Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyTablety a dobrovolnická auta Moje Galaxy od Samsungu umožní pokračování projektu Paměť...

Tablety a dobrovolnická auta Moje Galaxy od Samsungu umožní pokračování projektu Paměť národa i během karantény

Ani celostátní omezení volného pohybu lidí vyhlášené vládou kvůli riziku šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19 nepřeruší projekt Paměť národa. Rozvoz tabletů pamětníkům na dramatické události 20. století v tomto nelehkém období zajistí dobrovolnické hlídky ve čtyřech vozech Moje Galaxy, které poskytne Samsung. Využije tak jejich kapacity v době, kdy je servis Moje Galaxy kvůli celostátní karanténě omezen.

Zaměstnanci Samsungu se také přihlásili jako dobrovolníci do Centra pomoci Paměti národa. To vzniklo 19. března 2020 a pomáhá pamětníkům-seniorům. Poskytuje jim podporu na telefonu, ale i bezkontaktní pomoc ve formě nákupů, dovozu léků, venčení psa, apod. A právě do dovážení pomoci pamětníkům v rámci Centra pomoci Paměti národa se také zapojí Samsung se svými vozy Moje Galaxy a 16 dobrovolníky s auty vlastními.

Pamětníci, dokumentaristé Paměti národa a studenti budou mít k dispozici celkem 65 tabletů, přičemž Samsung pomůže i s rychlokurzem jejich ovládání. Senioři budou potřebovat pouze připojení k internetu, případně pro videopřenos využijí mobilní data, která jim zajistí Post Bellum.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci dobré věci a stát se prostředníkem tak bohulibé činnosti, jejíž výsledky si budeme moci prostřednictvím archivu kdykoli v budoucnu připomínat,“ říká Zuzana Mravík Zelenická, Corporate Citizenship Manager společnosti Samsung Electronics, která má projekt na starosti. A dodává: „Lokálně dlouhodobě podporujeme převážně vzdělávání mladých lidí. V době pandemie jsou však nejohroženější skupinu senioři, a proto jsme se rozhodli spolupracovat s projektem Paměť národa. Pomocí našich dobrovolníků a darovaných tabletů pomáháme seniorům zůstat v kontaktu s jejich blízkými a okolním světem. Do budoucna bychom s nimi mohli vymyslet i projekt digitálního vzdělávání seniorů a pracovat na něm.“

„Nechceme vystavit pamětníky ani nejmenšímu riziku, proto testujeme možnosti nahrávání jejich celoživotních vzpomínek přes tablety. Na druhém konci linky budou studenti a žáci jako dokumentaristé. V tuto chvíli máme ambici touto metodou zaznamenat vzpomínky lidí, kteří ještě zažili druhou světovou válku. 75. výročí jejího konce si budeme v květnu připomínat,“ uvedla Magdalena Benešová ze společnosti Post Bellum, která za projektem Paměť národa stojí.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře