Úterý, 25 června, 2024
DomůNovinkyNový virus šmíruje androiďáky i po vypnutí telefonu

Nový virus šmíruje androiďáky i po vypnutí telefonu

Bezpečnostní analytici společnosti AVG odhalili nový škodlivý malware pro operační systém Android, který sleduje činnost uživatelů po vypnutí chytrých telefonů a tabletů.

Malware Android/PowerOffHijack si nenápadně přisvojí funkci vypínacího/zapínacího tlačítka a uživateli, který chce telefon vypnout, podstrčí vlastní vypínací menu a animace.

Pokud uživatel zvolí vypnutí telefonu, vir vypne obrazovku a odstaví všechny aktivity, které by mohli indikovat běžící zařízení. Ve skutečnosti však smartphone zůstává zapnutý a útočníci mohou nepozorovaně realizovat odchozí hovory, pořizovat fotografie a realizovat jiné úkoly, aniž by si toho majitel mobilu všiml.

Podle informací společnosti AVG byl nový malware identifikován v čínských obchodech s aplikacemi a prozatím měl infikovat zhruba deset tisíc zařízení.

Pro funkčnost odchycení procesu vypnutí potřebuje získat oprávnění root, zařízení má rootnuté ale jen minimum z celkového počtu androidích uživatelů. Malware také napadá jen přístroje se starší verzí systému. Na novém Androidu 5 Lollipop zatím zaznamenám nebyl.

poweroffhijack

Zdroj: AVG

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. to je zase blbost, u vetsiny telefonu je vypnuti „cudlikem“ zalezitosti hardware, takze si muze software kouzlit co chce, pokud je cudlik podrzenej dost dlouho, mobil se vypne i kdyby nechtel

  2. Tom: Toto je pouze po přidržení tlačítka 10s+. Myslím, že takhle nevypíná mobil nikdo… A ještě, když podržíš tlačítko, tak tam potvrzuješ, že to chceš vypnout, tak tady už si můžou nastrčit svojí aplikaci.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře