Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyNedejte virům šanci! Avast Secure Browser je nyní dostupný i pro Android

Nedejte virům šanci! Avast Secure Browser je nyní dostupný i pro Android

I když mnoho uživatelů telefonů věří, že na mobilu žádné hrozby neexistují, v Avastu pozorují každý den opak. Jen za posledních 12 měsíců firma zaznamenala nárůst adwaru pro Android o 38 %. Mobilní telefony jsou pro kyberzločince lákavé i proto, že si přes ně lidé prohlíží webové stránky mnohem častěji než přes jiná zařízení.

Díky tomu, že Avast v loňském roce koupil americkou společnost Tenta, která vyvinula webový prohlížeč pro telefony s Androidem, může dnes nabídnout uživatelům novinku – Avast Secure Browser pro Android. Prohlížeč má řadu bezpečnostních prvků včetně maximálního možného šifrování a může tak zjednodušit život všem uživatelům, které trápí adware a další mobilní malware.

Avast Secure Browser vytvořili odborníci na soukromí a kyberbezpečnost s cílem poskytnout maximální možné šifrování. V jeho jádru je AES-256 bitové zabezpečení využívané pro pevná data prohlížeče uložená v zařízení spolu s nejnovějšími TLS/SSL kryptografickými protokoly pro přenosovou vrstvu. Aby bylo zajištěnoi, že DNS žádosti uživatelů budou v bezpečí, podporuje prohlížeč pro Android vícero DNS možností, např. přes TLS, DNSSEC a decentralizovanou DNS podporu.

Další bezpečnostní doplňky, které jsou součástí prohlížeče Avast Secure Browser, zahrnují:

– Ultra rychlou VPN, která šifruje všechna příchozí i odchozí připojení
– Unikátní uživatelský PIN kód pro přístup k zařízení, který se nikdy neukládá na žádném serveru ani zařízení
– Protisledovací technologie, které zabraňují webovým stránkám, inzerentům a dalším webovým službám sledovat online aktivity uživatele
– Zabudovaný adblock pro rychlejší načítání webových stránek
– Zašifrované úložiště médií

„Mnoho uživatelů stále věří, že na mobilu žádné internetové hrozby neexistují,“ vysvětluje viceprezident a generální manažer prohlížeče Avast Secure Browser Scott Curtiss. „To ale není pravda. Mobilní telefony jsou pro kyberzločince velmi lákavé zejména proto, že oproti desktopu mají na trhu větší podíl i vyšší internetový provoz. Jen za posledních 12 měsíců jsme pozorovali nárůst adwaru pro Android o 38 %“. S rostoucím počtem mobilních zařízení roste i počet mobilního malwaru. K dnešnímu dni bylo prostřednictvím platformy apklab.io zjištěno, že 131 aplikací týkajících se viru COVID-19 je škodlivých, protože kyberzločinci se jejich prostřednictvím snaží zneužít situace kolem pandemie.

Mobilní malware ze 72 % tvoří adware, tedy software, který ovládne zařízení a následně ho zasype množstvím škodlivých reklam. Ukázala to analýza Avastu z období mezi říjnem a prosincem loňského roku. Zbylých 28 % jsou pak bankovní trojské koně, falešné aplikace, lockery a downloadery.

„Nastupující webové prohlížeče vnímáme jako jedinou platformu, která v sobě snoubí bezpečnostní služby i ochranu soukromí uživatele bez ohledu na to, jaké zařízení nebo operační systém používá. Přidání podpory pro mobilní telefony je jen další milník na cestě k tomuto dlouhodobému cíli,“ dodává Curtiss.

V průběhu tohoto roku chce Avast vydat verzi prohlížeče Avast Secure Browser také pro iOS. Avast Secure Browser je v tuto chvíli kompatibilní se systémy Windows 10, 8, 7, Android a macOS.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře