Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyPředchůdce chytrých brýlí Google Glass byl vytvořen už v roce 2001

Předchůdce chytrých brýlí Google Glass byl vytvořen už v roce 2001

Google se v současnosti nechává slyšet, že očekává revoluci ve vnímání světa způsobenou zařízením Google Glass. Téměř totožný princip však již před více než desetiletím využili vývojáři nejúspěšnějšího současného britského vynálezce, Jamese Dysona. Prototyp však tenkrát nepřešel do fáze výroby pro trh, společnost se tehdy rozhodla investovat do jiných projektů.

Již v roce 2001 začali inženýři firmy Dyson pracovat na brýlích pro tzv. rozšíření reality (augmented reality) nazvaných Dyson Halo. Ty nesou barevný 3D displej připojený k zařízení velikosti mobilního telefonu umístěnému v kapse. Celá tato souprava byla navržena pro plnění funkcí komunikátoru a počítače.

Koncept využívá zrcadla zobrazující malinké monitory, čímž vzniká iluze desetipalcového displeje promítaného do prostoru asi 1 m před obličejem uživatele. Prototyp má vestavěný gyroskop, který umožňuje „přišpendlit“ virtuální objekty do viděného obrazu reality. Souprava může být ovládána hlasovými povely, zatímco ovladač na zápěstí umožňuje pohybovat po displeji virtuálním kurzorem.

„Před deseti lety jeden velmi talentovaný fyzik z našeho mezinárodního týmu sestavil náhlavní soupravu, která natáčela záběry podle pozice hlavy uživatele a měla displej, zobrazující libovolný obsah. Dokázala psát e-maily podle diktujícího hlasu a přijaté e-maily předčítat do sluchátek. Samozřejmě i přehrávala hudbu. Ten koncept byl skvělý, ale nosit headset propojený kabelem se zařízením v kapse se zdálo poněkud neohrabané a odhadovali jsme, že by další vývoj do uživatelsky přívětivé podoby byl příliš dlouhý,“ říká o vynálezu James Dyson.

cbkk5s9iyp2sjldljjbv

Nicméně James Dyson nebere čas strávený vývojem Halo jako promarněný. Umožnil totiž vývojářům více proniknout do problematiky snímacích a zobrazovacích systémů, které jim nyní pomáhají při tvorbě konceptů inteligentních robotů. Společnost momentálně pracuje na společném projektu s Imperial College London, který má rozpočet 5 milionů liber a má za úkol vytvářet nové robotické stroje.

N066_rig2_headset_open

Zdroj: TZ Dyson

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře