Nemalá část vlastníků chytrých telefonů či tabletů používá své zařízení k přehrávání hudby. I ten nejlevnější noname telefon má v základní ROM předinstalován hudební přehrávač pro poslech mp3 či jiných formátů. Většinou takový přehrávač obsahuje pár základních nastavení ekvalizéru (pokud vůbec), základní filtrování hudby a seznamy skladeb. Velkým kamenem úrazu však mnohdy bývá absence nastavení přehrávaných složek. Jednoduše se pak stává, že přehrávač najde v zařízení také např. zvuky z messengeru, vyzváněcí melodie a další audio stopy, které zrovna při poslechu písniček slyšet nemusíte.
Naštěstí je Google Play plný alternativních přehrávačů, nabídka je opravdu velká. Po dlouhé době testování a zkoušení jsem nakonec zůstal u velmi oblíbeného PowerAmpu. A co vše tento vymazlený přehrávač umí?
PowerAmp Music Player
Pro začátek je třeba aplikaci standardně stáhnout na Google Play nebo přímo instalační .apk soubor z oficiálních stránek studia Max MP. Na dostatečné odzkoušení máte k dispozici 15 denní trial.
Po spuštění a odklikání úvodního uvítání a rychlých tipů se zobrazí výchozí obrazovka přehrávače. Pro mnohé bude příjemným překvapením zjištění, že celá aplikace je již počeštěná. V dolní části úvodní obrazovky naleznete základní ovládací tlačítka pro poslech: časovou osu; rychlý přehled o přehrávané složce a písničce, sloužící zároveň jako rychlý odkaz na seznam souborů; tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání a posun mezi písničkami či mezi celými alby. Nad ovládacími tlačítky je velký prostor pro zobrazení obrázku alba. V horní části jsou umístěni zástupci na přehled složek, ekvalizér a úpravu tónu/hlasu. Pojďme se na aplikaci podívat podrobněji.
Než začneme rozpitvávat, co vše je možné v PowerAmpu nastavit a upravit, pojďme si říct několik klíčových vlastností tohoto přehrávače:
- přehrává formáty mp3, mp4/m4a (včetně alac), ogg, wma, flac, wav, ape, wv, tta, mpc, aiff
- 10 skupin grafických posuvníků u ekvalizéru pro všechny podporované hudební formáty, předvolby, vlastní předvolby
- samostatné nastavení basů a výšek
- stereo eXpansion, mono mixing, vyvážení
- přehrává písničky ze složek a z vlastní knihovny
- dynamická fronta
- plynulý přechod mezi skladbami
- podpora zobrazování textů písniček
- podpora seznamů skladeb ve formátech m3u, m3u8, pls a wpl
- animace obalu alba
- stahování chybějících obalů alb
- 4 typy nastavitelných widgetů
- konfigurovatelná zamykací obrazovka
- podpora sluchátek s ovládáním
- editor ID3 tagů
- grafická témata včetně podpory skinů vytvořených uživateli
- rychlé skenování hudební knihovny
- široké možnosti nastavení
- funguje na verzích Android 2.1+, optimalizovaný pro Android 2.3/Gingerbread, 3.0/Honeycomb, 4.0/ICS
- lokalizován do velkého množství jazyků
Možnosti nastavení
Ze začátku je dobré si hudební přehrávač před používáním nastavit. Pomocí funkční klávesy telefonu si otevřeme nastavení.
V sekci Vzhled a chování můžeme nastavit spouštěcí obrazovku, tedy která část aplikace se nám má po otevření zobrazit jako první. Defaultně je zvoleno okno s přehrávačem. Dále je možnost změnit motiv. Aplikace do začátku obsahuje 4 motivy, na Google Play je pak možné postahovat další, většinou fanouškovské a placené. V obecných nastavení je možné nastavit základní vlastnosti obrazovky – zde asi nejzajímavější možnost nechat neustále zapnutý displej (vybíjí však rychleji baterku zařízení). V nabídkách nastavíte zobrazení a umístění ovládacího panelu a nástrojů. V uživatelském prostředí přehrávače již začíná možnost si aplikaci začít utvářet k obrazu svému. Najdeme zde nastavení čítače skladeb, hodnocení, hudebních textů, gest a dalších. V případě, že byste chtěli přehrávač používat v jiném jazyku než v češtině, narazíte v nastavení vzhledu a chování i na volbu jazyka.
Další sekcí nastavení je Obal alba. Kromě zobrazování již nahraných obalů si umí PowerAmp také alba stahovat – ať již přes data operátora nebo pouze přes wifi. Vše nastavíte právě zde. Se zobrazováním nastavení si však můžete hrát dále – lze nastavit animace obalu alba, zvetšení či preferovaní obalů.
Pokud vlastníte lepší sluchátka a chcete z nich vymáčknout maximum, v nastavení zvuku máte možnost. Lze nastavit fade, crossfade či replay gain. Dále si můžete pohrát s nastavením zvuku v případě příjímání hovoru.
Ve složkách a knihovnách objevíte to, co vám u defaultních přehrávačů chybí. Můžete zde volit, ze kterých složek se má hudba přehrávat. Konečně vás tak nebudou obtěžovat zvuky z messengeru. Pokud máte vytvořeny playlisty, můžete je v této sekci nastavení importovat či exportovat. V pokročilém nastavení najdete nastavení prohledávání složek, nastavení seznamu či fronty.
V sekci Headset/Bluetooth můžete změnit chování aplikace při připojení či odpojení sluchátek, reakce na stisk HW tlačítek či bluetooth sluchátek.
PowerAmp nabídne bohaté nastavení odemykací obrazovky. Pokud je přehrávač spuštěn a zařízení se vypne displej, po jeho probuzení lze přímo na odemykací obrazovku umístit ovládací obrazovku. Nemusíte tak svůj telefon odemykat, stačí ho jen probudit a přepnout na jinou písničku. Nastavení je opravdu široké, od přímého odemykání, zobrazení data a času, přes zobrazení obalu alba, seekbaru, či úrovně jasu displeje.
Přehrávání hudby
Pokud máte nastaveno, můžete začít spokojeně přehrávač používat. Ještě možná přijde vhod nastavit si optimálně ekvalizér k přehrávané hudbě. Grafické posuvníky si můžete posouvat sami dle libosti, nebo můžete zvolit jeden z 16 předdefinovaných. Samozřejmostí je i uložení vlastního nastavení. Vedle ekvalizéru je možné i zvýrazňovat basy a výšky či přenastavit vyvážení reprodukovaného zvuku.
Písničky můžete spouštět ze složek anebo knihoven, pokud mají soubory vyplněny ID3 tagy.
Pro pohodlnější obsluhu obsahuje PowerAmp 4 widgety. Pokud by to bylo někomu málo, může si stáhnout doprovodnou aplikaci na editaci vlastních widgetů podle své chuti.
PowerAmp je ke stažení jako 15denní demoverze zdarma. Tedy dost času na odzkoušení a rozhodnutí, zda si zakoupíte odemykací klíč.
Po uplynutí trialu je třeba, pokud jste s aplikací spokojeni, stáhnout odemykací licenci. To je možné opět na Google Play.
Cena se obvykle pohybuje kolem 80 Kč (3,99 USD), avšak v minulosti již párkrát byla při příležitostných slevách nižší. Dá se očekávat, že v období Vánoc cena opět půjde dolů, proto pokud se vám zdá být 80 Kč za tento přehrávač mnoho, zkuste nějakou dobu vyčkat a unlocker sledovat.
Krátký náhled na to, jak aplikace vypadá, nabízí níže uvedené video.
httpv://youtu.be/WE0nvy0cyTk