Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeTemple Run 2 - nejstahovanější hra všech dob je zdarma!

Temple Run 2 – nejstahovanější hra všech dob je zdarma!

Fenomén, který se před rokem a půl dostal na Google Play a App Store, zažívá další úspěch. Dlouho očekávané pokračování jedné z nejoblíbenějších her je tu a kupodivu je zcela zdarma.

První verze této hry přišla na pulty jako nevýrazná, jednoduchá oddechovka, která byla navíc zpoplatněna. Ani samo vývojářské studio od toho neslibovalo velký úspěch, ale opak byl pravdou. Jen během pár týdnů se hra vyhoupla snad ve všech žebříčcích na horní pozice. Oblíbenost Temple Run je tak vysoká, že si ji stáhlo kolem 100 miliónů lidí na celém světě, a to je velmi dobré číslo.

Vývoj telefonů ale pokročil za tu dobu opět o velký kus dopředu a tak i jednička stárla a proto se studio Imangi rozhodlo přijít s pokračováním. Myslíte si, že hru vyvíjela horda lidí, jak tomu někdy bývá u velkých studií? Ani nápad!

Studio obsahuje pouze dva členy a jsou jimi manželé Keith Sheperd a Natalia Luckyan. Hra byla před pár týdny úspěšně vydána na obě platformy Android a iOS zdarma, což bylo velkým překvapením.

Rozdíly oproti předchozímu dílu

Jiný příběh ? Ano, logicky tento krok musel přijít. Tentokrát tedy nebudeme utíkat z tajemného chrámu v pralese, ale podíváme se nad mraky. Celá hra se odehrává kdesi v mracích na létajícím ostrově. Ostrov zde není jediný. Existuje zde spousta podobných planetek, kterým vládne obrovská opice.
Hlavní záporák ? Jak už bylo řečeno, v pokračování budeme utíkat před velkou opicí nebo-li králem létajících planetek oproti jedničce, kde jsme se setkali s více druhy nepřátel.
Hlavní postavy ? I tady hra doznala změn. Hlavních postav přeci jen ubylo a tentokrát si budeme moci zahrát se čtyřmi postavami, místo sedmi. Pokud se vám váš hlavní hrdina se jménem Guy Dangerous okouká nebo vám prostě nesedne, budete si moci zakoupit za získané peníze jednu z dalších třech postav.
Prostředí ? Hra se oddálila od džungle jak jen mohla. Oproti předchozímu dílu zavítáme tentokrát do vesnic, lesů nebo i zlatých dolů. V dolech nasedneme do klasických důlních vozíků, a co nejrychleji dojedeme nakonec. Překážky jsou samozřejmostí, a to třeba v rozdvojených kolejí, přičemž jedna cesta je zasypána a tak musíte rychle naklonit vozík a jet po té volné.

Grafika a Zvuk

Zde se hra změnila úplně. Temple Run 2 dostala nový grafický kabátek, který je oproti jedničce barevnější a hezčí. Bohužel postrádá tu dobře známou temnotu, která měla také něco do sebe. Mapa, po které běžíme, je vytvářena automaticky a tak se může vytvořit kdykoliv mapa, po které jsme ještě neběželi.

Jelikož je hra světlejší a bez jakékoliv mlhy, můžeme si občas všimnout, kam a kudy běžet, což oproti jedničce nebylo možné, protože generování mapy bylo zahaleno mlhou. Toho jsou si vývojáři dobře vědomi, a proto doplnily do hry nebo spíše do cest pasti. Na první pohled se vám může zdát, že jde o nějaký bonus, ale pokud ho seberete, může to hlavního hrdinu stát život.

Základní zvukový doprovod zůstal naprosto nezměněn. Byly upraveny a přidány pouze zvuky, když narazíte do stromů nebo pokud narazíte s vozíkem v dolech ve slepé uličce. Tyto prvky působí více realističtěji.

Styl hry

Pro ty, co se nesetkaly se sérií Temple Run, krátce popíšu, co ve hře děláte. Ovládáte hlavního hrdinu, který utíká před velkou opicí. Samozřejmě vaším úkolem je utéci. Poběžíte po koridorové cestě a na ní je spousta překážek, které vám útěk pořádně stíží. Na cestách budou také křižovatky a vy se musíte rozhodnout, jestli poběžíte doprava nebo doleva.

Pokud si vyberete špatný směr, oběhnete kousek mapy a vrátíte se znovu ke křižovatce. Takhle vlastně obíháte stále dokola, dokud nenajdete cíl. Během hraní můžete plnit mezi-úkoly, které vám přidají bonusové body nebo drahokamy.

Hra nám nabídne celkem 42 těchto mezi-úkolů. Jejich obsah je velmi podobný jako v předchozím díle. Očekávejte tedy úkoly typu, nasbírej tolik a tolik mincí, dokonči mapu v takovém a takovém času a tak dále.

Mikrotransakcím se nevyhneme ani zde. Bonusy, které si můžeme zakoupit, se sice dají najít na cestách, ale vzhledem k rychlosti hry, je jednoduše míjíte jeden za druhým. Stejné je to i u drahokamů, které využíváte k obživnutí hlavního hrdiny. Tyto drahokamy rychle mizí a tak si je můžete dokoupit, buďto v počtu 5 za necelou dvacku nebo 50 za cirka stokorunu.

Ovládání

Ovládání ve srovnání s jedničkou zůstalo nezměněné až na jednu věc. Ve hře byly vylepšeny power-upy. Ty využijeme především ke skákání, ale také k podlézání. Na cestě se střetneme třeba s kořeny stromů, které musíme přeskočit nebo naopak s tryskami s ohněm, které musíme podlézt. Gyroskopem ovládáme pohyb hlavního hrdiny k jedné straně cesty. Tuto možnost využijeme hlavně, když poběžíme a před námi je jen úzký pruh cesty na jedné straně.

Poslední možností ovládání jsou skluzy doprava nebo doleva. Těmi uhýbáme na křižovatkách. Tady bych měl malou výtku. Skluz sice vždy zareaguje, ale zdá se mi, že občas se zbytečně dlouhou prodlevou a místy to působí tak, že ať ho provedetekdykoli, hlavní hrdina zatočí, až když má a není tu tedy povolena chyba. Tak to samozřejmě není, ale jednoduše máte větší časový úsek na zatočení.

Osobní názor

Před nedávnem zde můj kolega Michal Rybka vyjádřil názor, který se týkal právě Temple Run. Ve zkratce šlo o to, že nechápe, proč si hra získala u lidí takovou oblibu. Za sebe nemohu říci, že se ztotožňuji se vším, co napsal, ale vesměs s ním souhlasím. Nechápu, jak mohla překonat známé Angry Birds, hlavně jejich první díl v počtu stažení. Hra má určitě své kouzlo a rozhodně chválím manželský pár, že se jim něco takového vůbec podařilo, ale u mne, kdybych si měl vybrat mezi Temple Run a Angry birds, volím druhou možnost.

Závěr

Při hodnocení jsem se snažil být co nejvíce objektivní. Grafika, tak jak studio slibovalo, byla opravdu vylepšena, nové prvky z hry dělají něco více, než ze svého předchůdce a kdoví co opravdu stojí za touto famózní oblibou.

Hra je ke stažení zdarma a i když to vypadá, že jsem ji zkritizoval, jsem rozhodně v menší skupině, než která hru doporučuje a tak objektivně na závěr dodávám jedním slovem ? Doporučuji!

Celkové hodnocení: 9/10

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Temple Run 2/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře