Pondělí, 24 června, 2024
DomůRecenzeRecenze GTA: San Andreas. Zklamání? Ne! Triumfální návrat!

Recenze GTA: San Andreas. Zklamání? Ne! Triumfální návrat!

Grand Theft Auto patří mezi série her, které přitahují mnoho hráčů po celém světě. Před nedávnem vydaný nový díl, Grand Theft Auto V, překonal všechny rekordy a stal se nejprodávanější hrou na světě. Inspiraci pro tento díl studio Rockstar Games čerpalo i z předchůdce San Andreas, který je nyní k dispozici pro chytré telefony a tablety s iOS. Pro platformy Android a Windows Phone bude hra dostupná v nadcházejících dnech.

Vraťme se zpět do roku 2004, konkrétně do října, kdy se na pultech obchodů objevilo zbrusu nové GTA s názvem San Andreas pro PlayStation 2. Tento díl, mimo to, že zvýšil prodeje konzole Sony, nabízel simulaci života gangstera v celém fiktivním státě a patřil mezi největší vytvořené herní světy.

Nabízel volnost, která ještě nikdy nebyla viděna. Stát San Andreas se skládal ze tří měst, které jsme postupně objevovali. Los Santos inspirované státem Los Angeles, je domov našeho hlavního hrdiny CJ nebo-li Carla Johnsona, který se vrací domů po vraždě své matky a opět se setkává se starými přáteli.

Spolu s nimi se snaží dát dohromady gang, ve kterém vyrostl, Groove Street Families, který ale ztratil již většinu svého území. Zároveň se snaží odhalit pozadí vraždy své matky.

IMG_9692

Jak jsem zmínil, San Andreas je vytvořeno ze tří měst. Kromě Los Santos se zde nachází ještě San Fierro, inspirované San Franciskem a Las Venturas, které má za vzor v Las Vegas. Tahle města budeme postupně navštěvovat a plnit v nich jednotlivé mise. Série GTA nikdy neměla nouzi o různorodé úkoly a nikdy nezačala nudit. To nás spíše dokázala naštvat tím, pokud nějakou z misí nebylo ani na poněkolikáté možné splnit. Například úkol, kde bylo zapotřebí získat letecké oprávnění, anebo ovládání malých vrtulníků.

Mezi městy narazíme na lesy, louky, skály, jezera a příběh nás zavede i na venkov. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete mise plnit, je zde k dispozici plno jiných činností. Od chození do posilovny přes vykonávání policejní, hasičské či záchranářské služby, až po hraní kulečníku v začouzeném baru. V San Andreas se rozhodně nudit nebudete.

Ale zpět do roku 2013. Díky značnému posunu hardwaru v mobilních zařízeních si GTA: San Andreas můžete vychutnat znovu. Tentokrát ve zmenšené mobilní podobě, která je navíc trochu vylepšená. Asi nejvíce si přiblížíme ovládání, které na dotykových zařízeních nikdy není dokonalé, zvláště to platí pro akční tituly.

Rockstar se při portování San Andreas snažil co nejvíce přizpůsobit ovládání pro dotykové obrazovky. Víceméně se mu to povedlo, s to hlavně i díky tomu, že jako jeden z mála umožňuje vlastní nastavení rozmístění ovládacích tlačítek na obrazovce. Ale pěkně popořádku.

IMG_9708

Při normální chůzi máme napravo k dispozici analogové ovládání směru pohybu. Analogové ovládání je pravděpodobně ze tří nabízených možností vůbec to nejlepší. Napravo se nachází tlačítko pro sprint, střelbu a nástup do auta. Co se týče střelby, tak je zde automatické zaměřování, takže nepřátele postřílíte prakticky okamžitě, pokud se nachází ve vaší blízkosti.

Bohužel není výjimkou, že se například v boji „ztratíte“ a kamera se díky automatickému zaměřování otočí a střílí do jiného protivníka než kterému měla být střelba adresována. Mezitím do vás gangster, jehož jste si vyhlídli, vesele sype olovo. Kromě automatického zaměřování zde funguje i zaměřování manuální. Například pokud míříte na nádrž od auta. Spouští se  pomocí přidržení prstu ve středu obrazovky. V nastavení můžete měnit i citlivost ovládání nebo prohodit osy X a Y.

Co se ale týče řízení auta, tak to Rockstar vyřešil elegantně.

Nalevo se opět nachází analog a pod ním jsou umístěny tlačítka pro střelbu z auta. Napravo se nachází plynový a brzdový pedál. Bohužel tyto dva pedály jsou pro někoho velmi blízko u sebe, takže se může stát, že namísto brzdění přidáte plyn. Tomuhle se dá krásně vyhnout, pokud v nastavení zvolíme možnost „change button position“, kde si můžeme na obrazovce rozložit a zvětšit jednotlivé ovládací prvky. Tímto si u mě Rockstar získal velké plus, protože takovou možnost vidím u mobilních her poprvé.

IMG_9717

IMG_9697 2

Bohužel se mi párkrát stalo, že se analog nezobrazil na obrazovce a napálil jsem to přímo do zdi. V misích, kde musíme někoho honit, se to jeví jako docela velký problém. Chce to trochu praxe.

Příjemně mě překvapilo grafické zpracování. Oproti starší verzi hra nyní vykresluje větší vzdálenost. Jsou zde lepší textury a stíny a CJ má dokonce vykreslených 5 prstů. Navíc se tahle skvělá pařba načítá velmi rychle a za celou dobu hraní se mi „nekousla nebo nespadla“.

Série GTA měla vždy bezvadný dobový soundtrack ve formě rádií v autech. Těch je i v tomto případě celá řada. Namátkou můžu zmínit rap, blues, dance nebo komediální kanál.

Hodnocení: 10/10

Verdikt:

V App Store je cena nastavena na necelých 6 eur, což je zhruba 160 korun. Pokud namítáte, že je to příliš, pak byste měli vědět, že za tuto částkuu dostanete  nevídanou porci zábavy, u které se budete skvěle bavit. Příznivci série nad nákupem tohoto skvostu asi nezapochybují ani na sekundu. Cena pro ně není důležitá.

Hra je zatím k dostaní jen pro platformu iOS, tedy pro iPhony, iPady a iPody touch, ale během několika příštích dnů by měla být k dispozici také pro přístroje s operačními systémy Android a Windows Phone 8.

Co se mi líbilo:

  • Absolutní volnost
  • Skvělý soundtrack
  • Skvělé přizpůsobení dotykovým zařízením

Co se mi nelíbilo:

  • Občasný zásek kamery při střelbě
  • Na starších telefonech občas padá

[appbox appstore id763692274 ]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/gta/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře