Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeRedaktorský výběr #2: Převážně o cestování

Redaktorský výběr #2: Převážně o cestování

Nedávno nám můj redakční kolega Tomáš Rygl představil své oblíbené androidí aplikace, které sám často používá a které považuje za svůj osobní TOP žebříček. Nejinak tomu bude u výběru mého, který je převážně zaměřen tematicky, a to na cestování.

Z titulu svého zaměstnání jsem totiž neustále na cestách a celý pracovní týden trávím mimo svůj rodinný krb. Cestuji jak autem, tak i hromadnou dopravou a pár aplikací mi toto cestování celkem usnadňuje a zpříjemňuje. Navíc jsem s potěšením zjistil, že v několika používaných aplikacích našich TOP výběrů se s Tomášem shodneme.

Některé aplikace jsou již v Google Play nějaký ten pátek a jsou tedy notoricky známé, o jiných možná uslyšíte prvně. Takže nebudu déle otálet a tady je můj TOP.

Aplikace pro cestování autem

MyLog

Aplikace od našich slovenských bratrů mi výrazně ulehčuje evidenci jízd mým soukromým autem, které používám i pro služební účely. Jedná se vlastně o automatickou elektronickou knihu jízd, využívající GPS pro zaznamenávání trasy. Záznam můžete spustit buď ručně v aplikaci, přiložením NFC tagu, či spárováním vozidla/handsfree přes bluetooth. Určitě potěší, že pro záznam trasy není potřeba mít zapnuté GPRS, a že lze také nastavit automatické vyhodnocování trasy až po připojení k wifi, což výrazně šetří datový tarif. Dále si můžete nastavit, zda byla právě ukončená jízda soukromá, služební, nebo můžete vybrat druh jízdy ručně. Aplikace MyLog byla navíc za svůj nápad nominována na ocenění IT produkt roku v soutěži IT Gala 2013.

[appbox googleplay sk.i2m.mylog]

Pumpdroid

Tuto aplikaci snad netřeba představovat. Jedná se o databázi čerpacích stanic a hlavně jejich cen pohonných hmot. Ceny do aplikace zadávají převážně její uživatelé, nicméně mohu potvrdit, že jsem minimálně za poslední rok nenarazil na výraznější odchylky. Pokud ano, pak se jednalo o rozdíl maximálně desetníku. V aplikaci si můžete vybrat ze zobrazovaného okolí, druhu paliva, nebo konkrétního provozovatele čerpací stanice.

[appbox googleplay com.pumpdroid]

Car Mode

Než jsem si pořídil handsfree, byla mi nápomocna aspoň tato velice jednoduchá utilitka. Má totiž za úkol jedinou věc. Po jejím spuštění bude jakýkoliv příchozí hovor spuštěn rovnou na hlasitý poslech.

[appbox googleplay com.schwimmer.android.carmode]

Bodový systém

Spíše než pro ulehčení jízdy doporučuji tuto aplikaci k informativním účelům. A vlastně i k účelům evidenčním. V aplikaci naleznete přehledně a v tematických sekcích informace o možných přestupcích, jejich bodovou hodnotu a dozvíte se i výši případné blokové pokuty či pokuty ve správním řízení. A pokud vás obsažené informace přeci jen nepoučí a vy nějakou tu pokutu obdržíte, můžete si ji lehce zaznamenat a zpětně dohledat, kolik že už máte bodů a na kolik vás pokuty vlastně celkem přišly.

[appbox googleplay cz.directservices.bodovysystem]

Aplikace pro cestování hromadnou dopravou

Pubtran / Jízdní řády

Pubtran od Františka Hejla je dlouhodobě nejlepší vyhledávač jízdních řádů. Tak dobrý, že byl tvůrce osloven vydavatelstvím Mafra, aby vytvořil její co-brandovanou verzi v podobě aplikace Jízdní řády. Pan Hejl tak učinil, naštěstí však na svůj Pubtran nezanevřel a dále jej rozvíjí a aktualizuje.

[appbox googleplay cz.fhejl.pubtran]

[appbox googleplay cz.mafra.jizdnirady]

SMS jízdenka

Pro placení městské hromadné dopravy doporučuji aplikaci SMS jízdenka, která funguje ve 12 českých městech a obsahuje všechny jejich tarify SMS jízdenek. Nemusíte si tedy pamatovat ani formát potřebné zprávy, ani příslušné telefonní číslo pro její zaslání. Aplikace navíc ukládá pro váš přehled statistiku zakoupených jízdenek a jejich celkovou cenu.

[appbox googleplay eu.inmite.apps.smsjizdenka]

Jízdenky

Tato aplikace patří pouze a jenom oblíbenému dálkovému dopravci Student agency pro koupi a správu jízdenek na jeho žluté autobusy. Aplikace vyžaduje přihlášení pomocí kreditové jízdenky, kterou si (pokud ji ještě nevlastníte) můžete rovnou vytvořit a zaregistrovat. Kreditovou jízdenku si pak můžete i pohodlně dobíjet.

[appbox googleplay cz.studio9.sa]

Aplikace pro cestování pěškobusem

Mapy.cz

Popravdě jsem na tuto aplikaci přesedlal z obligátních Map od Googlu teprve relativně nedávno. Cca před půl rokem. Nicméně od té doby používám (nejen) na výletech výhradně ji. A to jak pro cestování pěšmo, tak i pro vyhledávání ubytování v okolí.

[appbox googleplay cz.seznam.mapy]

Zábava a ostatní

DámeJídlo.cz

Pokud byste během svých cest dostali hlad, vyzkoušejte aplikaci Dámejídlo.cz. Při objednávce máte možnost objednání jídla s dovážkou či bez ní, ihned nebo na určitý čas a na výběr máte z spousty typů kuchyní.

[appbox googleplay cz.ulikeit.damejidlo]

A jak si ukrátit dlouhou chvíli při cestování? Myšleno je samozřejmě cestování hromadnou dopravou nebo v autě, ovšem pouze jako neřidič.  😉 Z herních stálic na (téměř) všech mých mobilních telefonech mohu doporučit hry dvě.

Bubble blast 2

Logická hra, kterou jsme vám představili již před třemi lety. Od té doby se počet jejích levelů ustálil na úctyhodném čísle 10.000.

[appbox googleplay com.magmamobile.game.BubbleBlast2]

Jetpack Joyride

Hra je od vývojářského studia Halfbrick, které se proslavilo především hrou Fruit Ninja. Mne však nejvíce zaujala plošinovka, patřící do trilogie o drsňákovi Barry Steakfriesovi.

[appbox googleplay com.halfbrick.jetpackjoyride]

Do sekce „Ostatní“ patří jedna aplikace, která mi již mnohokrát usnadnila mou práci.

PSČ Česká republika

Offline databáze s více než patnácti tisíci poštovních směrovacích čísel měst a obcí naší republiky. Co navíc potěší, že aplikace nevyžaduje žádná nesmyslná oprávnění.

[appbox googleplay com.bee.android.psc]

A pokud máte rádi historii druhé světové války, zajímají vás osudy pamětníků a chtěli byste se něco zajímavého dozvědět, pak vám vřele doporučuji následující aplikaci.

Paměť národa

Pro popis aplikace si vypůjčím text přímo z ní: „Aplikace využívá pro svůj obsah rozhovory s pamětníky, které zaznamenali dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum a jejich dalších partnerských organizací.“. Jedná se tedy o příběhy „obyčejných lidí“, umístěných do konkrétních míst. A to přímo v blízkosti vaší momentální lokality.

[appbox googleplay cz.sazel.android.pn]

Jelikož vzdělávání není nikdy dost, v krátkosti vám představím ještě poslední aplikaci.

České peníze

V této oficiální aplikaci od České národní banky se dozvíte informace o všech platidlech české měny, včetně jejich vyobrazení a zvýraznění všech bezpečnostních prvků. Zkontrolujte si, jestli vám náhodou někdo nepodstrčil falzifikát! 😉

[appbox googleplay com.zentity.ceskepenize]

A ve kterých aplikacích že se to s Tomášem shodneme?

Battery Widget Reborn, Meteor, Offline slovníky (za mě jazyky AJ, NJ a FR), QuickPic a Jízdomat.  🙂

Jaké jsou vaše nejpoužívanější či nejoblíbenější aplikace? Dejte nám vědět v diskusi!

Ondra Severa
Ondra Severa
BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.
Další články

3 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý deň, prosím vás, tá aplikácia Car Mode má aj funkciu, že sa telefón sám zdvihne po x zvoneniach a prepne na reproduktor, alebo treba zdvihnúť manuálne? Ďakujem 🙂

  • Zdravím.
   Je nutno hovory přijmout manuálně. Ale pořád je to za volantem snažší, než se pak navíc trefit na malé tlačítko hlasitého poslechu. 😉
   Nicméně se pokusím podívat po nějaké alternativě ke Car Mode, aby splňovala vaše požadavky.

   • Ďakujem za rýchlu odpoveď, ak by ste niečo našli, dajte vedieť. A vďaka za skvelý seriál, aj minulý diel som pochválil a aj tento je super čítanie 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře