Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyTak to tu ještě nebylo! Samsung vás vezme do vesmíru, kde si...

Tak to tu ještě nebylo! Samsung vás vezme do vesmíru, kde si vyfotíte selfíčko

Samsung dnes oznámil odvážnou misi mimo tento svět. V rámci projektu SpaceSelfie, na kterém spolupracuje s partnerem z oboru letectví a kosmonautiky, společností Flightline Films, se rozhodl vynést do stratosféry chytrý telefon Galaxy S10 5G a poskytnout tak všem příležitost pořídit opravdové vesmírné selfie.

V uplynulých pěti desítkách let poskytovala společnost Samsung zákazníkům neúnavně inovace v zobrazovacích technologiích: od televizorů se zakřivenou obrazovkou, přes bezrámečkový displej až po skládací chytré telefony. Nyní jihokorejský gigant dostává své technologie až na samou hranici vesmírného prostoru a dává uživatelům příležitost dostat na obrazovku telefonu značky Samsung své vlastní „SpaceSelfie“.

Jak bude mise Samsung SpaceSelfie probíhat?

Přetlakový balón pro výstup do vysokých výšek o velikosti půlky basketbalového hřiště (10,5 × 18 m) vystoupá ze startovacího stanoviště v Jižní Dakotě v USA a do výšky téměř 20 000 metrů vynese na zakázku vyrobenou nákladovou bednu, v níž je uložen telefon Galaxy S10 5G. Vybavení bylo navrženo tak, aby dokázalo pořídit fotografie nejvyšší kvality s ohledem na zakřivení Země a odrazy světla od Slunce, jehož sluneční energie napájí vybavení i samotný smartphone.

Na Zemi pak mají zákazníci šanci získat fotografii své tváře ve vesmíru, a to tak, že si pomocí svého chytrého telefonu pořídí selfie, které nahrají na internetové stránky řídicího střediska.

Pro misi SpaceSelfie byly speciálně vyvinuty dvě aplikace. První z nich je aplikace pro „pozemní řízení“, která byla vytvořena pro odesílání a přijímání selfie mezi řídicím střediskem a telefonem na oběžné dráze.

Druhou je aplikace speciálně určená pro S10 5G, která komunikuje s fotoaparátem upevněným na stativu a odesílá mu příkazy k pořízení fotografie selfie zobrazeného na telefonu zařízení. Aplikace na telefonu S10 potom pozemní aplikaci odešle příkaz, aby fotografii odeslala zpět na Zem, a odtamtud putuje obrázek přímo k uživatelům.

Příprava Galaxy S10 5G na cestu do vesmíru

Galaxy S10 5G byl ještě před startem podroben přísným testům, ve kterých prokázal schopnost odolávat mrazu až do -65 °C. Testům byl podroben také 6,7palcový Dynamic AMOLED displej telefonu S10 5G, aby se ověřilo, že ve vysokých výškách dvakrát převyšujících výšku Mount Everestu nebude praskat ani na něm nebude kondenzovat vlhkost.

Kdokoli může odeslat svoje selfie prostřednictvím stránek Mission Control. Chcete-li dostat svou tvář do vesmíru, navštivte www.samsung.com/spaceselfie a nahrajte svou fotku. Až doposud měli možnost pořídit si selfie ve vesmíru jenom astronauti. Nyní díky společnosti Samsung získají možnost spatřit sami sebe ve vesmíru, a to přímo na přístroji ve své dlani, úplně všichni.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře