Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzePowerAmp: vymazlený hudební přehrávač

PowerAmp: vymazlený hudební přehrávač

Nemalá část vlastníků chytrých telefonů či tabletů používá své zařízení k přehrávání hudby. I ten nejlevnější noname telefon má v základní ROM předinstalován hudební přehrávač pro poslech mp3 či jiných formátů. Většinou takový přehrávač obsahuje pár základních nastavení ekvalizéru (pokud vůbec), základní filtrování hudby a seznamy skladeb. Velkým kamenem úrazu však mnohdy bývá absence nastavení přehrávaných složek. Jednoduše se pak stává, že přehrávač najde v zařízení také např. zvuky z messengeru, vyzváněcí melodie a další audio stopy, které zrovna při poslechu písniček slyšet nemusíte.

Naštěstí je Google Play plný alternativních přehrávačů, nabídka je opravdu velká. Po dlouhé době testování a zkoušení jsem nakonec zůstal u velmi oblíbeného PowerAmpu. A co vše tento vymazlený přehrávač umí?

PowerAmp Music Player

Pro začátek je třeba aplikaci standardně stáhnout na Google Play nebo přímo instalační .apk soubor z oficiálních stránek studia Max MP. Na dostatečné odzkoušení máte k dispozici 15 denní trial.

Po spuštění a odklikání úvodního uvítání a rychlých tipů se zobrazí výchozí obrazovka přehrávače. Pro mnohé bude příjemným překvapením zjištění, že celá aplikace je již počeštěná. V dolní části úvodní obrazovky naleznete základní ovládací tlačítka pro poslech: časovou osu; rychlý přehled o přehrávané složce a písničce, sloužící zároveň jako rychlý odkaz na seznam souborů; tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání a posun mezi písničkami či mezi celými alby. Nad ovládacími tlačítky je velký prostor pro zobrazení obrázku alba. V horní části jsou umístěni zástupci na přehled složek, ekvalizér a úpravu tónu/hlasu. Pojďme se na aplikaci podívat podrobněji.

poweramp 1

Než začneme rozpitvávat, co vše je možné v PowerAmpu nastavit a upravit, pojďme si říct několik klíčových vlastností tohoto přehrávače:

 • přehrává formáty mp3, mp4/m4a (včetně alac), ogg, wma, flac, wav, ape, wv, tta, mpc, aiff
 • 10 skupin grafických posuvníků u ekvalizéru pro všechny podporované hudební formáty, předvolby, vlastní předvolby
 • samostatné nastavení basů a výšek
 • stereo eXpansion, mono mixing, vyvážení
 • přehrává písničky ze složek a z vlastní knihovny
 • dynamická fronta
 • plynulý přechod mezi skladbami
 • podpora zobrazování textů písniček
 • podpora seznamů skladeb ve formátech m3u, m3u8, pls a wpl
 • animace obalu alba
 • stahování chybějících obalů alb
 • 4 typy nastavitelných widgetů
 • konfigurovatelná zamykací obrazovka
 • podpora sluchátek s ovládáním
 • editor ID3 tagů
 • grafická témata včetně podpory skinů vytvořených uživateli
 • rychlé skenování hudební knihovny
 • široké možnosti nastavení
 • funguje na verzích Android 2.1+, optimalizovaný pro Android 2.3/Gingerbread, 3.0/Honeycomb, 4.0/ICS
 • lokalizován do velkého množství jazyků

Možnosti nastavení

Ze začátku je dobré si hudební přehrávač před používáním nastavit. Pomocí funkční klávesy telefonu si otevřeme nastavení.

V sekci Vzhled a chování můžeme nastavit spouštěcí obrazovku, tedy která část aplikace se nám má po otevření zobrazit jako první. Defaultně je zvoleno okno s přehrávačem. Dále je možnost změnit motiv. Aplikace do začátku obsahuje 4 motivy, na Google Play je pak možné postahovat další, většinou fanouškovské a placené. V obecných nastavení je možné nastavit základní vlastnosti obrazovky – zde asi nejzajímavější možnost nechat neustále zapnutý displej (vybíjí však rychleji baterku zařízení). V nabídkách nastavíte zobrazení a umístění ovládacího panelu a nástrojů. V uživatelském prostředí přehrávače již začíná možnost si aplikaci začít utvářet k obrazu svému. Najdeme zde nastavení čítače skladeb, hodnocení, hudebních textů, gest a dalších. V případě, že byste chtěli přehrávač používat v jiném jazyku než v češtině, narazíte v nastavení vzhledu a chování i na volbu jazyka.

Další sekcí nastavení je Obal alba. Kromě zobrazování již nahraných obalů si umí PowerAmp také alba stahovat – ať již přes data operátora nebo pouze přes wifi. Vše nastavíte právě zde. Se zobrazováním nastavení si však můžete hrát dále – lze nastavit animace obalu alba, zvetšení či preferovaní obalů.

Pokud vlastníte lepší sluchátka a chcete z nich vymáčknout maximum, v nastavení zvuku máte možnost. Lze nastavit fade, crossfade či replay gain. Dále si můžete pohrát s nastavením zvuku v případě příjímání hovoru.

Ve složkách a knihovnách objevíte to, co vám u defaultních přehrávačů chybí. Můžete zde volit, ze kterých složek se má hudba přehrávat. Konečně vás tak nebudou obtěžovat zvuky z messengeru. Pokud máte vytvořeny playlisty, můžete je v této sekci nastavení importovat či exportovat. V pokročilém nastavení najdete nastavení prohledávání složek, nastavení seznamu či fronty.

V sekci Headset/Bluetooth můžete změnit chování aplikace při připojení či odpojení sluchátek, reakce na stisk HW tlačítek či bluetooth sluchátek.

PowerAmp nabídne bohaté nastavení odemykací obrazovky. Pokud je přehrávač spuštěn a zařízení se vypne displej, po jeho probuzení lze přímo na odemykací obrazovku umístit ovládací obrazovku. Nemusíte tak svůj telefon odemykat, stačí ho jen probudit a přepnout na jinou písničku. Nastavení je opravdu široké, od přímého odemykání, zobrazení data a času, přes zobrazení obalu alba, seekbaru, či úrovně jasu displeje.

Přehrávání hudby

poweramp 2 poweramp 3

Pokud máte nastaveno, můžete začít spokojeně přehrávač používat. Ještě možná přijde vhod nastavit si optimálně ekvalizér k přehrávané hudbě. Grafické posuvníky si můžete posouvat sami dle libosti, nebo můžete zvolit jeden z 16 předdefinovaných. Samozřejmostí je i uložení vlastního nastavení. Vedle ekvalizéru je možné i zvýrazňovat basy a výšky či přenastavit vyvážení reprodukovaného zvuku.

poweramp 4 poweramp 5

Písničky můžete spouštět ze složek anebo knihoven, pokud mají soubory vyplněny ID3 tagy.

poweramp 6 poweramp 7

Pro pohodlnější obsluhu obsahuje PowerAmp 4 widgety. Pokud by to bylo někomu málo, může si stáhnout doprovodnou aplikaci na editaci vlastních widgetů podle své chuti.

[appbox googleplay com.maxmpz.audioplayer.widgetpack1]

PowerAmp je ke stažení jako 15denní demoverze zdarma. Tedy dost času na odzkoušení a rozhodnutí, zda si zakoupíte odemykací klíč.

[appbox googleplay com.maxmpz.audioplayer]

Po uplynutí trialu je třeba, pokud jste s aplikací spokojeni, stáhnout odemykací licenci. To je možné opět na Google Play.

[appbox googleplay com.maxmpz.audioplayer.unlock]

Cena se obvykle pohybuje kolem 80 Kč (3,99 USD), avšak v minulosti již párkrát byla při příležitostných slevách nižší. Dá se očekávat, že v období Vánoc cena opět půjde dolů, proto pokud se vám zdá být 80 Kč za tento přehrávač mnoho, zkuste nějakou dobu vyčkat a unlocker sledovat.

Krátký náhled na to, jak aplikace vypadá, nabízí níže uvedené video.

httpv://youtu.be/WE0nvy0cyTk

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře