Úterý, 10 září, 2024
DomůRecenzeTest Honor 9X: líbivý krasavec s pop-up selfie kamerkou

Test Honor 9X: líbivý krasavec s pop-up selfie kamerkou

Kde se vzal, tu se vzal, Honor 9X zamířil na český trh. Dostupný je od dnešního dne za sympatických 5 999 korun. Sází na slušný procesor, trojitý fotoaparát a displej bez výřezu s vysouvací čelní kamerou.

Nový 9X se zatím v obchodech příliš neohřál a už má za sebou docela zajímavou historii. Jako takový nezískal totiž certifikaci pro používání služeb Googlu. Důvodem jsou restrikce americké administrativy vůči společnosti Huawei, pod kterou značka Honor spadá. Firma celou věc ovšem vyřešila šalamounsky.

„Pravou verzi“ Honoru 9X najdeme pouze na domácím čínském trhu, zatímco v Evropě do prodeje vstoupil zcela jiný model, který sice nese stejný název, ovšem hardwarový základ si propůjčil z telefonu P Smart Z. Ten čínský telekomunikační gigant Huawei představil už letos v květnu. Nový Honor 9X je tak pouze designově „přestavěné zetko“, čímž výrobce využil již udělené certifikace pro plnohodnotný Android.

Design zadní strany je super

Honor 9X nepatří mezi nejmenší telefony a v ruce se navíc i celkem pronese. Jeho majitel tak musí při manipulaci s ním dbát jisté opatrnosti, aby mu nevyklouzl na zem. Design telefonu, respektive zadní strany, je promyšlený do posledního detailu a moc se nám líbí. Co na tom, že sklo na zádech je lehounce zahnuté, což jsme viděli snad už stokrát. Inženýři společnosti Honor vyryli do zadního krytu desítky tisíc kosočtvercových hranolů pomocí sofistikované nanolitografie. Jednotlivé dílky díky tomu fungují jako miniaturní drahokamy, odrážející se nezávisle na sobě, a vytváří tak třpytivý světelný efekt. Mřížkovaná texturu se sbíhá uprostřed zad ve tvaru písmene X. Je to opět něco nového a neokoukaného. Palec nahoru.

Jaká je výbava?

Základem přístroje je procesor Kirin 710N s 4 GB RAM, což je slušná porce, ale 6 GB RAM by telefonu přeci jenom slušelo více. Vnitřní paměť má kapacitu 128 GB a neschází hybridní slot na paměťovou kartu; v tomto ohledu tedy nebudete nijak omezováni. Displej má úhlopříčku 6,59 palce a velmi slušné rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů. Zobrazovací technologie zde je IPS. Pod displejem je trochu rozměrnější brada. Obrazovku ovšem zase nenarušují žádné výřezy a v horní části se tak pěkně roztahuje do okrajů. To proto, že výrobce schoval přední fotoaparát do motorizovaného modulu, který se jako periskop vysune ve chvíli, kdy přepnete na režim selfie kamery.

Stejné řešení už jsme viděli právě v modelu P Smart Z od Huaweie. Dle výrobce čelní foťáček prošel náročným testováním a bez problémů zvládne více než 100 000 opakovaných vysunutí. O životnost vysouvacího mechanismu se tak nemusíte obávat. Smartphonu neschází veškerá potřebná konektivita, LTE je samozřejmostí a je tu i NFC pro platby mobilem u obchodníka. A mimochodem, veškerý hardware je uschován v těle s fyzickými proporcemi 163,1 × 77,2 × 8,8 mm a hmotností 206 gramů, telefon tedy není vůbec malý a ani lehký, jak už jsem zmínil, v kapse jeho přítomnost pocítíte.

Fotoaparát má tři oči

Na zádech novinky najdete trojici fotoaparátů. Ten základní má vysoké rozlišení 48Mpx a světelnost f/1,8, doplňují jej 8Mpx (f/2,4) širokoúhlý snímač a pomocný 2Mpx fotoaparát pro práci s hloubkou ostrosti. Přední pop-up selfie kamerka má rozlišení 16 Mpx a světelnost f/2,2. Snímky z hlavního fotoaparátu mají solidní kvalitu, ale v obtížných podmínkách už foťák naráží na své limity. Hlavně je to znát v horším světle, kdy ale trochu pomůže noční režim. Nečekejte však zázraky.

Za dostatečného světla budete s fotkami spokojeni. Kvalita snímků tedy celkově nijak neurazí a je solidní. Video, které lze pořizovat maximálně ve standardu Full HD, tedy 1920 × 1080 pixelů, je průměrné. Výrobce by měl hodně rychle zapracovat na stabilizaci obrazu, v testovacím kusu evidentně nefungovala. Dívat se pak zpětně na pořízený záznam vyžadovalo trochu odvahy. Přední kamerka v dané cenové kategorii pořizuje celkem kvalitní selfíčka.

Galerie

EMUI 9.1.1

  

 

Telefon je svižný, na žádné sekání nenarazíte, což je dnes ve střední střídě ale už standardem. Uživatel si může vybrat z klasického ovládání s lištou virtuálních tlačítek, nebo z ovládání gesty, které rychle přejde do krve. Se čtečkou otisků prstů tu výrobce nijak neexperimentoval, je na zádech, tam, kde ji očekáváme a funguje svižně. K tomu tu navíc nechybí odemykání obličejem. V operačním systému najdeme některé zajímavé funkce, jako třeba sadu nástrojů Digital Wellbeing (Digitální zůstatek), která umožní v závislosti na intenzitě používání smartphonu a aplikací některé funkce omezovat. Vzhledem k použitému displeji (IPS) chybí Dark Mode, čili tmavý režim, který většinu aplikací oblékne do černých tónů, což je příjemnější pro oči; tuto vymoženost si Huawei/Honor vyhradil pouze pro smartphony s AMOLED panelem. Jo, a abychom nezapomněli, Honor 9X samozřejmě běží na Androidu 9 Pie, který překrývá nadstavba EMUI 9.1.1 s úpravou GPU Turbo 3.0.

Jaká je výdrž?

Akumulátor má kapacitu 4000 mAh, takže jeden den na jedno nabití je samozřejmost, dva dny také nejsou nic utopického. Baterie podporuje rychlé dobíjení, což už dnes není nic světoborného, ale na druhou stranu to potěší.

Má nákup smysl?

Honor 9X je lákavý smartphone střední třídy. Má atraktivní cenu a solidní výbavu. Zaujme především povedeným designem zadní strany, který u žádného jiného telefonu dnes neuvidíte. Zajímavá mřížkovaná textura, která se sbíhá uprostřed zad ve tvaru písmene X, má zkrátka něco do sebe. Kromě toho oceňujeme, že obrazovku nenarušují žádné výřezy, protože selfie kamerka je integrovaná v modulu, který je uschován v těle telefonu. Svižnost 9X je dostatečná, nemusíte se bát zasekávání a a dlouhých prodlev při spouštění aplikací a her. Drobnou výtku mám k fotoaparátu a především pak ke kvalitě videa, u kterého bych očekával podporu alespoň elektronické stabilizace obrazu, když už se na tu optickou nedostalo. Ale to už je jen takový drobný detail. 

Zajímavou alternativou k Honoru 9X může být smartphone z vlastní stáje. Huawei P Smart Z přijde na stejné peníze a má taktřka totožnou výbavu. Odlišnost spočívá v designovém provedení zadní strany a hlavním fotoaparátu. Konkurencí novému honoru je také Xiaomi Redmi Note 7. Samsung pak ve stejné cenové relaci nabízí model Galaxy A40. Tento telefon má ovšem menší kapacitu baterie, jen poloviční uživatelské úložiště (64 GB) a pouze duální fotoaparát.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře