Sobota, 20 dubna, 2024
DomůRecenzeTop Farm - Výlet studia Halfbrick do farmářských vod

Top Farm – Výlet studia Halfbrick do farmářských vod

Po sérii her víceméně akčních (trilogie s Barry Steakfriesem, Fruit Ninja) či logických mach-3 (Yes Chef!) se rozhodlo známé vývojářské studio Halfbrick zabrousit i do žánru kdysi tak populárního, jako je farmaření. Většina z nás si jistě vzpomene na obrovský hype, který přišel se společností Zynga a jeho facebookovou hrou Farmville.

Na Facebooku jsme díky této hře trávily daleko více času, než dnes. Však to také bylo něco nového a nesmírně chytlavého. Vzpomínáte si na rozhovory typu: „Počkej na mě deset minut, musím ještě zasít kukuřici a sklidit brambory. A doma musím být už v šest. Ne, žádný zákaz nemám, ale to mi zrovna dozrají jahody.“?

No, a přesně do těchto vod se nedávno pustili i v Halfbricku s novou hrou Top Farm.

Hratelnost (08/10)

Hned úvodní video nám přehraje vlastně celý „příběh“ hry. Nasedneme do taxíku, který nás zaveze na opuštěnou farmu. Tam nás vyklopí a naše anabáze pečlivého farmáře může začít. Abychom se na začátku neztratili a zbytečně nezmatkovali, přivítá nás průvodce v podobě velkého kohouta. Ten nás provede počátečním zúrodněním půdy, vysetím a slizní první kukuřice, koupě první slepice, či postavením větrného mlýna na zpracování našich plodin do dalších výrobků.

https://www.youtube.com/watch?v=8OkDjKmVLUI

A pak již nic nebrání naší snaze státi se nejúspěšnějším farmářem (a třeba si najít ženu 🙂 ). Takže sázíme, sejeme, vysazujeme, krmíme, sklízíme a vyrábíme. Zvířectvo chce žrát, stromy a keře zase pít. Nám tedy nezbývá, než jejich potřeby uspokojit, abychom za čas získali nějaké to mléko, meruňky či vajíčka. A z nich pak vyrábět další různé pochutiny. Vše samozřejmě bio! 😉 Tedy pokud na to všechno mám čas.

On ten čas nás ve hře obklopuje všude. Vypěstovat jakoukoliv plodinu trvá od minuty za mrkev až po šest hodin za dýni. A tak je to se vším. Pět minut čekáte na vypěstování obilí a soju. Abyste je následně zpracovali do krmiva pro ovce, počkáte si dalších deset minut. A vlna z ovce je vám k dispozici za dvě hodiny. O třech hodinách, potřebných na koberec z vlny už raději ani nemluvě. Možná vás napadlo – No dobrá, tak nebudu čekat zbytečně a udělám si krmivo do zásoby. Jo, šlo by. Ovšem za předpokladu, že naše sýpka se stodolou budou nafukovací, což samozřejmě nejsou. Velice brzo se budete uskrovňovat a přemýšlet nad tím, zda je bude lepší vyrobit to, či raději ono.

Top Farm

A proč to tedy vůbec všechno absolvovat? U mě zabralo plnění úkolů a soutěživost. Úkoly vám na začátku poskytuje ten samý taxík, který vás v intru přivezl. Pak se k němu přidají i tři náklaďáky. A jejich „úkoly“ jsou v celku jednoduché. Nalož nám tři vajíčka, dvě krabice kukuřičných lupínků a jedno mléko. Za odměnu obdržíte mince a zkušenostní body. Za mince kupujete vše potřebné, za dostatek zkušeností pak postupujete do vyššího levelu, čímž se vám zpřístupní nové položky ke koupi a další výrobky k produkci.

Taxi a náklaďáky však nejsou jediné odbytiště vašeho farmaření. S přibývajícími levely se postupně zpřístupňují letadlo, vlak a loď. Letadlo shání určité výrobky a plodiny, nicméně jejich počet záleží pouze na vašich aktuálních možnostech. Jen je třeba pamatovat na to, že letadlo pojme maximálně 50 položek. To vlak a loď chtějí, stejně jako trucky, od každé položky určitý počet kusů. Navíc však přidávají časový limit. Např. vlak má jeden až tři vagony, každý z nich shání tři položky (o různém počtu kusů) a na naplnění celého vlaku máte třeba 27 hodin. Za splnění počtu kusů jedné položky dostanete zase nějaké mince. Za takovéto naplnění celého vlaku dostanete zvláštní bonus nejen v mincích, ale i nějaké ty krystaly.

Top Farm

A už jsme u toho. Mikrotransakce nebo Makrotransakce?

Ve hře se platí dvojí měnou – mince a krystaly. Za mince sejete, sázíte a kupujete si nové stroje a domácí zvířata a vyděláváte si je prodejem své produkce. Krystaly pak slouží k urychlení stavění strojů, růstu plodin a výroby. Např. výroba olejových rybiček trvá dvě a půl hodiny. Potřebujete je okamžitě? Bude vás to stát 6 krystalů. Čím blíže ji je výroba u konce, tím je krystalů za urychlení výroby potřeba méně. Krystaly dostáváte buď při přechodu do dalšího levelu, nebo si je prostě můžete koupit za opravdové peníze. Jejich cena se pohybuje od 50 Kč za 60 krystalů až po neuvěřitelných cca 2 600 Kč za 4 310 krystalů. Stejně tak pokud vám nestačí vydělat si mince ve hře, není přeci nic jednoduššího, než za ně utratit kapesné. Dva tisíce mincí stojí 25 Kč, 134 800 mincí stojí 1 130 Kč. Nicméně pokud máte dostatek trpělivosti a dokážete mobil na pár hodiny odložit (aniž by vám začal neblahý tik v oku a z koutka úst téci slina), nemusíte utratit ani korunu a během dvou měsíců můžete být někde kolem 35 levelu.

Top Farm

Top Farm

Propojíme všechny se všemi

I v Top Farmě se setkáme s tlačítkem Login. Na výběr máme pomocí Facebooku nebo Google+. S G+ sbíráte achievementy, přes FB si ukládáte postup a můžete ve hře pokračovat klidně na jiném zařízení. Také nakupovat či prodávat plodiny a výrobky nemusíte jenom pomocí herních nástrojů, ale pomocí dalších hráčů a přátel z FB. K tomu slouží tzv. Market Truck. Tento svůj prodejní stánek můžete napěchovat svými zbožím a poslat do virtuálního „pléna“. Na oplátku vám přijedou od různých hráčů tři stánky, ze kterých můžete dokoupit co se vám zrovna hodí.

Top Farm

Grafické zpracování (9/10)

Celá hra je v povedeném grafickém kabátku. Přibližování herní plochy je plynulé a i při největším přiblížení je vše detailní. Animace pohybujících se zvířat či pracujících strojů opět plynulá a vše vypadá tak, že vaše farma prostě žije. Během hraní jsem nezaznamenal žádné grafické anomálie.

Zvuky (8/10)

Hrou nás provází jemná melodie na téma „americký farmář“. To znamená jednoduchá a hravá, s převažujícím drnkáním na benjo. Sice se jedná o melodii ve smyčce, za celou dobu jsem si však neřekl – Už dost, je to obehrané a otravné. Pokud by se to sice někomu stalo, vždy je možnost melodii vypnout. V takovém případě zůstanou ve hře už jen občasné zvuky zvířat a troubení hráčských Market Trucků při příjezdu. A tyto zvuky jdou vypnout také.

Ovládání (8/10)

Ovládání Top Farmy je celkem intuitivní a jednoduché. Jak setí tak sklizeň probíhá jednoduchým tažením prstu po displeji. Zde ani není co pokazit. Jedinou potíž jsem nalezl při procházení menu dostupného zvířectva a strojů ke koupi. Rozbalovací menu se nachází ve spodní části obrazovky a listujete v něm tažením prstu po menu. Jenže stejným způsobem i nakupujete příslušné věci. Jen směr tahu prstem je malinko odlišný. Stalo se mi asi dvakráte, že jsem tímto způsobem koupil něco, co jsem ve skutečnosti nechtěl. No co, naštěstí mě to stálo jen pár (tisíc) herních mincí.

Top Farm

Resumé (07/10)

Chcete-li si rozvrátit rodinný život, není snad lepšího prostředku:

„Co si zase hraješ s tím telefonem!?“

„Neruš! Musím sklidit pole, mám tu vlak…“

„Cože??“

„Adopr! Teď mi ještě přijela loď.“

„Super. Takže další společný večer je v háji!“

Se hrou jsem strávil asi dva měsíce. Krom času mě stála akorát jeden pugét a večeři, jako omluvu manželce. Ve výsledku jsem však byl s hrou spokojený. Chytla, pobavila a model free2play je nastavený na rozumné úrovni.

A co se mi tedy nelíbilo? Znovuhratelnost. Jiná motivace ke hraní, než zmiňované úkoly, se téměř nevyskytuje. Takže když jsem se po měsíčním herním půstu vrátil ke hře zpátky, už mě ani úkoly nijak nenadchly. Asi jsem se nějak nedokázal „dostat do tempa“.

Rozhodně ale mohu tuto žánrovou odbočku Halfbricku doporučit. Určitě stojí minimálně za vyzkoušení! Top Farm je dostupná pro Android a iOS.

[appbox googleplay com.vostu.minifazenda2&hl=cs]

[appbox appstore 724978323]

Top Farm

Ondra Severa
Ondra Severa
BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře