Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyStephen Hawking varuje: Umělá inteligence může ohrozit naši existenci!

Stephen Hawking varuje: Umělá inteligence může ohrozit naši existenci!

Uznávaný vědec Stephen Hawking se nechal slyšet, že stále větší snahy o vytvoření co nejinteligentnějších zařízení by mohly vést k zániku lidstva. Podle něj jsme na rozdíl od počítačů omezeni pomalou biologickou evolucí. Moderní technologie by nás proto časem mohly odšoupnout na vedlejší kolej, nebo rovnou zcela nahradit. 

Obavy ze super rychlých inovací technologií a umělé inteligence, která by jednou mohla být tak propracovaná, že bychom jim svými lidskými dispozicemi nestíhali, světoznámý fyzik vyjádřil v rozsáhlém rozhovoru pro BBC. Konkrétně Hawking uvedl, že: „Lidé, kteří jsou limitovaní pomalou biologickou evolucí, nemůžou konkurovat a jednou budou nahrazeni.“

Další odborníci jsou však docela jiného názoru. Vyspělá technologie by podle nich lidstvu mohla pomoci s řešením velkých problémů a vlády strojů se prý obávat nemusíme. Kde je tedy nakonec pravda? Co si o tom myslíte vy?

binary-Language

 

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Pan Hawking asi hodně sleduje sci-fi filmy… Aneb, to co teď řekl, jsme mohli vidět už asi 20x v TV. Ale co, pravda to být může, ale takovou UI lidstvo dokáže vyvinout možná za x stovek let. A ať řekneme cokoliv, že se za x stovek let stane, tak se to opravdu stát může.

  2. Proč už jsme to viděli 20x v TV? Protože je to jasné, lidstvo se zahubí samo… Ať už pomocí UI nebo atomovými zbraněmi… :/

  3. Hawking má pravdu, ale tohle může být aktuální tak za 30 let až budou dostatečně výkoné neuronové čipy. Prozatím je na pořadu dne upevňování moci nadnárodních firem (TTIP) a globalizační chudnutí Západu.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře