Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyNvidia a Samsung se napadají. Jeden kvůli patentům, druhý kvůli ovlivňování výsledků

Nvidia a Samsung se napadají. Jeden kvůli patentům, druhý kvůli ovlivňování výsledků

Na jedné straně velký výrobce elektroniky, na straně druhé jeden z producentů grafických čipů. Začalo to tím, že Nvidia zažalovala Samsung a Qualcomm za porušení patentů. Po dvou měsících vrací útok Samsung a žaluje pro změnu Nvidii. Co z toho bude?

Při první žalobě do toho Samsung vlastně spadl nevinně. Je navíc zajímavé, že právě a jen on. Nvidia si totiž myslí a stěžuje si, používá jejich technologie v grafických částech mobilních procesorů, použitých v telefonech Galaxy Note Edge, Galaxy Note 4, Galaxy S5, Galaxy Note 3 a Galaxy S4 a tabletech Galaxy Tab S, Galaxy Note Pro a Galaxy Tab 2. Skutečnost je ale trochu složitější. Samsung používá čipy Snapdragon od výrobce Qualcomm, který je sám navrhuje, včetně grafické části. Vedle nich pak používá i svoje procesory Exynos, kde však používá licencovaná grafická jádra Mali a PowerVR od společností ARM a Imagination Technologies. Žaloba by tedy měla být primárně na tyto firmy.

Nvidia si vybrala Qualcomm a Samsung z jednoho prostého důvodu. Jsou největšími hráči ve svém segmentu. A pokud Nvidia vyhraje, ukáže tak těm menším, že takhle teda ne, a budou platit.

Nvidia Shield vs Samsung Galaxy Note 4

Odezva ze strany Samsungu na sebe nechala čekat 2 měsíce a nyní se nese žaloba obráceně – Samsung žaluje Nvidii. Důvod, proč se tak děje je ten, že Nvidia údajně podvádí v benchmarcích a má tak vyšší výkon proti konkurenci. Nebyl by to první ani poslední případ. Například Intel nyní nakonec vyplatí majitelům procesorů Pentium 4 z let 2000 až 2002 částku 15 dolarů jako omluvu, že podváděl v benchmarcích.

Dalším bodem žaloby ze strany Samsungu, je opět porušování patentů, tentokrát ale spíše týkajících se práce s pamětmi. Takové techniky by měly být použity v grafických čipech pro grafiky GeForce nebo mobilních čipech Tegra.

Spory jsou to nicméně zajímavé a budeme sledovat, jak nakonec soudy rozhodnou. Především musí zkontrolovat velké množství patentů, což nějaký čas zabere. Příští rok se tedy buď dočkáme nějakého soudního rozhodnutí, nebo mimosoudního vyrovnání.

Ondřej Košťál
Ondřej Košťálhttp://svetaplikaci.tyden.cz/author/koky/
Dlouholetý redaktor sesterského magazínu PCTuning.cz. Baví ho focení, zajímá se o nejnovější technologie a rád o nich píše. Současně pracuje jako ajťák v jedné státní organizaci. Vlastní zařízení s Androidem, ale nepohrdne ani iOS nebo Windows (Phone).
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře