Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyOvce proti vlkům. Speciální obojek odešle pastýřům SMS s varováním

Ovce proti vlkům. Speciální obojek odešle pastýřům SMS s varováním

Pastýři budou mít již brzy na své straně v souboji s vlky, kteří často decimují jejich stáda, výraznou technologickou převahu ? obojky, které jim zašlou SMS zprávu, pokud se ovce ocitnou v nebezpečí.

První prototypy byly ve Švýcarsku otestovány minulý týden. Pracovníci technologického institutu vybavili asi tucet ovcí, na které později vypustili dva československé vlčáky s náhubky, speciálními obojky a sledovali, co se bude dít.

?Tepová frekvence ovcí se zvýšila z 60 tepů na 80 tepů za minutu. Srdeční frekvence domestikovaných přežvýkavců nakonec stoupla až na 225 tepů,? řekl expert Jean-Marc Landry.

Finální produkt by měl umět odeslat pastýřům SMS zprávu s přesnou polohou jednotlivých kusů. Vývojáři prý také koketují s myšlenkou, že obojky budou umět přehrát nějaký zvuk nebo že by mohly vypouštět dosud neupřesněný druh plynu, který by predátory od útoku odradil.

V případě, že se zařízení nakonec dostane do běžného prodeje, by se ale pastýři měli ujistit, že se jejich stádo pase na louce s dobrým příjmem signálu. Jinak by mohlo být zle?

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře