Úterý, 10 září, 2024
DomůNovinkyNa co si dát pozor při nákupu starších iPhonů aneb jejich nejčastější...

Na co si dát pozor při nákupu starších iPhonů aneb jejich nejčastější závady

S blížícím se příchodem šesté generace telefonů iPhone na náš trh se mnoho majitelů začíná zbavovat starších modelů 4, 4S, 5 a 5S. Na co si dát při nákupu telefonů od Applu z druhé ruky pozor?

Technici společnosti Indaput, která je autorizovaným servisem produktů Apple, sestavili seznam pěti nejčastějších závad, se kterými se setkávají při opravách posledních řad iPhonů.

Kromě rozbitých displejů zaviněných neopatrným zacházením ze strany uživatelů, se bohužel opakují i další poruchy, které má na svědomí konstrukce telefonů.

1. Rozbitý displej – Pavouk na displeji je u iPhonů pověstný. Z deseti zákazníků osm přijde do servisu právě s rozbitým displejem. Nejde přitom o vadu materiálu, skla jsou vyrobena poctivě. V drtivé většině je vina na straně neopatrného zákazníka, kterému mobil spadne na zem. „Už jsme tu měli iPhone 4, který spadl z pátého patra na beton nebo vypadl z kapsy při jízdě na motorce. Zvláštní na tom bylo, že v obou případech jsme jen vyměnili displej a iPhone dál bez problémů fungoval,“ říká majitel obchodu Robert Harmáček. Prevence proti rozbití displeje je jednoduchá – využijte pouzdro nebo minerální fólii.

2. Nabíjecí konektor a flex kabel – V tomto případě se jedná o spodní část telefonu, tedy o nabíjecí konektor, jack na sluchátka a mikrofon. „Problém bývá v tom, že lidé často špatně připojují nabíjecí kabel, poškodí konektory uvnitř, a ty se musí vyměnit. Proto vždy radíme zastrčit konektor opatrně a rovně a nevylamovat ho při odpojování. Škodu může napáchat také prach a nepořádek,“ varuje Harmáček. Závada se v případě zanesení nečistotami řeší vyčištěním celé spodní části iPhonu. Pokud je poškozený nebo vadný hardware, je potřeba spodní část telefonu vyměnit.

Print

3. Tlačítko Domů – Velký problém u čtvrté řady iPhonů. Tlačítko se tzv. vymačkávalo. Přijímač se propadl, uhnul a nepřijímal impuls. Na vině byla vada materiálu, který byl buď příliš tvrdý, nebo naopak měkký. Problém se většinou objevil až po nějaké době, třeba po roce. U novějších modelů už má tlačítko Home jinou konstrukci a při jeho opravě není potřeba rozebírat celý mobil, což opravářům trvá někdy i tři čtvrtě hodiny. U nových modelů už je tlačítko nalepené zespodu na skle, odlišná konstrukce problém s vymačkáváním do značné míry vyřešila.

4. Audioobvod – Postranní tlačítka hlasitosti, přepínač na vibraci a jack na sluchátka jsou spojeny do jednoho obvodu a společně zapojeny do základní desky. U modelu iPhone 4 se často stávalo, že přestal fungovat boční vibrační přepínač. V těchto případech se musí vyměnit kompletně celý obvod. Ten je špatně ukotven na tenkém plíšku a u spoje pak dochází k lámání. V případě iPhone 4S už se to vyřešilo. Výrobce použil tvrdší plechy a problémy zmizely. Apple se poučil, což je u verzí S pravidlem. Právě „S“ modely bývají hardwarově lépe vyladěné.

5. Zapínací tlačítko – Řadu uživatelů iPhonů zlobí nenápadné horní tlačítko. Problém je v materiálu a ve flexovém kabelu, a to v tom lepším případě. Na vině může být totiž také základní deska, která se musí vyměnit zároveň s baterií. „Vždycky zvlášť vyzkoušíme tlačítka i flex kabel. Povolí se pár šroubků, vycvakne se konektor a zjistíme, zda tlačítka s flexem fungují správně. Když se problém týká jen tlačítek, prostě je vyměníme včetně souvisejících dílů. Pokud se oprava týká přístroje v záruce, posíláme mobil rovnou do Applu,“ vysvětluje majitel servisu Indaput.

iphone_5c_blue

(toto je komerční sdělení. svetaplikaci.tyden.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem)

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře