Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyPozor na podvodné inzeráty na Facebooku. Mohou vás připravit o desítky tisíc...

Pozor na podvodné inzeráty na Facebooku. Mohou vás připravit o desítky tisíc korun

Na Facebooku se objevilo množství podvodných inzerátů, které lákají důvěřivé lidi na nabídku snadného přivýdělku prostřednictvím přeposílání kódů z SMS. Ve skutečnosti se jedná o podvodné lákání jednorázových hesel, díky kterým útočník provede platbu na účet podvedeného důvěřivého člověka. Škody mohou jít až do desítek tisíc korun.

Podvod probíhá vždy podle obdobného scénáře. Zájemci o přivýdělek je sděleno, že se jedná o testování bezpečnostního rozhraní operátorů a že mu bude zasláno několik kódů, které má obratem zaslat zpět. Je současně upozorněn, že mu přijde SMS obsahující text, aby kód nikomu nedávali. Testování má zahrnovat cca 5 SMS s heslem denně po dobu jednoho týdne. Na konci týdne má zájemce získat slibovanou finanční odměnu.

Odměna však nikdy nepřijde a podvedený navíc musí uhradit svému operátorovi platby provedené podvodníkem, díky získaným autorizačním kódům.

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) důrazně varuje před jakoukoliv reakcí na nabídku obdobných přivýdělků. „V žádném případě nikdy a nikomu (i kdyby se vydával za zaměstnance mobilního operátora, nebo jím i ve skutečnosti byl) nepřeposílejte SMS s vaším jednorázovým heslem, ani jiným způsobem nesdělujte dále její obsah. Tato SMS je určena výhradně pro příjemce – tedy pro vás. Bez vaší spolupráce – přeposlání hesla podvodníkovi, nemůže dojít k provedení platby z vašeho účtu u operátora,“ uvedl její zástupce.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře