Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyPlatit mobilem bez telefonních operátorů? V Česku již brzy

Platit mobilem bez telefonních operátorů? V Česku již brzy

Během několika měsíců spustí Komerční banka ve spolupráci s asociací Visa Europe na domácím trhu zcela nový druh mobilních bezkontaktních plateb. Ty budou využívat technologie HCE (Host Card Emulation) umožňující platby prostřednictvím emulované platební karty, která je bezpečně uložena v prostředí banky a telefon k ní přistupuje pouze vzdáleně.

„Držitel platební karty si stáhne z Google Play aplikaci Mobilní banka2 od Komerční banky, přes kterou si jednoduše zažádá o bezkontaktní platební kartu do mobilu. Po obdržení platební karty do mobilu následuje aktivační proces, který je intuitivní a kdokoliv ho zvládne během pár minut. Velkou výhodou je, že zájemce o mobilní placení nemusí žádat o novou NFC SIM kartu od mobilního operátora, nebo dokupovat jakákoliv přídavná zařízení k mobilnímu telefonu. Platba mobilem je založená na stejné technologii jako platba bezkontaktní kartou, a proto je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech. To znamená, že mobilem již dnes zaplatíte u všech významných obchodníků,“ vysvětluje David Brendl, manažer pro inovace asociace Visa Europe.

Díky technologii HCE je možné provádět bezkontaktní platby z jakéhokoli mobilního zařízení vybaveného modulem NFC (Near Field Communication) a operačním systémem Android ve verzi 4.4 nebo novější, aniž by bylo zapotřebí speciální SIM karty, nebo externího doplňku.

Mobilní platby Visa na základě technologie HCE byly už zavedeny na Slovensku, kde banka VUB následovala příkladu španělské banky Bankinter a globálního finančního ústavu BBVA. V Polsku o možném zavedení plateb HCE jedná se společností Visa Europe hned několik bank. Např. Bank Zachodni WBK spustila tento program začátkem letošního roku.

visa-inc-mobile-payments

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře