Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeRecenze Huawei Mate 20 Pro: zrodil se nový král smartphonů

Recenze Huawei Mate 20 Pro: zrodil se nový král smartphonů

Nový model značky Huawei, který firma představila na londýnské akci, je jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Má výkonný hardware, nejlepší fotoaparát na trhu a přináší i některé vychytávky, které konkurence nenabízí. Jednou z nich je podpora reverzního dobíjení, díky které Mate 20 Pro umí fungovat jako bezdrátová nabíječka pro jiné přístroje.

Když Huawei představil na jaře chytrý telefon P20 Pro, zdálo se, že firma se letos nemá už moc kam posunout. Jenže to byl omyl. Nový Mate 20 Pro je tak nadupaný smartphone, jak jen to dnes vůbec technicky jde. Novinku testujeme už od skončení tiskové konference, tedy zhruba nějakých čtrnáct dní. Protože ale prvotní, nefinální software vykazoval drobné mušky, čekali jsme, až výrobce přispěchá s aktualizacemi, aby recenze byla korektní. Ty do dnešního dne dorazily rovnou dvě a eliminovaly např. problém s odemykáním telefonu obličejem, a tak nyní funkce 3D Face Unlock již funguje na jedničku. Vylepšen mírně byl i výkon fotoaparátu.

Čím nás okouzlil?

Jak jsme psali, za 24 999 korun je před námi jeden z nejvýkonnějších a nejvybavenějších androidích smartphonů. K tomu má Mate 20 Pro jedinečný fotoaparát. Snímky jsou plné detailů, a to i když fotíte za zhoršených světelných podmínek, tedy za šera nebo za tmy. Ve výbavě vlastně vůbec nic nechybí. Je tu odolnost vůči vodě a prachu dle normy IP68, moderní 3D skenování obličeje s infrapřísvitem pro odemčení i v úplné tmě nebo dnes už nevídaný infraport, který funguje ukázkově.

K tomu všemu Huawei přidává svůj nový čipset Kirin 980. Velmi dobrý dojem pak podtrhuje grafická jednotka Mali-G76 MP10 , nadstandardních 6 GB RAM a velká vnitřní paměť 128 GB. Tu lze navýšit prostřednictvím speciální karty, kterou výrobce nazývá NM Card. Specifická je tím, že má stejný tvar, jako nanoSIM, a tak se vejde do stejného slotu.

Zaujme rovněž užitečný desktop režim, který funguje bezdrátově skrze Miracast i drátově, nebo opravdu bleskurychlé nabíjení. Baterie má kapacitu 4 200 mAh a díky přiložené 40W nabíječce je možné ji dobít za 30 minut na 70 procent kapacity. Jak už bylo zmíněno úvodem, nechybí také podpora bezdrátového nabíjení, telefon navíc dovede fungovat i jako bezdrátová nabíječka pro ostatní přístroje.

Jaký je displej?

Parádní, musíme napsat. Huawei Mate 20 Pro je osazen 6,39palcovým AMOLED panelem s rozlišením 3 120 × 1 440 pixelů, což znamená perfektní jemnost a k tomu i výtečné barevné podání a skvělou černou barvu. V horní části displeje je nutný výřez v horní části pro potřebné senzory a čelní fotosnímač. Ve spodním třetině je integrovaná čtečka otisků prstů, která slouží pro snadnou autentifikaci majitele. Zobrazovač je na bocích zahnutý přes hranu, čímž se dříve odlišovaly telefony Galaxy od Samsungu.

Uživatelům je dostupná i funkce Always On displej pod názvem Vždy na displeji, která na obrazovce v pohotovostním režimu dokáže zobrazovat různé informace, podobně jako to již roky známe například z Glance panelů u Lumií. Huawei však bohužel stále neumí notifikace aplikací třetích stran. To je podle nás velká škoda. Od vydání modelu P20 Pro přitom již uběhly měsíce.

Líbí se vám? Nám náramně

I přes velký displej si telefon zachoval rozumné rozměry (157,8 × 72,3 × 8,6 mm) a v ruce tak nepůsobí přerostlým dojmem, jako třeba konkurenční Galaxy Note 9. Mate 20 Pro má jak oblý displej, tak i záda, takže celý přístroj působí jako kompaktní oblázek a díky tomu se dobře drží i v menší ruce. Leckdo by mohl namítnout, že se Huawei u své nové vlajkové lodě designem nechal až příliš inspirovat u Samsungu, jenže to je jedině dobře – přístroje Galaxy totiž patří dlouhodobě k nejpohlednějším na trhu. Konstrukční zpracování Máte 20 Pro je na nejvyšší možné úrovni. Potěší i drobné detaily, jako tlačítko pro spuštění sídlící na pravém boku těla, které je zbarvené do červena, což působí pěkným dojmem. Je to drobnost, ale maličkosti potěší.

Jak telefon funguje v praxi?

Nemáme mu co vytýkat. Veškeré operace Mate 20 Pro má pod taktovkou čipová sada Kirin 980, která je vyráběna pokročilým 7nm procesem. V benchmarku AnTuTu s aktivovaným režimem výkonu (najdete ho v sekci Baterie) telefon dosahuje více než 300 tisíc bodů. Není tak divu, že se hardware nezapotí ani při hraní nejnáročnějších her a používání všemožných náročných aplikací. Telefon funguje velmi svižně a za celou dobu používání jsem se nesetkal s byť drobným zaškobrtnutím. Díky přítomnosti 6 GB operační paměti můžete počítat také s náročným multitaskingem.

A co výdrž baterie?

Přístroje řady Mate se vždy pyšnily velmi dobrou výdrží a v tomto ohledu nezklame ani Mate 20. Smartphone dostal akumulátor kapacity 4 200 mAh, což znamená, že nabíjet budete jednou za dva/tři dny, a to i když telefon nebudete šetřit. Z mého testování vyplývá, že Mate 20 Pro je na tom ještě lépe než třeba Note 9.

Huawei do prodejního balení navíc přibalil výkonný 40wattový adaptér, díky kterému mobil dobijete z 0 do 100 procent kapacity za pouhých 70 minut. V rychlosti nabíjení tak novinka v současnosti jen těžko hledá přemožitele. Pod skleněnými zády se navíc ukrývá také cívka pro bezdrátové dobíjení. Konkrétně je ve výbavě vysokorychlostní bezdrátové nabíjení (až 15 wattů) a telefon může sloužit i jako nabíječka pro další telefony. A funguje to opravdu velmi dobře, jak ukazuje video.

Skvělý fotomobil

Ani zde nekončíme ve výčtu superlativů. Čelní strana nad displejem se stala útočištěm selfie kamerky s rozlišením 24 Mpx, která kromě HDR nabízí rovněž 3D Qmoji, tedy animované hlavičky, se kterými si můžete užít trochu té legrace. Selfie videa mají maximální rozlišení Full HD+. Největší zbraň Mate 20 Pro se ukrývá na zadní straně. Ano, správně tušíte, najdete zde trojitý fotoaparát s certifikací německé značky Leica. Hlavní 40Mpx snímač se světelností f/1,8 doplňuje 8Mpx zoom (f/2,4) s optickou stabilizací a namísto obvyklého černobílého čipu tu je 20Mpx čip barevný se širokoúhlým objektivem a světelností f/2,2. Ten využijete třeba při fotografování ve stísněných prostorách a lze jej použít i pro pořizování makrofotografií. Telefon totiž s tímto senzorem zvládá zaostřovat už od 2,5 centimetru a výsledky jsou špičkové. Uživatel navíc nemusí nic dělat. Stačí smartphone přiblížit k danému objektu a umělá inteligence sama přepne na širokoúhlý snímač.

Celkově snímky pořízené Mate 20 Pro nabízí výborné barevné podání, dynamický rozsah i nízkou hladinu šumu. Někdy však lze pozorovat, a zcela zbytečně, přeostřování (oversharpening). Naopak chválíme, že umělá inteligence již zbytečně nezvýrazňuje barvy, to trochu trápilo řadu P20. Výborné jsou noční fotografie, což je oblast, kde už exceloval model P20 Pro.

Video telefon zvládá pořizovat až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu. O stabilizaci obrazu se stará umělá inteligence, nicméně objektivně je nutno uznat, že některé přístroje konkurence jsou na tom o trochu lépe. Huawei by měl zapracovat na updatu, protože telefon je určitě schopný podávat lepší výsledky. K dispozici je i superzpomalené video s 960 snímky za sekundu, avšak spokojit se musíte jen s HD rozlišením. A je tu vlastně ještě jedno nové lákadlo. Tím je speciální režim pro natáčení videa, který dovede ze scény odfiltrovat barvu a ponechat ji pouze na postavě v záběru. Kdo zná film Sin City, tak ví, o čem je řeč. Velmi pěkný je i mód rozmazání pozadí.

Galerie

   

Konektivita, aneb ani tady se nešetřilo

Huawei Mate 20 Pro je napěchovaný veškerými potřebnými moduly. Je tu Wi-Fi připojení skrze standardy 802.11a/b/g/n/ac v pásmu 2,4 GHz i 5,0 GHz, NFC pro bezkontaktní platby, Bluetooth 5.0 s podporou BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC a HWA, nebo podpora pro LTE na obou nanoSIM. Navigaci obstará A-GPS i GLONASS. Je tu zkrátka vše včetně dnes již téměř vyhynulého infraportu, pomocí kterého můžete ovládat domácí elektroniku. Mate 20 Pro má také stereo reproduktory, které ale nejsou příliš vidět: nahoře slouží k ozvučení nevelké sluchátko, dole se pak zvuk line z prostoru USB-C konektoru. Zvukové orgie nečekejte, jde spíše o průměrný zvukový zážitek.

Android 9 a inovované prostředí

Po zapnutí Mate 20 Pro vás přivítá devítkový Android Pie, na kterém je naroubovaná aktuální verze uživatelské nadstavby EMUI. Jedná se o klasické prostředí Huawei s řadou dostupných témat, a tentokrát i zjednodušenou nabídkou Nastavení. Vše je nyní přehlednější, uživatel se mezi položkami snáze orientuje, čemuž napomohlo nové řazení. Telefon během testování šlapal jako hodinky, nesetkal jsem se s pády aplikací, ani náhodnými restarty. K používání lze nově využívat gesta, která podstatně šetří čas.

Pokud se chcete vrátit o jeden krok zpět, stačí posunout prstem od okraje zleva či zprava. Posunutím od spodního okraje se vracíte na domovskou obrazovku. Tahem prstu nahoru po obrazovce a přidržením se zobrazí náhled naposledy spuštěných aplikací ve formě karet, mezi kterými lze snadno přepínat. Drobnou výtku mám ovšem k nofitikacím. Na co konkrétně narážím, ukazuje video zde. Doufám, že výrobce na tomto problému zapracuje a brzy uživatelům nabídne aktualizaci. Závěrem si ještě musím postesknout, že ovládání gesty si příliš nerozumí s alternativními launchery. Takže pokud máte v oblibě třeba Nova launcher, raději zvolte osvědčené řešení, tedy tři softwarová tlačítka vespod displeje.

Nejlepší telefon světa?

I přes několik výtek je Huawei Mate 20 dnes asi nejlepším smartphonem. Vlastně mu téměř nic nechybí a to, co se mi nelíbí, může výrobce snadno odstranit aktualizacemi. Vlastně, není tu 3,5mm jack pro sluchátka (v balení je ale přítomna redukce) a telefon nedostal ani elektronickou SIM (eSIM), jako třeba nové iPhony. To je ovšem vše. Za 24 999 korun nabízí Mate 20 Pro špičkový design, skvělou hardwarovou výbavu, fungující čtečku otisků v displeji, reverzní nabíjení nebo vůbec nejlepší fotoaparát na trhu. Konkurence to má tedy zatraceně těžké a není žádnou nadsázkou, když uvedu, že Mate 20 Pro si hlasitě říká o titul vůbec nejlepšího letošního smartphonu.

Hlavním konkurentem novinky Huawei je Galaxy Note 9 od společnosti Samsung. Neumí však bezdrátově nabíjet další zařízení, hlavně ale ztrácí v oblasti kvality fotografií, zejména pak v noci. Nemá ani trojnásobné optické přiblížení a ani širokoúhlý objektiv, který je silně návykový. Tyto nedostatky ale kompenzuje šikovným perem S-Pen. Zdatným konkurentem Mate 20 Pro je i iPhone Xs Max. Po něm však sáhnou hlavně jablíčkáři.

Přednosti

– pěkný design
– neklouzavý povrch zadní strany
– zvýšená odolnost vůči vodě a prachu
– špičkový displej
– snímač otisku prstu v displeji
– návykové ovládání gesty
– extrémně rychlé nabíjení
– výborná výdrž na baterii
– skvělé fotoaparáty
– reverzní dobíjení dalších zařízení
– Kirin 980 a 6 GB RAM

Nedostatky

– vlastní formát paměťových karet
– absence 3,5mm výstupu na sluchátka
– průměrný zvuk reproduktorů
– odfláklý Always-On-Display a špatné zobrazení notifikací

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

5 KOMENTÁŘE

  1. 2-3 dny na baterii určitě ne. Telefon dá den a půl maximálně při náročnějším užívání v podobě focení, sledování videa, využívání sociálních sítí. Ono lepší je výdrž testovat se SIM než bez… Při zapnutí always on displeje je to spíše ten den, přičemž na konci máte kolem 30 %. I tak ale slušné.

    • A kde bereš, že jsem to netestoval se SIM? Dle fotek? Tak tě vyvedu z omylu, SIM mám teď v jiném telefonu – protože testuji další mobil. Ilustrace jsem do článku přidával později. Tyhle výkřiky do tmy fakt miluji. 🙂 Mate 20 Pro dobíjím jednou za 2 až 3 dny. Tečka. A always on displej mám off, nic to neumí a zbytečně to užírá baterku.

      • Jen mi nesedí ona hodnota, to je vše. 3 dny jsem měl také, dokud jsem jej nezačal aktivně používat jako primární telefon a nedal do něj SIM. Dnes ráno 100 % a nyní v 13:45 už jen 55 % při aktivním používání s internetem, videem, chvíli mapami. Souhlasím ale, že záleží na konkrétním scénáři.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře