Pátek, 10 května, 2024
DomůRecenzePřehled aplikací pro mobilní bankovnictví

Přehled aplikací pro mobilní bankovnictví

Smartphone je hodnotný především aplikacemi, které si do něj nainstalujete. Mezi ty kontroverznější patří aplikace mobilních bank. Jedni jsou z této možnosti používání nadšeni, druzí se k této otázce staví spíše skepticky. Tak či onak se dnes podíváme na výběr bankovních aplikací, které si do svých telefonů můžete nainstalovat. Otázka, zdali je budete využívat či nikoliv, už je pouze jen na vás.

Dnešní výběr rozšiřuje dva předešlé díly mého kolegy o bankovních aplikacích (1, 2). Avšak klade si za cíl uvést všechny dostupné aplikace v kompaktnějším a rychlejším přehledu. Nebudeme samotné aplikace sáhodlouze popisovat, protože si pravděpodobně mnozí nebudete vybírat banku podle aplikace, nýbrž aplikaci podle banky.

Mobilní banka 2 (Komerční banka)

Mobilní banka od Komerční banky byla moje první bankovní aplikace pro chytré zařízení a byl jsem spokojený. Aplikace je velmi intuitivní a vše je zřejmé. Před používáním aplikace je nutné vše nastavit z webové verze internetového bankovnictví. Nastavit si můžete například limit pro odeslání peněz, který není možné překročit. Jestliže si tedy nastavíte 500 korun, tak není možné odeslat víc. Tuto možnost hodnotím z hlediska bezpečnosti velmi příjemně. Pokud si však nastavíte, že z aplikace peníze posílat nechcete, bude tak sloužit jako skvělý přehled vašich výdajů respektive příjmů.

Aplikace také umožňuje sjednat cestovní pojištění, které je levnější než na pobočce. Taktéž můžete platit složenky a QR platby. Příjemnou, nicméně ne nijak neobvyklou možností je mapa bankomatů Komerční banky.

[appbox googleplay eu.inmite.prj.kb.mobilbank]

[appbox appstore 447750755]

Air Bank

Air Bank je druhou osobně využívanou aplikací. První nastavení bylo jiné, než u KB, ale jedná se o velmi dobře odvedenou práci. V prvé řadě je nutné pomocí webového rozhraní svůj telefon. Následně už do aplikace vkládáte pouze heslo. Nevýhodou by mohlo být, že je možné spravovat pouze jeden účet. Na druhou stranu tato banka nabízí mít několik účtů pod jedním.

Po otevření vidíte přehled běžného účtu případně spořícího. Jestliže na webovém rozhraní zakážete aktivní bankovní operace, bude možné pouze prohlížet, nikoli odesílat peníze. Dále můžete měnit limity svých platebních karet, vybírat peníze na terminálech Sazky (pokud si zapomenete platební kartu doma – aplikace vygeneruje kód). Samozřejmostí jsou také platby skrze QR kódů a zadávání inkasa. Jedná se o bezpečně a kvalitně zpracovaný produkt, ke kterému nemám výhrad.

[appbox googleplay cz.airbank.android]

[appbox appstore 593036778]

Servis 24 (Česká spořitelna)

Aplikace v podání České spořitelny bodovala v anketě Mobilní aplikace roku. Tento fakt je možné přičíst rozsáhlému publiku banky. Nastavení aplikace je nutné jako v prvních dvou případech skrze webové rozhraní. Zajímavou funkcí je skenování složenky, kdy při vyfocení složenky nemusíte nic ručně opisovat. Tím odpadá strach ze špatně zadaných údajů.

Prostředí je jednoduché a přehledné. Nechybí zde ani vyhledání nejbližšího bankomatu případně pobočky. Konkrétní umístění ankety Mobilní aplikace roku 2014 je třetí místo v kategorii klientský servis.

[appbox googleplay com.cleverlance.csas.servis24]

[appbox appstore 469812727]

Mobilní eKonto (Raiffeisenbank)

Za zmínku u této aplikace stojí velmi dobré zabezpečení pomocí Smartphone Electronic Certification Key. Banka se chlubí, že se jedná o nejbezpečnější řešení. Toto tvrzení může podpořit umístění na prvním místě v anketě Mobilní aplikace roku 2013 v kategorii Finance.

[appbox googleplay cz.rb.app.smartphonebanking]

[appbox appstore 538751727]

ČSOB SmartBanking

Zmiňovaná aplikace se umístila v anketě Mobilní Aplikace roku 2013 na druhém místě, a v roce 2014 na pátém místě v kategorii klientský servis. To jsou velmi dobré výsledky, které mohou naznačovat kvalitu aplikace. První přihlášení je taktéž skrze webové rozhraní. Aplikace umí v podstatě totožné věci co výše uvedené.

[appbox googleplay cz.csob.smartbanking]

[appbox appstore 479852415]

Equa bank

Jednoduchá aplikace, přehledné a lehce ovladatelné prostředí. V aplikaci zjistíte, za co jste utratili peníze, jaký máte zůstatek, naplánované platby, ale také možnost zadání nového příkazu. Banka taktéž vyslyšela prosby a přidala možnost vyhledání bankomatů a poboček.

[appbox googleplay com.icomvision.bsc.mobilebank]

[appbox appstore 462256067]

Smart Banking (UniCredit bank)

Smart Banking nabízí základní funkce jako aplikace předchozí. Přihlášení probíhá skrze bezpečnostní klíč, který je jedinečný a generován pro omezený čas. Můžeme zde vidět zájem o zvyšování bezpečnosti.

[appbox googleplay hr.asseco.android.jimba.mUCI.cz]

[appbox appstore 468057018]

Zuno

Aplikace od Zuno banky umožňuje vytvořit prvotní registraci pouze s telefonem, není tedy nutné využívat webové rozhraní vašeho počítače. Zuno překvapivě umožňuje i založení nového účtu pomocí aplikace. Tuto akci provedete vyfocením svého občanského průkazu. Focení patří mezi základní funkce, protože je možné fotit i své faktury. Osobní bezpečnost je tedy v rukou klientů, což nemusí být vždy nejrozumnější volba.

Tak či onak je aplikace velmi kvalitně a designově zpracovaná.

[appbox googleplay com.zentity.android.zuno.cz]

[appbox appstore 568892556]

Era smartbanking

Era Smartbanking má hodně podobných prvků (i designových) s tou od ČSOB. Důvod je jednoduchý, Poštovní spořitelna Era je součástí Československé obchodní banky (ČSOB). Rozdíl mezi aplikacemi je, že Era smartbanking vám nenabídne penzijní kalkulačku a po grafické stránce jsou voleny jiné barevné kombinace. Kolega aplikaci hodnotí osmi body z deseti.

[appbox googleplay cz.csob.smartbanking.era]

[appbox appstore 488750587]

Fio banka

O bod více hodnotí kolega aplikaci od Fio banky. Struktura financí je sestavena malinko jinak, než jsme zvyklí. Nicméně umí aplikace téměř všechno a co víc, velmi dobře.

[appbox googleplay cz.ulikeit.fio]

[appbox appstore 438668381]

GE Money bank

Aplikace od GE měla v minulosti několik provozních problémů a ne vždy fungovala na sto procent. Na tuto problematiku banka reaguje a vypadá to, že se blízká na lepší časy.

Aplikace je designově respektive funkčně malinko jiná, než ostatní. Všechny možnosti jsou přehledně seřazeny do seznamu. GE samozřejmě umožňuje vyhledat nejbližší pobočky a bankomaty, zjistit aktuální kurzy měn, spočítat si měsíční splátku osobní půjčky nebo hypotéky a mnohé další.

[appbox googleplay com.cleverlance.ge.mobileclient]

[appbox appstore 483589698]

Tomáš Rygl
Tomáš Rygl
Inženýr vysoké školy zaměřené na ekonomii, který je fanouškem mobilních technologií. Mezi nejoblíbenější společnosti Tomáše patří Google, Samsung a Apple.
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře