Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeRecenze: App Master - mistr ve správě aplikací

Recenze: App Master – mistr ve správě aplikací

Jedním z parametrů rozhodování, který telefon či tablet si pořídíte, může být i velikost úložiště v zařízení. Výrobci si toho jsou vědomi a předhánějí se, kolik gigabajtů do svého výrobku nacpou. Jaké je to pak pro uživatele nemilé zjištění, když po prvním spuštění je dostupná volná paměť pouze poloviční. Ostatně, o tomto trendu jsme vás již dříve informovali v článku se zajímavou infografikou.

Značnou část úložiště si ukousne operační systém a předinstalované aplikace od výrobce. Nejen, že tyto většinou nepotřebné aplikace zabírají část paměti, ale mohou také vytěžovat procesor či paměť RAM. Některé z nich lze alespoň vypnout. Pokud máte na svém zařízení provedený root, můžete pomocí speciální aplikace tento nepořádek v systému obsažený na vlastní riziko zmrazit nebo odinstalovat a uvolnit tím tak paměť. Touto aplikací může být třeba App Master. A co umí?

App Master

App Master, dříve Uninstall Master Uninstaller, je užitečnou utilitou sloužící ke správě aplikací v telefonu i tabletu. Sám o sobě je nenáročný na velikost úložiště i výkon procesoru, autor jej neustále vyvíjí a v současnosti lze na Google Play stahovat verzi 4.5.0. I uživatelé jsou dle ohlasu velmi spokojeni, App Master dosahuje hodnocení 4,7 bodů z 5 možných.

UI a funkce

Po stažení a spuštění zjistíte, že ovládání aplikace i aplikace samotná je navržena v jednoduchém a funkčním dlaždicovém designu, kde máte vše potřené pod placem.

Pracovní plocha je rozdělena do tři sekcí: uživatelem nainstalované aplikace, systémové aplikace a odpadkový koš. Mezi sekcemi se přechází pomocí tradičního gesta horizontálním posunem prstu po displeji.

app master 1 app master 2 app master 3

Zobrazené aplikace lze řadit pomocí tlačítka v levé spodní části obrazovky podle data nainstalování, jména aplikace, její velikosti nebo dle spuštěných a zastavených aplikací.

V dlaždicovém rozhraní najdete základní informace o aplikaci jako je název, velikost, datum instalace či ikonu. V pravé části u každé aplikace se nachází tlačítko pro odinstalování ve formě křížku, pro spuštění ve formě play šipky a další možnosti pod třemi tečkami. V rozšířených možnostech můžete aplikaci sdílet s přáteli, zmrazit, otevřít Google Play pro další informace a zobrazit systémové informace o aplikaci.

app master 4 app master 5

Základní práce s aplikací

Pokud chcete aplikaci odinstalovat, snadným tapnutím označíte dané aplikace a pak zvolíte odinstalaci. App Master se vás ještě dotáže, zda má aplikace přesunout do koše, odkud je lze v případě potřeby opět obnovit anebo zda má zvolené aplikace odinstalovat úplně bez možnosti obnovy.

V nastavení toho mnoho nečekejte, lze v něm akorát nechat zobrazit či skrýt zástupce na systémové liště pro snazší a rychlejší přístup do aplikace.

Více možností po provedení ROOTu

Pokud máte pomocí ROOTu odemknuté své zařízení, můžete nepotřebné předinstalované aplikace prostřednictvím App Masteru uvést do režimu zmražení. V tomto režimu se aplikace zcela vypne a neběží ani na pozadí. Tato metoda se doporučuje před odinstalováním aplikací, kterými si nejste jisti, zda neovlivňuje chod systému.

Pokud máte ve svém zařízení předinstalovaný nepotřebný nepořádek třetích stran, můžete jej na vlastní riziko odinstalovat. Doporučuje se tak činit pouze u aplikací, kterými si jste 100% jisti, že není součástí systémových funkcí.

Závěrem

Celá aplikace je velice intuitivní a funguje svižně. Pokud často experimentujete a instalujete množství aplikací, které posléze opět odinstalováváte pryč, oceníte funkčnost a jednoduchost, kterou App Master přináší. Na hromadné odinstalování aplikací si zkrátka rychle zvyknete.

Pokud máte na svém zařízení provedený ROOT, díky App Masteru získáte možnost zastavení a odinstalování aplikací třetích stran, které nevyužíváte. Můžete si tak uvolnit i několik set megabajtů v paměti svého telefonu či tabletu.

[appbox googleplay com.droidware.uninstallmaster]

Líbil se vám článek? Dejte like a sdílejte jej prosím. Máte připomínku či tip na recenzi? Zanechte komentář pod článkem.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře