Tablety a dobrovolnická auta Moje Galaxy od Samsungu umožní pokračování projektu Paměť národa i během karantény


Tablety a dobrovolnická auta Moje Galaxy od Samsungu umožní pokračování projektu Paměť národa i během karantény

Ani celostátní omezení volného pohybu lidí vyhlášené vládou kvůli riziku šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19 nepřeruší projekt Paměť národa. Rozvoz tabletů pamětníkům na dramatické události 20. století v tomto nelehkém období zajistí dobrovolnické hlídky ve čtyřech vozech Moje Galaxy, které poskytne Samsung. Využije tak jejich kapacity v době, kdy je servis Moje Galaxy kvůli celostátní karanténě omezen.

Zaměstnanci Samsungu se také přihlásili jako dobrovolníci do Centra pomoci Paměti národa. To vzniklo 19. března 2020 a pomáhá pamětníkům-seniorům. Poskytuje jim podporu na telefonu, ale i bezkontaktní pomoc ve formě nákupů, dovozu léků, venčení psa, apod. A právě do dovážení pomoci pamětníkům v rámci Centra pomoci Paměti národa se také zapojí Samsung se svými vozy Moje Galaxy a 16 dobrovolníky s auty vlastními.

Pamětníci, dokumentaristé Paměti národa a studenti budou mít k dispozici celkem 65 tabletů, přičemž Samsung pomůže i s rychlokurzem jejich ovládání. Senioři budou potřebovat pouze připojení k internetu, případně pro videopřenos využijí mobilní data, která jim zajistí Post Bellum.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci dobré věci a stát se prostředníkem tak bohulibé činnosti, jejíž výsledky si budeme moci prostřednictvím archivu kdykoli v budoucnu připomínat,“ říká Zuzana Mravík Zelenická, Corporate Citizenship Manager společnosti Samsung Electronics, která má projekt na starosti. A dodává: „Lokálně dlouhodobě podporujeme převážně vzdělávání mladých lidí. V době pandemie jsou však nejohroženější skupinu senioři, a proto jsme se rozhodli spolupracovat s projektem Paměť národa. Pomocí našich dobrovolníků a darovaných tabletů pomáháme seniorům zůstat v kontaktu s jejich blízkými a okolním světem. Do budoucna bychom s nimi mohli vymyslet i projekt digitálního vzdělávání seniorů a pracovat na něm.“

„Nechceme vystavit pamětníky ani nejmenšímu riziku, proto testujeme možnosti nahrávání jejich celoživotních vzpomínek přes tablety. Na druhém konci linky budou studenti a žáci jako dokumentaristé. V tuto chvíli máme ambici touto metodou zaznamenat vzpomínky lidí, kteří ještě zažili druhou světovou válku. 75. výročí jejího konce si budeme v květnu připomínat,“ uvedla Magdalena Benešová ze společnosti Post Bellum, která za projektem Paměť národa stojí.

The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.