Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyQualcomm dostal v Jižní Koreji rekordní pokutu. Poškozoval své konkurenty

Qualcomm dostal v Jižní Koreji rekordní pokutu. Poškozoval své konkurenty

Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC) udělila americkému výrobce čipů Qualcomm rekordní pokutu ve výši 1,03 bilionu wonů (22,07 miliardy Kč) za údajně neférové obchodní praktiky. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.

Podle komise Qualcomm zneužil svého postavení na trhu a omezoval svobodnou soutěž. Firma měla vybírat neoprávněné poplatky za své patenty na čipy od výrobců mobilních telefonů a poškozovat tak své konkurenty jako Intel, Samsung a MediaTek, když jim odmítala některé své patenty uvolnit.

Regulátor KFTC společnosti Qualcomm nařídil, aby se dohodla s výrobci mobilních telefonů na nových podmínkách poskytování patentů na čipy a se svými konkurenty na poskytnutí svých licencí. KFTC případ zkoumá od roku 2014.

Qualcomm hrubě nesouhlasí s oznámeným rozhodnutím a už oznámil, že se se odvolá proti rozhodnutí, výši pokuty i metodě výpočtu. Problémy ale americký podnik nemá jen v Jižní Koreji. Již v loňském roce byl odsouzen v Číně za porušování antimonopolních zákonů k pokutě 975 miliónů dolarů (25,2 miliardy Kč). Vyšetřují ho navíc i regulátoři v jiných zemích včetně Evropské unie.

1 2

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře