Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyRuský poslanec chce zakázat Windows 10. Jsou tajným nástrojem špionáže, tvrdí

Ruský poslanec chce zakázat Windows 10. Jsou tajným nástrojem špionáže, tvrdí

Ruská prokuratura se má na žádost ruského poslance zabývat podezřením, že nový operační systém Windows 10 odporuje ruským zákonům a je kanálem pro únik tajných informací západním špionážním službám. Napsal to na svém webu ruský list Izvestija. Podle komunistického poslance Vadima Solovjova „se fakticky jedná o špionáž“.

Solovjov v dopisu generálnímu prokurátorovi Juriji Čajkovi tvrdí, že systém Windows 10, který společnost Microsoft v těchto dnech rozesílá uživatelům a distributorům, shromažďuje osobní data ruských uživatelů mimo území státu, což je v rozporu se zákonem.

„Šíření těchto údajů je povoleno jen registrovaným firmám, mezi nimiž Microsoft není. Operační systém navíc užívají mnohé ruské státní orgány a může se stát, že dojde k vyzrazení státního tajemství západním špionážním službám,“ citují ruského poslance Izvestija.

Ruská prokuratura by proto měla podle Solovjova šíření operačního systému zablokovat a varovat ruské státní organizace před jeho užíváním.

Šéf ruské Ligy za bezpečný internet Denis Davydov s argumenty poslance Solovjova souhlasí. V rozhovoru pro agenturu Interfax ale upozornil, že výzvy k blokování systému Windows je možné vyslyšet až ve chvíli, kdy budou ruští programátoři schopni nabídnout srovnatelný produkt. „Zatím vlastní projekty rozpracovány nejsou,“ připustil Davydov.

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Rozpracovaný je ReactOS. Shodou okolností ho vedou Rusové. Kdyby ho podpořili a urychlili, získali by opensourcový systém pro státní správu. Sice jen 32bitovou „kopii“ WXP, ale na většinu administrativy by to stačilo. Nemuseli by pak vykrmovat Microsoft jako americká armáda a velké firmy platící nehorázné peníze za prodlouženou podporu WXP.

    A kdyby to později dotáhli na 64bit, mohl by se MS jít zahrabat. Většina uživatelů totiž stejně chce jen jednoduché spouštědlo programů na způsob WXP. Věci které MS k systému od té doby přidal jsou buď postradatelné, nebo přímo pro zlost (Metro, online účty, vnucovaný Bing, cloud, šmírování…).

  2. Nepochybujem o tom, že má pravdu, ale nechápem optimizmus tých, ktorí tvrdia, že predchádzajúce verzie Windows to nerobili, alebo, že OSX to nerobí, alebo dokonca, že to nerobia linuxové distribúcie, ktoré sú vyvíjané v USA 🙂

  3. Faktem je, že Wokna 10 jsou velmi účinným sběračem informací. Je dobře, že se o tom mluví.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře