piggies

Zlá prasátka v logické hře Bad Piggies je třeba převézt až do cíle, k ruce však nemáte žádné vozítko a tak si ho musíte z dostupných dílků sestavit a nově vzniklé dílko leckdy i přímo ovládat a správně tak načasovat chod motorů, větráků a dalších serepetiček, které mu udávají směr a rychlost.

bad-piggies

[appbox googleplay com.rovio.BadPiggiesHD]

[appbox appstore 578918820]

[appbox appstore 533451786]

[appbox appstore 545229893]

Cogs

Cogs je série logických hlavolamů, v nichž budete skládat ozubená kolečka, potrubí a další články různých mechanismů, abyste je uvedli do provozu. Nic moc originálního to sice není, i tak vás ale tahle hra dokáže zabavit.

cogs

[appbox googleplay com.lazy8studios.cogs.demo]

[appbox googleplay com.lazy8studios.cogs]

[appbox appstore 351841075]

[appbox appstore 363996535]

Principia

Logická hříčka Principia a její předchůdce s názvem Apparatus patří mezi složitější logické hry, které by se měly dostat do rukou pokročilým kutilům a hračičkám, jimž není cizí zapojování obvodů a sestavování důmyslných přístrojů. Hra vás totiž nepovede za ručičku. Jedná se o zábavné pískoviště, kde se můžete do sytosti vyblbnout.

apparatus

[appbox googleplay com.bithack.principialite]

[appbox googleplay com.bithack.principia]

[appbox appstore 822341902]

Sporos

Sympaticky vyhlížející logický hlavolam Sporos se točí kolem vazby buněk. Na různém hracím poli dostanete do rukou buňky schopné rozdílného počtu vazeb a vaším úkolem je rozestavit je takovým způsobem, aby jejich řetězce pokryly celou hrací plochu. Zpočátku rychlá a jednoduchá hratelnost se přitom pomalu změní v pořádnou výzvu, která vám nedopřeje klidný spánek, dokud ji nepokoříte!

sporos

[appbox googleplay com.appxplore.sporos]

[appbox appstore 571150260]

Pudding Monsters

Vývojářské studio ZeptoLab, které stojí i za logickým hitem Cut the Rope, má logické hry v malíčku, o čemž nás přesvědčuje i dalším zářezem v podobě sympatického logického rychlíku Pudding Monsters. Hra vypráví o želé příšerkách, snažících se dostat z lednice krutého věznitele. Kvůli tomu se na hracím poli musí dostat do blízkosti svých přátel a nakonec se uhnízdit na polích označených hvězdičkami. A aby to nebylo příliš jednoduché, cestou budou muset budit ospalé kamarády, množit se v teleportech a pomáhat si speciálními vlastnostmi některých fujtajblíků, jako je umění lepit atd.

pudding-monsters

[appbox googleplay com.zeptolab.monsters.free.google]

[appbox googleplay com.zeptolab.monsters.paid.google]

[appbox appstore 738387833]

[appbox appstore 569185650]

[appbox appstore 569186207]

Strata

V logickém hlavolamu Strata je vaším úkolem proplétat stuhy různých barev, aby vyznačená barva v jednotlivých čtvercích souhlasila s barvou stuhy, která ji bude překrývat úplně nakonec. Netřeba dodávat, že po lehkém úvodu budete mít s řešením puzzlů co dělat.

strata

[appbox googleplay com.graveck.strata]

[appbox googleplay com.graveck.stratapremium]

[appbox appstore 641702337]

Kami

Hlavolam Kami vás svým grafickým provedením pohladí po duši – inspiroval se totiž Origami. Hrací pole Kami tvoří čtverečky různobarevných papíru a cílem hry je tyto čtverečky na nejmenší počet tahů všechny barevně sjednotit. Troufnete si?

kami

[appbox googleplay air.com.stateofplaygames.kamifree]

[appbox googleplay air.com.stateofplaygames.kami]

[appbox appstore 710724007]

Hundreds

Hundreds je hrou o kruzích, které se pokoušíte zvětšovat tak, abyste dohromady celkem sto jednotek. Přitom nebudete muset zapojit jenom bystrý logický úsudek, ale i hodně hbité prsty, které body mezi jednotlivé kruhy distribuují a zabrání tak nežádoucímu doteku červených kruhů s kruhy šedými, nebo dalšími nastraženými překážkami.

hundreds

[appbox googleplay com.semisecretsoftware.Hundreds]

[appbox appstore 493536432]

Tiny Thief

Malý zlodějíček je nejen název hry, ale také popis její hlavní postavy. Ta se v souladu se svým povoláním vydává skrze roztomilý kreslený svět za lupem, přičemž musí pokořit nejrůznější puzzly. Hádanky se přitom řetězí a dávají vzniknout poťouchlému příběhu. Výborná zábava pro všechny věkové generace!

tiny-thief

[appbox googleplay com.roviostars.tinythief]

[appbox appstore 656620224]

Lyne

Lyne, hra o propojování stejných tvarů jedním tahem, vás okouzlí slušivým minimalistickým zpracováním i ladností, s níž přejdete od těch nejjednodušších úkolů až k těm extrémně těžký bez mrknutí oka. Jednotlivé levely vám přitom nezaberou více jak několik sekund, takže se jedná o výborný logický rychlík, jehož hraním můžete trávit doslova každičkou volnou chvilku.

lyne

[appbox googleplay com.thomasbowker.lynerelease]

[appbox appstore 731753333]

10000000

Kdyby se vám těžko počítaly ty nuly v názvu hry, potom věřte, že je jich tam 7. To znamená, že hra nese název deset milionů. Vysoce třaskavou variaci na princip mach-3 her jsme si však nakonec nenechali kvůli netradičnímu názvu, ale kvůli návykové hratelnosti. Hrdina ve hře automaticky běhá dungeony a vy musíte – podle toho co dělá – skládat dohromady kostičky příslušné funkce. Tak například ve chvíli boje je třeba spojovat meče a kouzelné hůlky, při otvírání dveří a truhlic zase klíče atd. Za všechny činnosti jste potom odměňováni zkušenostmi, zlatem, dřevem a kamením, za což si můžete nakupovat nové vlastnosti, vylepšovat vybavení, nebo rozšiřovat svůj zámek. Zkuste a můžete si být jistí, že se od hry hned tak neodlepíte!

10000000

[appbox googleplay com.eightyeightgames.tenmillion]

[appbox appstore 544385071]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře