Pátek, 19 dubna, 2024
DomůNovinkyOchranný svaz autorský (OSA) by rád zpoplatnil i mobily

Ochranný svaz autorský (OSA) by rád zpoplatnil i mobily

Po paměťových kartách či prázdných CD a DVD chce Ochranný svaz autorský zavést plošný poplatek i na všechny nové mobilní telefony. Za každý gigabyte paměti by na jeho účet mohlo putovat 1,5 koruny. Maximálně však 90 korun.

„Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím si, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako se platí za flash disky. OSA by měla dostávat 1,5, koruny za každý gigabyte paměti mobilu. Nejvýše však 90 korun. Taková sazba by byla za všechny kolektivní správce dohromady,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Strejček tvrdí, že i na mobily si lidé často nahrávají nelegální obsah, kterým tak porušují autorská práva. Na poplatku z telefonů proto neshledává nic špatného a zároveň argumentuje tím, že podobná praxe již funguje v řadě okolních států, například v Německu, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku či Rakousku.

Podle něj OSA neplánuje tlačit na změnu vyhlášky ministerstva kultury, ale pracuje na tom, aby se dohodl trh. Nesouhlas s poplatkem už ale vyjádřil tuzemský přední obchod s elektronikou Alza.cz, který uvádí, že poplatek vždy platili a platí koncoví zákazníci, protože se přirozeně promítá do koncové ceny zařízení. S nápadem OSA nesouhlasí ani místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

telefon

Zdroj: HN

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Poplatky OSA za prázdná média jsou nesmyslná!!!!

    Je to stejné, jako by si někdo chtěl koupit pistoli, protože rád střílí a po koupi si půjde na 3 roky sednout do lochu, protože se zbraní může někoho přece zastřelit.

  2. zasadne si kupuji drazsi telefony ale s nejmensi pameti a vzivote jsem nemel v telefonu ani mp3 ani film vse resim predplacenyma sluzbama Google hudba play a nyni spotify.. tak proc bych mel platit znovu a znovu za stejnou vec? priste vymysli ze se da telefon rozsirit o pametovou kartu za kterou dostali uz jednou zaplaceno tak ji jeste zpoplatni v telefonu napriklad 16GB+128GB (tel+sd) a automaticky bude telefon stat +90kc na vic za maximalni sazbu 😀

  3. A jak chtějí řešit prostor zabraný pro OS??? Už jen základní poplatek za prázdná média je nesmysl… Jednak porušuje presumci neviny a dělá z každého kupujícího ‚piráta‘ a na na druhou stranu legalizuje cokoli si na to stáhnete, protože tento prostor těmito daty jste zaplatili… Takže navíc pokud tento poplatek za GB co telefon obsahuje, bude z hlediska jeho zabrání OS protiprávní,protože tento prostor nebudu moci využít pro dle jejich definice nelegální data, která bych tímto legalizoval…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře