Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyO2 otestovalo VoLTE. Komerční spuštění plánuje na konec roku

O2 otestovalo VoLTE. Komerční spuštění plánuje na konec roku

O2 v tiskové zprávě oznámilo, že končí s pilotním testováním VoLTE (Voice over LTE), které umožní volat pomocí sítí čtvrté generace. Ty totiž momentálně slouží pouze k přenosu mobilních dat, hovory se spojují přes tzv. CSFallBack. Tato technologie zajišťuje přepnutí telefonu z LTE do 2G nebo 3G na začátku hovoru a opětovný návrat zpět do LTE po ukončení hovoru.

„VoLTE jsme otestovali v laboratorních podmínkách na platformě Nokia a telefonech Samsung Galaxy S5. Teď se soustředíme na upgrade naší sítě a implementaci nových technologií,“ říká Jakub Votava, ředitel sítí v O2.

Technologie VoLTE přinese zákazníkům rychlejší spojování hovorů a zlepšení jejich kvality díky HD voice. Během telefonování zároveň nebude přerušen datový tok běžící na pozadí. Volání přes VoLTE se nezapočítává do limitu FUP, je součástí standardního hlasového tarifu.

V koncových zařízeních zatím nemá VoLTE širokou podporu. Na českém trhu jsou k dispozici pouze jednotky mobilních telefonů, které tuto technologii umí. Navíc mezi nimi neexistuje jednotná standardizace, a tak je konfigurace sítě náročnější a vyžaduje více času. I přesto je VoLTE jednoznačnou budoucností mobilního hlasu.

Operátor počítá s komerčním spuštěním služby letos v prosinci. „Zákazníkům chceme přinést vyladěnou službu ve vysoké kvalitě. Na konci roku už bude území Česka souvisleji pokryto sítí 4G LTE a zároveň bude k dispozici více telefonů, které technologii VoLTE podporují,“ uzavírá Jakub Votava.

V roce 2016 by se již mohly objevit první doplňkové služby postavené nad VoLTE. Patří mezi ně například předání aktivního hovoru mezi pevnou linkou a mobilem, spojení hovoru přes wi-fi, nahrávání hovorů nebo společná hlasová schránka pro mobil a pevnou linku.

429339-top_foto1-q8lz6

Zdroj: O2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře