Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzePixlr-o-matic: nenáročný photoshop do kapsy

Pixlr-o-matic: nenáročný photoshop do kapsy

S boomem mobilních telefonů a tabletů s operačními systémy a čím dál více kvalitnějšími vestavěnými fotoaparáty se zrodil i nový koníček – úprava fotografií přímo v samotném zařízení. Asi nejpopulárnější a nejznámější ikonou tohoto směru se stala původně iOS aplikace Instagram, která se dočkala i verze pro Android.

Byla by však škoda opomíjet i ostatní kvalitní aplikace, pomocí kterých si své snímky zeditujete dle své libosti. Některé aplikace totiž dokáží výše zmíněný Instagram po funkční stránce strčit hravě do kapsy. Jednou z takových je i Pixlr-o-matic, kterému se budeme dnes věnovat.

Pixlr-o-matic

Pixlr-o-matic (verze pro Android)

Za Androidím photoshopem stojí vývojářské studio Autodesk Inc., které stojí také za obdobně populární aplikací Pixlr Expres, na kterou se podíváme v jedné z dalších recenzí.

V současnosti je Pixlr-o-matic dostupný také pro iOS v itunes, odkaz pro stažení najdete na konci tohoto článku. V této recenzi se budeme zabývat verzí pro OS Android.

O kvalitách Pixlr-o-maticu svědčí vysoké hodnocení na Google Play, které je v současnosti 4,7/5, a desítky milionů stažení aplikace.

Samotná instalace má 6,5 MB, je nutné si však uvědomit, že balíčky s orámováním a filtry také určitý díl paměti ukousnou. Aplikaci spustíte na Androidu 2.1 a vyšším.

UI a první krůčky

Po čerstvé instalaci a prvním spuštěním vás uvítají licenční podmínky. Po jejich odsouhlasení se již můžete pustit do prvních editací.

Výchozí obrazovka vám umožní pořídit fotografii přímo v aplikaci nebo zvolit fotografii již pořízenou. V levém horním rohu se pod ikonou ozubeného kola skrývá nastavení aplikace. Pokud byste se chtěli vrátit k vašemu poslednímu projektu, vždy v pravém dolním rohu na úvodní obrazovce váš poslední projekt najdete a rychle jej tak obnovíte. Pro ty, co s Pixlr-o-maticem začínají, jsou k dispozici 3 pokusné obrázky.

Editace fotografie

Ale teď už k vlastní editaci fotografie. Po jejím pořízení či načtení z paměti telefonu či tabletu se automaticky otevře editační prostředí. V horní části najdeme v levém horním rohu tlačítko pro výřez fotografie, který snímek ořeže na čtverec, stejně jako to dělá v úvodu zmiňovaný populární a známý Instagram. Bohužel není možné s ořezem fotky nijak manipulovat či měnit jeho rozměry. Dále najdeme u horního okraje tlačítko s piktogramem kinofilmu pro přístup ke stahování filtrů a tlačítko pro náhodnou aplikaci. Toto tlačítko po stisknutí vybere z dostupných stažených efektů z každé kategorie jeden a aplikuje jej.

K dispozici jsou celkem 3 kategorie efektů: filtry, přídavné efekty a rámečky. Jak již bylo v předchozím odstavci zmíněno, vše lze stáhnout po tapnutí na ikonu kinofilmu v horní části editační obrazovky. K bezplatnému stažení je připraveno přes 100 filtrů, přes 250 efektů a přes 200 rámečků. Při úpravách tak máte k dispozici tisíce a tisíce možných kombinací, což vás zaměstná na dostatečně dlouhou dobu.

Dolní část potom nabídne sérii tlačítek pro návrat na startovací obrazovku, přepnutí do výběru filtrů, přepnutí do výběru přídavných efektů, přepnutí do výběru rámečků a jako poslední tlačítko pro uložení a sdílení vašeho konečného výtvoru.

Mezi jednotlivými filtry pak pro výběr jednoduše přetahujete prstem ze strany na stranu. Nebo také můžete použít již zmíněné tlačítko pro náhodný výběr v horní části obrazovky.

Závěrem

Pro nenáročné uživatele, kteří požadují rychlé a jednoduché úpravy fotografií pomocí přednastavených filtrů je Pixlr-o-matic to pravé ořechové. Aplikace obsahuje velké množství filtrů ke stažení, jednoduché a intuitivní UI a není nijak náročná na výpočetní výkon telefonu či tabletu. Navíc je Pixlr-o-matic ke stažení na Google Play zcela zdarma. Aplikace bohužel nedisponuje češtinou, na druhou stranu textů obsahuje minimum a není nutné pro práci s ní angličtinu ovládat.

[appbox googleplay pixlr.OMatic]

[appbox appstore id450263811]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/pixlr/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře