Pátek, 17 května, 2024
DomůRecenzeRecenze: Nauč se pravopis, aneb gramatika vždy po ruce

Recenze: Nauč se pravopis, aneb gramatika vždy po ruce

Doby, kdy jsme byli zkoušeni z vyjmenovaných slov a kdy pětky z diktátů přidělávaly vrásky rodičům, jsou nějaký ten pátek pryč. Přesto se občas stane, že se do psaného projevu nějaká ta chybička vloudí. Někdy i všude přítomný kontrolor pravopisu je krátký, a tak gramatická chyba zůstane opomenuta. Oprašte si gramatiku v jednoduché aplikaci a přestaňte chybovat. 

Aplikace Nauč se pravopis má necelé dva měsíce od svého vydání a podle dosavadních výsledků ji lze považovat za poměrně úspěšnou. Důkazem jsou vesměs pozitivní ohlasy jak v App Store, tak i v Google Play. V App Store patří dokonce mezi top pět nejvíce stahovaných aplikací tohoto týdne.

Nespornou výhodou aplikace oproti klasickému drilování pouček či gramatických pravidel je zábavně a interaktivně pojaté zpracování. Každý ocení okamžité vyhodnocení, barevné rozlišení odpovědí, statistiky úspěšnosti atd.

Základní funkce aplikace nese název Otestuj se. Jedná se o klasický test, který poslouží k odhalení nedostatků. Po zvolení vyskočí nabídka šesti okruhů, z nichž je pět zdarma a šestý placený. Placený okruh je zaměřen na procvičováni velkých a malých písmen a je k dostání za 0,89 eura. Zakoupením dodatečného okruhu kromě získání extra okruhu, vyjádříte podporu vývojářům. Ostatní volně dostupné okruhy jsou zaměřeny na i/y v koncovkách, vyjmenovaná slova, kdy se píše bě/bjě, mně/mě, dále pak psaní s/z a ú/ů.

Výběr z nabídky okruhů provedete kliknutím na jeden čí více z nich. Dalším kliknutím pak okruh z výběru odznačíte. Dále je potřeba zvolit počet otázek pomocí posuvného ukazatele v rozmezí od pěti do padesáti a kliknout na start.

Samotné rozložení displeje v průběhu testu je přehledně a jednoduše koncipováno. Vše důležité najdete mrknutím oka. Horní část je zasvěcena ukazatelům otázek a úspěšnosti. V prostřední části je věta s jedním vynechaným písmenkem. Prázdné políčko je třeba správně doplnit z výběru umístěným pod větou. Možnosti jsou vždy dvě. Spodní část pak obsahuje vyhodnocení včetně objasnění daného gramatického jevu. Pokud nemáte připomínky k vyhodnocení pokračujete kliknutím na další otázku. Jestliže se vám něco nepozdává, můžete využít možnosti nahlásit.

Kromě primární funkce Otestuj se, nabízí aplikace další, a tou jsou Taháky. Jedná se o přehledně zpracované tabulky, objasňující skloňování podstatných a přídavných jmen podle vzorů. Dále nechybí výčet všech vyjmenovaných slov obohacených o par výjimek.

Aplikace má v sobě zabudovanou možnost propojení s Google+, které nabízí jisté herní prvky. Jestliže této možnosti využijete, můžete soupeřit s kamarády, sbírat odznaky a sledovat, jak postupujete v žebříčku. Vše potřebné je v sekci Úspěchy. Odznaky sbíráte postupně za splnění určitých výzev. Například titul šprt si vysloužíte po 1500 správných odpovědí z okruhu ú/ů.

Závěr

Nauč se pravopis patří k těm zdařilejším aplikacím jak po grafické, tak funkční stránce. Na to, že je aplikace zdarma, nabízí poměrně velkou porci gramatických jevů k procvičováni. Možnost dokoupení jednoho okruhu nijak razantně aplikaci neobohatí, a jak jsem řekl, jedná se spíše o vyjádření podpory než o tahání peněz z kapes.

Díky funkci Otestuj se kdykoliv a kdekoliv zjistíte, kde vás bota tlačí. Funkce Taháky pak pomůže oprášit již zapomenuté gramatické pravidla.

Líbilo se mi

  • příjemná grafika
  • dobrý nápad
  • užitečnost aplikace

[appbox appstore id736584185 ]

[appbox googleplay id=nauc.se.cesky ]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře