Pondělí, 10 června, 2024
DomůNovinkyT-Mobile začal v Teplicích testovat LTE na frekvenci 2100 MHz, nasadil Single...

T-Mobile začal v Teplicích testovat LTE na frekvenci 2100 MHz, nasadil Single RAN

Operátor využil na svých vysílačích pokrývajících město Teplice konceptu Single RAN, který spojuje technologie 2G, 3G a LTE do jediného univerzálního řešení. Postupně jej bude zavádět na nových LTE vysílačích a současně jím nahrazovat svou stávající 3G technologii.

Single RAN zjednoduší architekturu rádiové sítě a usnadní zavádění LTE i v oblastech pokrytých 3G, a to na frekvenci 2100 MHz. Již do konce roku 2015 tak dojde k LTE pokrytí některých území, pro něž měl být signál nejrychlejšího mobilního internetu dostupný až v období 2016–2017.

„Během tří let zcela nahradíme na našich vysílačích stávající 3G technologii novým konceptem Single RAN,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile, a dodává: „Díky němu budeme schopni akcelerovat pokrytí signálem LTE v místech, kde je dnes 3G, zároveň také poskytneme zákazníkům další kapacitu a rychlejší datové přenosy.“

Až dosud se novější generace mobilních rádiových sítí operátora stavěla vždy nezávisle na starších sítích. Single RAN vzniká spojením nyní samostatných 2G, 3G a LTE, čímž zjednodušuje architekturu rádiové sítě a zmenšuje prostorové nároky na vysílacích lokalitách. V budoucnu toto řešení umožní snadnější přesun zákazníků z 3G do LTE a následné kompletní vypnutí technologie 3G v odhadovaném horizontu přibližně pěti let. To pak klientům přinese další navýšení kapacity a zároveň maximálních rychlostí v LTE 2100 až na 150/50 Mbit/s.

o_t_logo

Velkým přínosem je rovněž možnost využívat nový hardware kromě 3G také pro LTE v pásmu 2100 MHz, které podporuje naprostá většina LTE telefonů z nabídky T-Mobile. V letošním roce bude konceptem vybaveno zhruba 350 vysílačů, přičemž polovina z nich zajistí nové pokrytí. Již letos tak dojde k rozšíření LTE pokrytí o 5 % populace ČR, pro něž měl být nejrychlejší mobilní internet dostupný až v letech 2016–2017. Jde například o města Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Jirkov, Most, Litvínov, Teplice, Neratovice, Jablonec nad Nisou, Semily, Trutnov, Náchod, Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí nebo třeba zimní střediska Harrachov a Špindlerův Mlýn.

Pokrývání sítí LTE v pásmu 800 MHz bude dále pokračovat podle plánu, operátor pokryje do konce roku mimo jiné všechna krajská města, dálnice a rychlostní komunikace (D1, D2, D3, D5, D8, D11, R10 a R4) a velká zimní střediska.

442_ltebtsZdroj: T-Mobile

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Ha ha ha, nejhorší operátor v ČR co se pokrytí týče použil 2100 MHz. Tuto frekvenci Vodafone už pár měsíců používá a nikdo o tom ani nehles. Za to o T-Mobilu se o tom píše jako by se stal zázrak na světě…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře