Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkynVidia Tegra K1 přinese výkon srovnatelný s běžnými notebooky a počítači

nVidia Tegra K1 přinese výkon srovnatelný s běžnými notebooky a počítači

Výrobce grafických karet a čipsetů, nVidia, představil nový procesor Tegra K1. Ten bude ještě letos pohánět ty nejvýkonnější chytré telefony a má ambice změnit přístup k hraní her nejen na nich.

nVidia letos zahajuje veletrh Consumer Electronic Show ve velkém stylu a hned na začátek si přichystala tiskovou konferenci, na které představila očekávanou novou generaci čipsetu Tegra.

Novinka pojmenovaná jako Tegra K1 nabízí podstatně vyšší výkon než prodejně neúspěšný předchůdce (Tegra 4, pozn. aut.), který se oproti původním plánům nakonec objevil pouze v několika zařízeních. Hlavním trumfem nového čipsetu je GPU GeForce s neuvěřitelnými 192 jádry, která se svým výkonem bez problémů může rovnat starším desktopovým grafikám.

Procesorových jader už je pochopitelně podstatně méně. V případě 32bitové verze čipsetu jsou 4 (jde o jádra typu ARM Cortex A-15 taktovaná na frekvenci 2,3 GHz).  Součástí je také páté doplňkové jádro pro nenáročné výpočty. 64bitová varianta si vystačí se 2 jádry, ta však  zase mohou mít o něco vyšší takt (2,5 GHz). V tomto případě je použita instrukční sada ARMv8. Na trhu se obě verze nového hardwaru objeví ještě v letošním roce.

ces

K1 zaujme z technického hlediska podporou standardů Direct X 11.1, OpenGL 4.4 a CUDA . Bez problémů by si měla poradit i s teselací, HDR a reálnou fyzikou. Majitelé budoucích smartphonů se pak mohou těšit také na extrémně rychlé vykreslování webových stránek.

„S představením tohoto revolučního procesoru můžeme vzít aplikace běžící na PC nebo konzolích a fungovat s nimi na Tegře,” říká Tim Sweeney, zakladatel společnosti Epic Games a tvůrce Unreal Enginu.

„Myslím, že od teď budeme mít možnost sledovat jak se výkonostní i technologická propast mezi mobilním a high end počítačovým hraním bude zmenšovat až k bodu, že všechny platformy budou skutečně splývat.“

Zdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře