Redaktorský výběr #2: Převážně o cestování


Redaktorský výběr #2: Převážně o cestování

Nedávno nám můj redakční kolega Tomáš Rygl představil své oblíbené androidí aplikace, které sám často používá a které považuje za svůj osobní TOP žebříček. Nejinak tomu bude u výběru mého, který je převážně zaměřen tematicky, a to na cestování.

Z titulu svého zaměstnání jsem totiž neustále na cestách a celý pracovní týden trávím mimo svůj rodinný krb. Cestuji jak autem, tak i hromadnou dopravou a pár aplikací mi toto cestování celkem usnadňuje a zpříjemňuje. Navíc jsem s potěšením zjistil, že v několika používaných aplikacích našich TOP výběrů se s Tomášem shodneme.

Některé aplikace jsou již v Google Play nějaký ten pátek a jsou tedy notoricky známé, o jiných možná uslyšíte prvně. Takže nebudu déle otálet a tady je můj TOP.

Aplikace pro cestování autem

MyLog

Aplikace od našich slovenských bratrů mi výrazně ulehčuje evidenci jízd mým soukromým autem, které používám i pro služební účely. Jedná se vlastně o automatickou elektronickou knihu jízd, využívající GPS pro zaznamenávání trasy. Záznam můžete spustit buď ručně v aplikaci, přiložením NFC tagu, či spárováním vozidla/handsfree přes bluetooth. Určitě potěší, že pro záznam trasy není potřeba mít zapnuté GPRS, a že lze také nastavit automatické vyhodnocování trasy až po připojení k wifi, což výrazně šetří datový tarif. Dále si můžete nastavit, zda byla právě ukončená jízda soukromá, služební, nebo můžete vybrat druh jízdy ručně. Aplikace MyLog byla navíc za svůj nápad nominována na ocenění IT produkt roku v soutěži IT Gala 2013.

MyLog – denník kniha jízd
MyLog – denník kniha jízd
Vývojář: ideas2markets
Cena: To be announced

Pumpdroid

Tuto aplikaci snad netřeba představovat. Jedná se o databázi čerpacích stanic a hlavně jejich cen pohonných hmot. Ceny do aplikace zadávají převážně její uživatelé, nicméně mohu potvrdit, že jsem minimálně za poslední rok nenarazil na výraznější odchylky. Pokud ano, pak se jednalo o rozdíl maximálně desetníku. V aplikaci si můžete vybrat ze zobrazovaného okolí, druhu paliva, nebo konkrétního provozovatele čerpací stanice.

Pumpdroid
Pumpdroid
Vývojář: Urbandroid - Team
Cena: Zdarma

Car Mode

Než jsem si pořídil handsfree, byla mi nápomocna aspoň tato velice jednoduchá utilitka. Má totiž za úkol jedinou věc. Po jejím spuštění bude jakýkoliv příchozí hovor spuštěn rovnou na hlasitý poslech.

Car Mode
Car Mode
Vývojář: Andrew Schwimmer
Cena: Zdarma

Bodový systém

Spíše než pro ulehčení jízdy doporučuji tuto aplikaci k informativním účelům. A vlastně i k účelům evidenčním. V aplikaci naleznete přehledně a v tematických sekcích informace o možných přestupcích, jejich bodovou hodnotu a dozvíte se i výši případné blokové pokuty či pokuty ve správním řízení. A pokud vás obsažené informace přeci jen nepoučí a vy nějakou tu pokutu obdržíte, můžete si ji lehce zaznamenat a zpětně dohledat, kolik že už máte bodů a na kolik vás pokuty vlastně celkem přišly.

Bodový Systém
Bodový Systém
Cena: Zdarma

Aplikace pro cestování hromadnou dopravou

Pubtran / Jízdní řády

Pubtran od Františka Hejla je dlouhodobě nejlepší vyhledávač jízdních řádů. Tak dobrý, že byl tvůrce osloven vydavatelstvím Mafra, aby vytvořil její co-brandovanou verzi v podobě aplikace Jízdní řády. Pan Hejl tak učinil, naštěstí však na svůj Pubtran nezanevřel a dále jej rozvíjí a aktualizuje.

Jízdní řády
Jízdní řády
Vývojář: Seznam.cz, a.s.
Cena: Zdarma
Jízdní řády IDOS
Jízdní řády IDOS
Vývojář: MAFRA, a.s.
Cena: Zdarma

SMS jízdenka

Pro placení městské hromadné dopravy doporučuji aplikaci SMS jízdenka, která funguje ve 12 českých městech a obsahuje všechny jejich tarify SMS jízdenek. Nemusíte si tedy pamatovat ani formát potřebné zprávy, ani příslušné telefonní číslo pro její zaslání. Aplikace navíc ukládá pro váš přehled statistiku zakoupených jízdenek a jejich celkovou cenu.

SMS Jízdenka
SMS Jízdenka
Vývojář: SMS Ticket
Cena: Zdarma

Jízdenky

Tato aplikace patří pouze a jenom oblíbenému dálkovému dopravci Student agency pro koupi a správu jízdenek na jeho žluté autobusy. Aplikace vyžaduje přihlášení pomocí kreditové jízdenky, kterou si (pokud ji ještě nevlastníte) můžete rovnou vytvořit a zaregistrovat. Kreditovou jízdenku si pak můžete i pohodlně dobíjet.

RegioJet
RegioJet
Vývojář: STUDENT AGENCY k.s.
Cena: Zdarma

Aplikace pro cestování pěškobusem

Mapy.cz

Popravdě jsem na tuto aplikaci přesedlal z obligátních Map od Googlu teprve relativně nedávno. Cca před půl rokem. Nicméně od té doby používám (nejen) na výletech výhradně ji. A to jak pro cestování pěšmo, tak i pro vyhledávání ubytování v okolí.

Zábava a ostatní

DámeJídlo.cz

Pokud byste během svých cest dostali hlad, vyzkoušejte aplikaci Dámejídlo.cz. Při objednávce máte možnost objednání jídla s dovážkou či bez ní, ihned nebo na určitý čas a na výběr máte z spousty typů kuchyní.

A jak si ukrátit dlouhou chvíli při cestování? Myšleno je samozřejmě cestování hromadnou dopravou nebo v autě, ovšem pouze jako neřidič.  😉 Z herních stálic na (téměř) všech mých mobilních telefonech mohu doporučit hry dvě.

Bubble blast 2

Logická hra, kterou jsme vám představili již před třemi lety. Od té doby se počet jejích levelů ustálil na úctyhodném čísle 10.000.

Bubble Blast 2
Bubble Blast 2
Vývojář: Magma Mobile
Cena: Zdarma

Jetpack Joyride

Hra je od vývojářského studia Halfbrick, které se proslavilo především hrou Fruit Ninja. Mne však nejvíce zaujala plošinovka, patřící do trilogie o drsňákovi Barry Steakfriesovi.

Jetpack Joyride
Jetpack Joyride
Vývojář: Halfbrick Studios
Cena: Zdarma

Do sekce „Ostatní“ patří jedna aplikace, která mi již mnohokrát usnadnila mou práci.

PSČ Česká republika

Offline databáze s více než patnácti tisíci poštovních směrovacích čísel měst a obcí naší republiky. Co navíc potěší, že aplikace nevyžaduje žádná nesmyslná oprávnění.

PSČ Česká republika
PSČ Česká republika
Vývojář: MBee
Cena: Zdarma

A pokud máte rádi historii druhé světové války, zajímají vás osudy pamětníků a chtěli byste se něco zajímavého dozvědět, pak vám vřele doporučuji následující aplikaci.

Paměť národa

Pro popis aplikace si vypůjčím text přímo z ní: „Aplikace využívá pro svůj obsah rozhovory s pamětníky, které zaznamenali dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum a jejich dalších partnerských organizací.“. Jedná se tedy o příběhy „obyčejných lidí“, umístěných do konkrétních míst. A to přímo v blízkosti vaší momentální lokality.

Místa Paměti národa
Místa Paměti národa
Vývojář: Post Bellum
Cena: Zdarma

Jelikož vzdělávání není nikdy dost, v krátkosti vám představím ještě poslední aplikaci.

České peníze

V této oficiální aplikaci od České národní banky se dozvíte informace o všech platidlech české měny, včetně jejich vyobrazení a zvýraznění všech bezpečnostních prvků. Zkontrolujte si, jestli vám náhodou někdo nepodstrčil falzifikát! 😉

České peníze
České peníze
Vývojář: ZENTITY a.s.
Cena: Zdarma

A ve kterých aplikacích že se to s Tomášem shodneme?

Battery Widget Reborn, Meteor, Offline slovníky (za mě jazyky AJ, NJ a FR), QuickPic a Jízdomat.  🙂

Jaké jsou vaše nejpoužívanější či nejoblíbenější aplikace? Dejte nám vědět v diskusi!

The following two tabs change content below.

Ondra Severa

BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.Diskuze: (3)


 1. SeppWinkler

  Dobrý deň, prosím vás, tá aplikácia Car Mode má aj funkciu, že sa telefón sám zdvihne po x zvoneniach a prepne na reproduktor, alebo treba zdvihnúť manuálne? Ďakujem 🙂

  • Ondra Severa

   Zdravím.
   Je nutno hovory přijmout manuálně. Ale pořád je to za volantem snažší, než se pak navíc trefit na malé tlačítko hlasitého poslechu. 😉
   Nicméně se pokusím podívat po nějaké alternativě ke Car Mode, aby splňovala vaše požadavky.

   • SeppWinkler

    Ďakujem za rýchlu odpoveď, ak by ste niečo našli, dajte vedieť. A vďaka za skvelý seriál, aj minulý diel som pochválil a aj tento je super čítanie 🙂Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.