Švédsko zastavilo vyšetřování Assange ohledně znásilnění, kvůli nedostatku důkazů


Švédsko zastavilo vyšetřování Assange ohledně znásilnění, kvůli nedostatku důkazů

Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele organizace WikiLeaks Juliana Assange v případě obvinění ze znásilnění z roku 2010. Pro další stíhání Assange prý neexistuje dostatek důkazů. Australan je nyní v britském vězení, kde čeká na výsledek řízení o vydání do Spojených států.

Zakladatel serveru WikiLeaks v USA čelí 18 bodům obžaloby včetně spiknutí s cílem ilegálně proniknout do vládních počítačů a porušení zákona o špionáži. Pokud by soud shledal vinným, mohl by dostat trest přes 100 let vězení.

V britském vězení je Assange kvůli porušení podmínek kauce, na kterou byl v roce 2012 propuštěn během řízení o švédské žádosti o extradici. Bývalý šéf WikiLeaks se tehdy uchýlil na londýnskou ambasádu Ekvádoru, vláda jihoamerické země mu však v dubnu odebrala azyl a otevřela tak cestu k jeho stíhání.

Stalo se tak na popud ekvádorského prezidenta Lenína Morena. Assange totiž zveřejnil snímky, které si Moreno vyměňoval se svojí ženou. Obsahovaly fotografie z jejich luxusní dovolené, a také fotku, jak prezident zchudlého Ekvádoru leží na posteli a pojídá humra.

Zdroj

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Pocket
0Shares
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.