Čtvrtek, 12 prosince, 2024
DomůRecenzePrůvodce připomínkovacími aplikacemi na iOS a Android

Průvodce připomínkovacími aplikacemi na iOS a Android

Víte, jaký je nejčastější problém člověka? Jak si zapamatovat, co má udělat. Všichni dříve či později narazíme na limity vlastní paměti a nutně položíme si otázku: co s ní? Někteří k jejímu outsourcování používají diáře, malé kousky papíru rozeseté po všech kapsách, stick-it papírky na monitoru anebo poznámky v mobilních telefonech. Určitě to nezačalo papírem a připomínkovače bychom našli i hluboko v minulosti.

Představte si třeba unaveného otce rodiny v Mezopotámii. Protože už mu všechno přetéká přes hlavu, poznamenává si na hliněné tabulky: ?Zítra: dotesat čtvrtou řádku Chammurapiho zákoníku. Pozítří: jít se ženou na procházku do pouště. Za týden: zúčastnit se pravidelného krmení krokodýlů zajatými nepřáteli.? A stejně to nikdy nefunguje tak úplně stoprocentně.

Návod na dokonalé připomínání úkolů je svatým grálem desítek developerů, kteří pro chytré telefony, v našem případě s iOS a Android, vyvíjejí specializované aplikace. Někomu vystačí nativní kalendář a poznámkovadlo, jiný ale hledá sofistikovanější řešení ? a v tu chvíli naráží na typický labyrint aplikací. Některé jsou až příliš úzce zaměřené na kolektivní připomínání, jiné nadmuté funkcemi tak, že se v nich nedá vyznat a jejich spuštění trvá půl minuty, u dalších pak využijete jen část možností.

Podívali jsme se proto na tu nesourodou bandu s otázkou ?jakou aplikaci potřebuji na připomínky, když jsem naprosto normální člověk.? A taky jsme si řekli, že by mělo jít o bezplatné aplikace pro obě hlavní platformy (až na výjimku Orchestra a Clear, které jsou pouze na iOS a první navíc placená). Co jsme zjistili? A jsou tím pravým pro vás? Zjistíte v následujících odstavcích.

Poznámka: Testovali jsme aplikace na iPhone 4 s iOS 6

Wunderlist

Doporučujeme: normálním uživatelům

iPhone | Android | Web

Jedním z nejrozšířenějších připomínkovačů je Wunderlist ? a není divu. Jednak je zdarma, hezky vypadá a především jde o aplikaci s filozofií open-source, pro kterou je nezanedbatelná část uživatelů ochotna dát ruku do ohně. Načtení Wunderlistu a okamžitý přehled o nadcházejících úkolech je svižné a navigace logická. Však také motto aplikace zní: Používání softwaru by nemělo vyžadovat supermozek. Wunderlist je sice jednoduchý na používání, ale několik nadstandardních možností z něj dělá hotové připomínkovací torpédo.

Úkoly můžete začleňovat do seznamů a individuálně u nich nastavovat prioritu a upozornění ať už přes integrovanou funkci push anebo skrz e-mail. Úkol si navíc můžete poslat e-mailem nebo na něj SMSkou upozornit kolegu, případně ho celkem nesmyslně vystavit na vlastní zdi na Facebooku. Kromě svižnosti je největší předností Wunderlistu cloudová synchronizace s libovolným systémem skrz samostatné klienty anebo internetové rozhraní.

Proč zrovna Wunderlist:

  • Jednoduchost, rychlost, přehlednost
  • Seznamy úkolů
  • Zadávání a sledování úkolů přes cloud

Proč ne:

  • Neimportuje data z nativních aplikací
  • Týdenní a měsíční přehled úkolů je zašit za sedmero ťuknutími
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Wunderlist/“/]

Any.DO

Doporučujeme: těm, kdo si chtějí procvičit angličtinu

iPhone | Android | Web

Any.DO příjemně zaplňuje prostor mezi primitivním připomínkovačem pro individuální použití a skupinovou aplikací. Jednoduchý a čistý design zobrazuje všechny připomínky buď po jednotlivých dnech anebo ve speciálních adresářích, ale především můžete k úkolům přiřazovat lidi, kterých se týkají, přímo ze svého adresáře. Hlavními zbraněmi je našeptávání textu (i v češtině) a rozpoznávání hlasového zadávání ? to bohužel jen v angličtině a několika dalších jazycích.

Čeština mezi nimi výrazně chybí a pro našince tak Any.DO ztrácí jednu z největších předností. Hlasové zadávání úkolů je totiž nejen velmi příjemné, ale i praktické ve chvíli, kdy nemůžete do telefonu psát – představte si, že třeba řídíte a potřebujete si něco poznamenat. Any.DO vám vyjde vstříc. Když jí to řeknete anglicky.

Proč zrovna Any.DO:

  • Jednoduchost, rychlost, přehlednost
  • Provázání s telefonním seznamem

Proč ne:

  • Hlasové zadávání nepodporuje češtinu
  • Aplikace má ?ladné? a zdlouhavé animační přechody mezi kategoriemi
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Any.DO/“/]

Orchestra

Doporučujeme: zkoumavým typům

iPhone | Web

Nejdřív jsme měli Operu na prohlížení internetu a teď máme orchestr na připomínky a úkoly. Název aplikace naznačuje, že se stanete dirigentem orchestru spousty možností ? a to je pravda. Dokonce se budete muset hodně naučit, protože dirigování není jednoduchá disciplína. Kromě všech předností, které byly zmíněny u předchozích aplikací (třídění připomínek do adresářů, nastavování času, rozeznávání hlasu atd) má Orchestra mnohem komplexnější vrstvu pro koordinaci skupinových připomínek a úkolů ? třeba organizaci večerního posezení v hospodě.

V rámci zdarma dostupných aplikací na smartphony jde o ultimátní nástroj pro skupinové úkoly. Po vytvoření úkolu k němu můžete přizvat kolegu (musí mít účet buď v aplikaci nebo na webovém rozhraní) a ten po přijetí dostane možnost úkol okamžitě komentovat ? komentáře se zobrazují tak rychle, že jde téměř o chat. Bohužel Orchestra podporuje pouze jednoho přizvaného.

Proč zrovna Orchestra:

  • Jednoduchá navigace se všemi možnostmi připomínkování
  • Skupinové úkoly s chatem

Proč ne:

  • Nemusíte využít všechny funkce
  • Nepodporuje víc jak dva uživatele jedné připomínky/úkolu
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Orchestra/“/]

Clear

Doporučujeme: citlivým duším

iPhone | Web

Cena: 1,79 Euro

Poslední kandidát na pozici nejlepšího připomínkovače téměř nic neumí a je placený, ale uvádíme ho proto, že je krásný, zábavný a hravý. Clear je přesně tím druhem aplikace, kterou buď začnete nenávidět, protože vám nic neumožní anebo jí budete milovat, protože je tak roztomilá. Zadávání a editování úkolů probíhá pouze skrz gesta na dotykovém displeji a jednotlivé úkoly se za sebe řadí podle jednoduchého systému: co je nahoře, to je nejdůležitější. Když nepočítáme vytváření seznamů úkolů, neumí Clear vůbec nic, dokonce ani zadávat k úkolům datum nebo zvukové upozornění.

Podmanivost aplikace spočívá v barevném nastavení, jemných zvucích při zadávání a mazání úkolů a designového minimalismu, který využívá to, co udělalo moderní smartphony slavnými: dotyky. Jediná další funkce je zálohování seznamů do iCloudu (na iOS). Přesto je tu vysoká šance, že vám Clear učaruje a nakonec skončíte s ní ? po všech těch robustních systémech v předchozích odstavcích je jako balzám pro oči a prsty unavené neustálým poťukáváním na spoustu kategorií. Mimochodem, zájemci o podobnou aplikaci na Android si mohou stáhnout neautorizovanou kopii koalcat’s Clea.  Pozor ? netestovali jsme jí!

Proč zrovna Clear:

  • Jednoduchá navigace
  • Odladěné dotykové ovládání
  • Vypadá krásně, zní líbezně

Proč ne:

  • Nic moc neumí, jen se hezky tváří

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Clear/“/]

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře