Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůRecenzePrince of Persia: The Shadow and the Flame - Návrat legendy

Prince of Persia: The Shadow and the Flame – Návrat legendy

Není tomu ani rok, co pro Android vyšel první díl velmi známé hry Prince of Persia. Nedávno jsme se dočkali pokračování s názvem Shadow & Flame. První i druhý díl má na svědomí Ubisoft.

Když byla před rokem vydána mobilní verze Prince of Persia Classic, byla většina fanoušků překvapena. Z verzí na PC jsme byli zvyklí na jednoduchou grafiku a zvuky, ale Ubisoft se rozhodl přizpůsobit hru dnešním standardům. To samé platí i o druhém díle, kde sice zůstává stejný příběh, prostředí i úrovně, ale vše je zaobaleno do mnohem vyspělejší grafiky a vylepšeno o celou řadu nových prvků. Už předem Ubisoft avizoval, že změnami projdou souboje a obtížnost hry. U soubojů jsme se dočkali většího taktizování, naopak obtížnost byla snížena tak, aby hru mohl dokončit každý. Ostříleným hráčům tedy půjde hlavně o čas, za který hru dokončí.

Obsah

Opět se nám do rukou dostává hra, kterou podle názvu velmi dobře známe, ale když si ji zahrajeme, nepřipomíná nám původní sérii Prince of Persia skoro v ničem. Kromě už zmíněné grafiky, která se dočkala 3D hávu, byly do hry integrovány sociální sítě a různé výzvy. V menu si tak můžeme prohlížet naše úspěchy nebo se kouknout, jak si stojíme v dosažených úspěších ve srovnání s přáteli.

Za dosažené úspěchy dostáváme bronzové mince, za které si můžeme koupit lepší vybavení. K dispozici je řada mečů a šavlí, lahvičky zdraví, svitky, které naučí Prince speciální komba a nakonec truhly zahrnují například všechny zbraně a komba za sníženou cenu.

Ceny těchto položek jsou však poměrně vysoké a tak je tento obchod pouze pro hráče, kteří jsou ochotni do hry investovat další peníze. Naštěstí není problém hru dohrát i bez použití in-game plateb, ale v některých chvílích se pořádně zapotíte. Ku prospěchu vám může být  inventář, kde naleznete všechny předměty, které jste cestou posbírali. Prodávat je bohužel nelze, ale alespoň si můžete prohlédnout lahvičky se zdravím, obživnutím nebo vaší sadu mečů tak, abyste věděli, co vše máte k dispozici a zda-li není třeba něco dokoupit v obchodě.

Celkem důležité jsou zelené lahvičky, které dokáží Prince oživit. Ty se v levelech vyskytují jen výjimečně a tak je potřeba za ně zaplatit virtuální měnou, pokud se nechcete dostat do situace, kdy zemřete těsně před posledním checkpointem a budete se tedy muset vrátit o velký kus zpátky.

2013-08-31 14.12.31

Mezi poslední změny v menu patří mapa světa, kde můžete zjistit také čas čas, který jste nahráli, dosažené kapitoly nebo dohrání hry v procentech. Mapa je ještě graficky znázorněna, takže se můžete podívat na vaši cestu pouští a zbytkem světa. Neprozkoumané kapitoly a prostředí jsou zahaleny tmou.

Příběh

První díl Prince of Persia končí porážkou tyrana Jaffara, který v království věznil svou princeznu. Jaffar ale v pokračování Shadow & Flame obživl, využil Princovu identitu a vrátil se tak na trůn. Jeho znovuzrození trvalo přesně jedenáct dní, což je mezera mezi prvním a druhým dílem. Princ se musí znovu vydat do království a opět zabít Jaffara, ale tentokrát, jak bývá u pokračování zvykem, bude cesta těžší.

Během záchrany království musíte dokončit 14 levelů, během kterých se vydáte skrze hradby, jeskyně nebo doly a útroby království až do lóže Jaffara. Obtížnosti se bát nemusíte, protože jak už jsem předeslal, Ubisoft hru upravil tak, aby nedocházelo k několikanásobným opakováním, jak jsme byli zvyklí u PC verze.

2013-08-31 14.18.29

Ovládání

Ovládání doznalo v Prince of Persia velkých změn. První možností je klasické rozvržení, při kterém se na levé straně obrazovky nachází statický joystick a na pravé tlačítka pro skok a přidržení, která se při souboji promění na obranu a útok. Druhá možnost ovládání je úplnou novinkou a zatím jsem se s tímto způsobem ovládání v žádné jiné hře nesetkal. Obrazovka se rozdělí na dvě pomyslné poloviny. Pomocí levé části ovládáte dotyky Prince a pomocí pravé čísti všechny možné pohyby. Zajímavé je, že na celém displeji je jen jediné tlačítko, které slouží pro plížení nebo malé krůčky.

Toto tlačítko slouží zároveň i jako tiché zabití, kdy se zezadu můžete potichu přiblížit k protivníkovi a udeřit ho. Při soubojích se toto jediné tlačítko promění v bránění. Bránění je totiž při soubojích nejdůležitějším aspektem, jak můžete souboj vyhrát. Jednoduchým klikáním na útok totiž postupem hry nebudeme mít šanci souboje vyhrát a tak není od věci se používání bránění naučit už na začátku hry, kde protivníci nejsou ani zdaleka tak dobří, jako v pozdějších fázích hry. Potkáte se například s lučištníky, kostlivci, hady, stíny nebo létajícími lebkami. Ačkoliv se jedná o rozdílné druhy soupeřů, stačí proti nim používat jen jeden systém strategie soubojů. Jednoduše vyčkat na protivníkův útok, ten zablokovat a okamžitě zaútočit. To vám prakticky zaručí poražení soupeře beztoho, aniž byste přišli o špetku zdraví. Vyčkávání na útok soupeře je však trochu zdlouhavé, a tak si souboje žádají určitou míru trpělivosti. Neskrývám ale to, že by se mi líbila trochu větší různorodost a jiné techniky soubojů v závislosti na typu nepřítele.

Grafika a zvuk

Ubisoft dokázal, že dobrá grafika nemusí jít ruku v ruce s kvalitním zvukem. Bohužel to je případ tohoto Prince, ve kterém je grafika opravdu perfektní včetně rozmanitého prostředí. Perfektně jsou do detailů vymodelované postavy, a to u Prince i všech nepřátel. Ani fyziku hry vývojáři nezanedbali, a tak jsou souboje nebo i samotná chůze jsou velmi věrohodně zpracované. Bohužel jakkoliv mohu vyzdvihovat grafiku, tak musím zkritizovat zvuk, protože jeho stereotypnost a nudné soundtracky mne přiváděly k šílenství. Monotónní zvuk se tedy Ubisoftu vůbec nevydařil a po chvíli jsem hudbu v telefonu raději vypnul.

prince-of-persia-2-the-shadow-and-the-flame-05

Závěr

Ubisoft pro nás připravil další díl Prince of Persia, který si udržel příběh, ale byl obohacen o spoustu prvků a hlavně zbrusu novou grafiku. Hra může oslovit skalní fanoušky i nové hráče, kteří si rádi zahrají kvalitní plošinovku v 3D prostředí. Titul má navíc velmi slušnou herní dobu, bohužel ale děláte stále to samé, což má za následek stoupající stereotypnost hry. Je otázkou, zda by port původního druhého dílu PoP nebyla lepší výzvou pro hráče než tato upravená verze. Hru si můžete pořídit z Google Play a Appstore za necelých 70 Kč.

Hodnocení: 9/10

+ Grafika a ovládání

+ Herní doba

+ Rozmanitost levelů

– Stereotypnost a zvuk

– In-game platby v placené hře

[appbox googleplay com.ubisoft.princeofpersia.shadowandflame.ggp ]

[appbox appstore id635911275 ]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Prince of Persia 2/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Tuto hru mám asi už přes měsíc dohranou. Aktuálnost některých webů mě udivuje!

  2. Redaktor nezaspal dobu. Recenze byla napsána dříve, ale bohužel se na ní dostalo až nyní. Každopádně alespoň může sloužit pro ty, kteří o hře nevěděli. 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře