Úterý, 25 června, 2024
DomůRecenzeTotal War Battles: Shogun ? Dokonalá taktická strategie

Total War Battles: Shogun ? Dokonalá taktická strategie

Dobrých her je spousty, ale jakoby se vývojáři báli vymyslet kvalitní strategii, u které prosedíte spousty hodin. Obzvlášťe nyní, kdy pomalu ale jistě nastupuje zima, je zapotřebí pořádné porce zábavy na studené večery. Naštěstí se najdou i tací, kteří pro nás jeden takový titul připravili. Strategie Total War: Shogun od SEGY je výborná.

Studio SEGA asi netřeba příliš představovat.  Bohužel i pro ně, a pro nás, přešli do několika ročního útlumu, ale nyní se již naplno vrací, a zkouší prorazit i na Android. A musíme přiznat, že se jim to velmi daří. Tituly jako Virtua Tenis, Sonic4 nebo například Football Manager Handheld, jsou velmi kvalitní.

Úvod

Již různé obrázky vás zavedou k faktu, že tato hra se odehrává ve středověkém Japonsku. Než ale hru spustíte, budete si muset stáhnout celkem objemný balíček s daty (273 MB). Rychlé rozbalení a instalace, kterou pomalu ani nezaznamenáte, vás přivede k samotnému úvodu. Objevíte se totiž v menu, kde si můžete vybrat jeden ze tří módů.

První je kampaň. Klasický režim s příběhem. Dále tu máme multiplayer a skirmish. Poslední zmiňovaný je režim, kde vám hra umožní zahrát si proti počítači (smartphone, tablet). Budete mít přitom na výběr mapy a situace, podle které se bude váš taktický útok odvíjet. Pak ještě máme možnost nastavení, kde narazíme na základní možnosti jako je zvuk nebo jazyk,  poslední ikonkou je forma sdílení , lajknutí nebo možnost ohodnotit aplikaci na Google Play.

Hodnocení: 9.5/10

Příběh a Styl hry

Jak jsem již říkal, v kampani se setkáte s příběhem, který vás bude doprovázet po celou hru, ale pouze v tomto režimu. Hned při první bitvě se dozvídáte, že váš otec, který umírá, je vůdcem jednoho z japonských klanů. Sdělí vám ale ještě všechny potřebné informace k dalšímu postupu. Vy jste otcův následovník a tak se z vás stává mladý vůdce. Máte tedy i určený primární cíl po celou dobu, a to je pomstít otcovu smrt japonskému klanu, který ho zabil. Po prvních krocích v bitvě, kde vás hra seznámí s vytvářením nových jednotek, stavbou budov a režimu taktického útočení, budete muset odrazit útok nepřátel.

Jelikož se jedná o první souboj, obtížnost je nastavená velmi nízko, tak aby se skoro nedalo prohrát. Po úspěšném odražení útoku se přesouváte do mapy kampaně, kde postupem uvidíte, jak tlačíte nepřátelskou linii zpět za hranici a osvobozujete tak svou říši. Na mapě se nacházejí i bonusová kola nebo spíše bitvy, které vám ale neodkryjí žádný kousek příběhu, nýbrž uvidíte za ně zkušenostní body.

Zmíněné body budete moci využít ke koupi vojáků nebo vylepšování budov. Zkušenostní body jsou omezené zboží a tak pokud nechcete na další přísun čekat, můžete si je koupit za reálné peníze pomocí mikrotransakcí, které jsou ale cenově přijatelné. To, že tato hra má možnost si dokoupit další zkušenostní body, neznamená, že nejde jinak dohrát. Právě naopak, hra je perfektně nastavena a tak si na možnost zakoupení bodů možná ani nepomyslíte.

V průběhu kampaně se ani nedostane do herního stereotypu, protože jsou na vás připravené různé bitvy, a to jak klasické poražení nepřátel a jeho generála, tak i ubránění se jednomu z klanů nebo jak už někteří jistě znají. S jednotkami, které dostanete na začátku bitvy, musíte projít vyhrazené území, kde na vás v různých zákoutí číhají nepřátelé. Opravdu velmi povedené pojetí, které vám zajistí, že se nebudete nudit.

Hodnocení: 9,5/10

Ovládání a Hratelnost

Ti z vás kteří hrají Shogun 2: Total war na PC jistě nepřekvapí systém šestiúhelníků. Mě osobně tento systém moc k srdci nepřirostl a podle mne by měli strategie zůstat bez takovédleho škatulkování. Ačkoliv jsem se na PC přes tento systém šestiúhelníků nepřenesl, ve verzi pro dotyková zařízení již ano. Jelikož je někdy problém u strategií umístit přesně budovu nebo nějaký předmět, je tento princip velmi užitečný a přiznám se že se mi zalíbil. Opravdu zde není žádný problém budovu rychle a jednoduše nasměrovat tam kam zrovna potřebujete.

Propojení budov již zajistí automatické tvoření cest, takže ani o ně se nemusíte starat. Ovládání vojáků je vyřešeno velmi netradičně a ačkoliv se strategické hry posunuly od svých začátků o pořádný kus vpřed, vývojáři se rozhodli o tlačítkový pohyb. K pohybu vojáků budete mít k dispozici tlačítka a to zleva stop,pohyb vpřed, pohyb nahoru, pohyb dolů a zrušení jednotky. Chybí krok zpět že? Ano, je tomu opravdu tak. Jelikož je ve hře kladen velký důraz na taktiku, je velmi důležité si předem rozmyslet kam a jaký druh vojáků posíláte na jeden z šestiúhelníků. Snadno se totiž může stát, že vám například vaši lukostřelci brání v pohybu vašich pěšáků.

Tento problém se někdy musí řešit posledním tlačítkem zrušení jednotky. Tím pádem se s vámi úklonem vaše jednotka rozloučí a zmizí. Vy tak ztrácíte suroviny, které jste do jednotky vložili, aniž by zasáhli do boje. Na první pohled tlačítka působí laicky a odfláknutě, ale jejich využití a velké výhody poznáte hned po prvních minutách hry. Velmi chytrý tah studia SEGA.

Hra ale není jen o stavění budov a produkci vojáku. K tomu potřebujete suroviny ? zlato,kameny a dřevo. Tyto tři suroviny budete muset produkovat z budov, které postavíte. Budova určená pro danou surovinu vám sama navyšuje její počet, ale to vše pod jednou podmínkou. Na budovu nesmí jít žádný útok. Pokud je budova pod palbou soupeře, je pro ni nemožné vyrábět a vy se tak musíte postačit s nastřádanými surovinami.

Ani to vám ale nezaručí úspěch. Ve hře je totiž několik jednotek, které jsou lepší využít proti jezdcům na koních nebo zase naopak proti lukostřelcům, atp. Je tak důležité dávat pozor, jaké jednotky zrovna vytváříte. Posledním zajímavým bodem je měnící se roční období nebo alespoň se občas vyskytnete na ostrově v létě, jindy zase v zimě.

Hodnocení: 10/10

Grafika a Zvuk

Ani tady se SEGA nemá za co stydět, protože grafika je na vysoké úrovni. Ne na té nejvyšší, ale rozhodně si ji oblíbíte. Nejdříve vás zaskočí opravdu nekvalitní pozadí menu, kde jsem hru raději restartoval, abych se ujistil, že se mi správně načetli textury.

Po překonání, řekněme ne úplně povedeného menu, se odkrývá podstatná část grafiky, která nám ukazuje svou pravou tvář. Z obrázku sami vidíte, jakou má hra grafickou úroveň. Ještě si ale řekněme něco málo k soubojům. Každý souboj si můžete přiblížit a sledovat jestli váš voják zasáhli nepřátelé nebo ho naopak nepřátelé vykryli. Zvuky se mi také velmi líbily.

Hodnocení: 9,5/10

Závěr

Dokonalá taktická strategie, kterou stojí za to vyzkoušet, a to i přesto, že je ke stažení ze vyšší cenu.

Stahujte:(119Kč)

Celkové hodnocení: 9.8/10

Upozornění: hodnocení není průměrem hodnocených částí

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Total war Battles:Shogun/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře