Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyPočítač Apple I se v aukci prodal za tři miliony

Počítač Apple I se v aukci prodal za tři miliony

O víkendu se v Kolíně nad Rýnem konala aukce, na které se dražil funkční počítač Apple I ze sedmdesátých let minulého století. Neznámý zájemce za něj nakonec zaplatil 110 tisíc eur (bezmála tři miliony korun). Přesto tento výsledek zaostal za očekáváním.Počítalo se totiž s tím, že se cena vyšplhá na trojnásobek.

Aukční síň Breker s odvoláním na počítačové specialisty tvrdí, že v podobně dobrém stavu se ve světě vyskytuje jen osm těchto přístrojů.

Ručně vyráběný Apple I byl v roce 1976 prvním produktem vznikající firmy Apple a je považován za symbol počátku masového rozšíření počítačů do domácností. V posledních letech se některé „jedničky“, kterých se celkem vyrobilo asi 200 kusů, vydražily až za půl milionu eur.

Šéf síně, která sobotní aukci zorganizovala, ovšem připouští, že navzdory své funkčnosti má exemplář Apple I především sběratelskou hodnotu. Jeho kapacita by totiž dnes už nestačila ani na napsání e-mailu.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře