Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyNorská armáda testuje brýle pro virtuální realitu Oculus Rift

Norská armáda testuje brýle pro virtuální realitu Oculus Rift

Výhled z obrněných transportérů M113 a další těžké vojenské techniky je povětšinou zajišťován jen skrze malé průzory nebo kamery. Situační povědomí posádky o okolí vozidla je tak jen velmi malé. Norská armáda proto nyní testuje virtuální brýle Oculus Rift, které spárované se senzory umožňují vojákům nerušený výhled 360 stupňů kolem vozidla.

Pokud vše půjde podle představ vedení norské armády, tak by systém měl být nasazen do funkčního provozu během následujících pěti let. Oproti helmě HMDS (Helmet-Mounted Display System) s průhledovými displeji a pohybovými senzory, kterou používají např. piloti stíhaček stíhačky F-35, jde o výrazně levnější, byť funkčně stále dostatečující, řešení.

Projekt virtuální reality Oculus Rift vznikl díky komunitnímu financování prostřednictvím serveru Kickstarter. Na stránkách vývojářů si lze zatím předobjednat druhou vývojářskou verzi, která stojí 350 dolarů (zhruba 7 000 korun) a k zájemcům dorazí během srpna. S komerčním nasazením Oculus Rift se počítá na přelomu let 2015 až 2016.

Na adresu nejlepší virtuální reality, jak se o Oculus Rift hovoří, se však před nedávnem snesla velká vlna kritiky. Autoři revoluční technologie totiž oznámili, že spojili své síly s Facebookem. Mnoho lidí, kteří přispěli na vývoj platformy, to vnímalo jako plivanec do tváře.

Zdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře