Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkySencor Element P500 – Pětipalcový Android za slušnou cenu

Sencor Element P500 – Pětipalcový Android za slušnou cenu

Sencor míří se svým modelem Element P500 do zlaté střední třídy. Jeho hlavním tahákem by měl být velký pětipalcový displej, možnost souběžného používání dvou SIM karet a příznivá cenovka. Jak si stojí v tamní konkurenci, ve které narazíme třeba i na Huawei Ascend G700, Prestigio Multiphone 7600 Duo, případně Lenovo P780?

Přiznám se, že na testování Sencor Element P500 jsem se těšila. Vedly mě k tomu osobní důvody – nedávno jsem byla požádána o doporučení telefonu v cenové hladině do 6 tisíc korun, což telefon Sencor Element P500 velice dobře splňuje. V současné době se totiž prodává za 5299,-.

Vzhled a rozměry telefonu Sencor Element P500

Po rozbalení telefonu jsem byla nadšená. Jeho přední strana vypadá jako Sony Xperia Z, kterou mám velmi ráda. Pozitivní první dojem z elegantně vyhlížejícího hranatého telefonu mi ovšem hned vzápětí pokazil pohled na jeho zadní stranu. Z ní už se bohužel jeví jako low-endový telefon, což má na svědomí nejen plastový zadní kryt, ale také obrovský bílý nápis „Element“, na němž je už z dálky vidět, že je pouze vytisknutý. Po zapnutí telefonu naopak potěší jen velmi úzký černý pruh po stranách displeje a ochranná fólie.

IMG_2642

IMG_2646

Vzhledem k hranaté konstrukci se telefon, i přes své větší rozměry (140 x 68,6 x 9,8 mm), poměrně dobře drží. Pocitově je navíc velice lehký. Jeho váha, včetně Li-ion 3000 mAh baterie, činí 151g. Co se samotné konstrukce telefonu týče, vadilo mi ještě samostatné hardwarové tlačítko pro foťák, o které jsem omylem často zavadila. To ale lze vnímat i jako přednost.

Jako přednost naopak nelze vnímat mikrofon ukrytý v dolní části zadní strany telefonu, který je sice velký, ale po položení telefonu na jeho zadní část není telefon vůbec slyšet a tak příchozí telefonní hovor docela klidně zmeškáte.

IMG_2645

Balení Sencor Element P500 obsahuje:

  • telefon Sencor Element P500
  • baterie
  • nabíjecí adaptér
  • USB datový kabel
  • 8GB micro SDHC karta
  • uživatelská příručka

IMG_2641

Výkon telefonu Sencor Element P500

Hardwarová výbava chytrého telefonu Sencor Element P500 je poměrně překvapivá. Sencor totiž na rozdíl od většiny výrobců sázejících na procesory od MediaTeku osadil svůj model P500 čtyřjádrovým procesorem QUALCOMM Snapdragon MSM 8225Q běžícím na frekvenci 1.2 GHz. Jako grafický chip slouží QUALCOMM Adreno 203 (QUAD CORE). V telefonu dále naleznete standardní 1GB paměti RAM a trošku podprůměrné 4GB vnitřní paměti. Nedostatek vnitřní paměti řeší Sencor přídavnou 8GB micro SDHC kartu, kterou naleznete v balení telefonu.

Z výkonu telefonu si na zadek nesednete. Telefon se seká při přehrávání HD videa (lze vyřešit přepnutím videa na méně kvalitní formát), ale i při hraní graficky náročnějších her. Výjimkou byla snad jen závodní hra Real Racing 3, která šlapala poměrně dobře, i když si dovedeme představit i mnohem plynulejší běh.

real-racing-3

Hra Asphalt 8: Airborne byla kvůli cukání prakticky nehratelná a to samé se dá říci i o méně náročné Angry Birds GO!. Sencor Element P500 se tedy hodí spíše na hraní graficky nenáročných her, což u telefonu, který pořídíte za méně než 6 tisíc korun, není žádným překvapením.

asphalt8

Odpustit tak nelze jenom skutečnost, že telefon se občas sekne i při pohybu v menu a to tak mohutně, že to vypadá, jako by úplně zamrznul. Tento problém nastává hlavně ve chvílích, kdy se do něj stahují aplikace, občas jsem se s tím však setkala například i při focení a snímání videa.

Ale teď už si pojďme poodhalit nějaká hmatatelná čísla. Telefon jsme prohnali hned několika testy.

V testu AnTuTu dosáhl chytrý telefon Sencor Element P500 rovných 9966 bodů. Tím mírně převyšuje dříve populární LG Optimus 2X (cca 4000 korun), ale zase o něco pokulhává za Samsungem Galaxy S2 (cca 5000 korun).

benchmark-antutu

Z testu Vellamo si chytrý telefon Sencor Element P500 odnesl rovných 1307/388 bodů.

benchmark-vellamo

V testu 3DMark to potom bylo 2963/2919/1697 bodů.

benchmark-3dmark

Displej telefonu Sencor Element P500

Displej chytrého telefonu Sencor Element P500 má velikost 5“ a rozlišení 1 280 × 720 obrazových bodů, což je naprosto dostačující. Velkou předností displeje je skvělá čitelnost na přímém slunečním světle i v ostrých pozorovacích úhlech.

V telefonu bychom údajně měli najít krycí sklo displeje Dragontrail Glass (obdoba rozšířenějšího Gorilla Glass), které by mělo být odolnější proti nárazům i proti poškrábání. Crash test telefonu jsem ale nikde na internetu nenašla a ani jsem se o něj na vlastní pěst nepokoušela.

Výdrž na baterii

Telefon napájí baterie Li-ion 3000 mAh, která slibuje solidní výkon. Při intenzivním používání telefonu včetně hraní her a surfování po internetu se dočkáte výdrže okolo 24 hodin. Pakliže ho však budete trošku šetřit, můžete ho nabíjet třeba i každé dva dny. Oficiální údaje výrobce pak mluví o tom, že Sencor Element P500 vydrží v pohotovostním režimu 360 hodin.

vydrz-baterie

Baterie se z 0% na 100% nabije přibližně za 3 hodiny.

Konektivita telefonu

Chytrý telefon Sencor Element P500 je vybaven Bluetooth 3.0, 3,5mm jack a samozřejmě i Wi-Fi a datovými přenosy UMTS/HSPA (7,2|5,76 Mb/s). LTE chybí, ale s tím jsme počítali. V tomto směru výbava telefonu opět nepřekvapila.

Poměrně nepěkné překvapení na mě však čekalo vzápětí. Když jsme se snažila stáhnout hru z Google Play, signál Wi-Fi kolísal a několikrát vypadl úplně. Přitom se nejednalo o problém u poskytovatele internetu, jelikož ostatní zařízení v domácnosti připojené k internetu fungovalo normálně, což následně potvrdily i testy rychlosti internetového připojení.

Problém s internetem se bohužel ukázal být problémem s chytáním signálu obecně – v uzavřených místnostech signál hodně kolísá a někdy úplně vypadne. Sice jsem nabyla podezření, že k testování mi byl doručen vadný kus, jenže po prošmejdění internetu jsem zjistila, že nejsem ani zdaleka jediná, kdo tento problém zaregistroval.

IMG_2644

Fotoaparát telefonu

Sencor Element P500 je osazen dvěma fotoaparáty. Ten zadní má rozlišení 8 Mpix a může se pochlubit autofokusem i přisvětlovací LED diodou. To by telefonu mělo pomoci k pořizování skvěle vypadajících snímků i ve špatně osvětlených prostorách, leč skutečnost je trošku rozpačitá. Ať se snažíte sebevíc při focení v podvečer nebo večer jsou fotky dost rozmazané. Vedle klasického režimu nabízí fotoaparát i režim focení panorama, který není zbytečně citlivý, takže s ním panoramatický záběr pořídíte naprosto bez problémů.

foto1

 

foto3

foto4

foto2

720p video se pak potýkalo s podobnými problémy – při dobrém nasvícení a dokonce i v ostrém slunci bylo opravdu kvalitní, avšak společně s tím, jak ubývalo světla, ubývalo i kvality. A to citelně.

Nelíbilo se mi ani samotné prostředí fotoaparátu. Levá část displeje je úplně volná, zatímco v pravé části je obrovský pruh s funkcemi, který mohl být minimalističtější a lépe navržený. Popisky v nabídce nastavení jsou potom nepřehledné, volby je třeba vybírat za pomoci šipek. Delší texty se navíc do nabídky nevejdou a rotují, což k pohodlí taky moc nepřispívá.

rozvrzeni-fotaku

nastaveni-fotaku

Přednímu 2 Mpix foťáku naopak nelze nic vytknout. Pro kvalitní videohovory poslouží více než dobře.

Operační systém

Telefon jede na operačním systému Android ve verzi 4.1, tedy Jelly Bean. Jak už jsem se zmínila výše, při pohybu v menu občas docházelo k sekání a to zvlášť v případě, že se souběžně stahovala nějaká aplikace.

Co se softwarového vybavení týče, narazíme na nejzákladnější minimum včetně Hangouts, prohlížeče nebo Gmailu. Vedle toho jsou v menu telefonu zvlášť ikonky pro fotoaparát a pro snímání videa, což je praktické. Vzhledem k celkovému počtu 34 základních ikonek mi však základní softwarová výbava telefonu přišla docela primitivní. Na druhou stranu, dneska si všechno, co v telefonu potřebujete mít, stáhnete z Google Play a navíc úplně zdarma.

Chytrý telefon Sencor Element P500 dále nabízí (aneb co se mi jinam nevešlo):

  • FM rádio pro přehrávání rádia
  • integrovaný GPS chip pro snímání vaší polohy, což využijete například při používání fitness programů typu Endomondo
  • Dual SIM, který vám umožní chytání signálu na dvou různých SIM kartách najednou

IMG_2647

Závěrečné hodnocení

Chytrý telefon Sencor Element P500 se snaží poskytnout co nejvíce muziky za co nejméně peněz, což mu sice slouží ke cti, nicméně výsledek je trošku rozpačitý.

Výkon telefonu je spíše průměrný, takže na něm nelze hrát graficky náročné hry, ale často ani bez problémů přehrávat videa v HD rozlišení, čímž značně ztrácí využití velkého a poměrně zdařilého 5“.

Také 8 Mpix fotoaparát na zadní straně telefonu je značně rozporuplný. V dobře osvíceném prostředí dokáže dělat výborné fotky a pořizovat kvalitní videa, ale společně s tím, jak ubývá světla, značně ubývá i na kvalitě fotek, které jsou potom hodně rozmazané.

Možnost chytání signálu na dvě různé SIM karty najednou je zase vykoupena kolísavým signálem v místnostech, který vede až k přerušení stahování dat, nebo k přerušení samotného hovoru. Tento problém sice není častý, zato je ale dost nepříjemný.

Sencor Element P500 tak mohou ocenit uživatelé, kteří chtějí telefon s velkým displejem a možností chytat signál na dvě SIM karty za slušnou cenu. Pokud nelpíte ani na jedné z těchto funkcí, asi se raději poohlédněte po nějaké starším modelu známějších vlajkových lodí.

Co se nám líbilo:

  • z přední strany je telefon podobný Sony Xperia Z
  • i přes velké rozměry lehký a dobře se drží
  • velký a poměrně kvalitní 5“ displej
  • kvalita fotek při focení za světla + režim panoramatického focení
  • Dual SIM

Co se nám nelíbilo:

  • ošklivý až humpolácký zádní plast
  • při položení telefonu na jeho zadní stranu není slyšet vyzvánění
  • špatná kvalita fotek při focení v horším světle
  • ta nejzákladnější softwarová vybavenost
  • občasné sekání při pohybu v menu
  • v místnostech ztrácí signál
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře