Úterý, 14 května, 2024
DomůRecenzeMonument Valley: Pohádka na nekonečných schodech

Monument Valley: Pohádka na nekonečných schodech

Nereálné architektonické konstrukce, nekonečná schodiště a svět, kde neplatí tradiční gravitační zákony. Co se stalo? Buďto jste se dostali do jednoho z děl nizozemského malíře M. C. Eschera, nebo právě hrajete Monument Valley, patrně nejhezčí mobilní hru současnosti.

Monument Valley se dost možná stala nejočekávanější hrou letošní sezóny. Vývojaří z ustwo ji nejdříve uvolnili pro iOS, po kratším (ale velmi netrpělivém) čekání se objevila i androidí verze. Ještě před vydáním se kolem kouzelně vypadající hry vytvořila početná fanouškovská komunita. Ta se s ostrou verzí nijak nezmenšila a začala být tak produktivní, že vývojáři založili blog pro sdílení výtvorů fandů na motivy hry. To všechno ve mně, když jsem klikal v Google Play na tlačítko „koupit“ vzbuzovalo velká očekávání. A zároveň obavy, protože u her s podobně silnou pověstí hrozí, že přehnané naděje nenaplní. Monument Valley se to ale (s malým škobrtnutím) povedlo.

Screenshot_2014-05-01-01-13-20Screenshot_2014-04-27-20-39-24

Přestav a panuj

Herní princip je vlastně prostý. Ovládáte princeznu Idu, která se dostala na záhadné místo, do údolí plného staveb jakýchsi starých bytostí. V úvodu byla řeč o nekonečných schodištích a dalších konstrukcích, na které je pozemská architektura krátká – právě ty budete využívat, abyste manipulací s prostředím Idě vytvořili cestu skrz deset úrovní. Každou z nich tvoří sada několika staveb, jimiž musíte hýbáním s mosty, posunováním plošin a otáčením stěn princeznu provést. Kromě Idy se vám na čas od ruky dostane i totem, častý námět fanouškových ilustrací. Člověk by ani nevěřil, jak roztomilá může být věž ze tří krychlí – tak jako tak je alespoň občasné rozšíření vaší kontroly na dvě postavy osvěžující.

Spíše než logické uvažování Monument Valley potrápí vaši prostorovou představivost – nejedná se tedy o puzzle v klasickém slova smyslu. Brzy ale vyjde najevo, že o tohle vývojářům z týmu ustwo vlastně ani tak nešlo. Důvod tak velké oblíbenosti Monument Valley leží někde trochu jinde.

Mnohé naznačí už obtížnost, která je nastavena nízko. Menší problémy mohou činit snad jen poslední úrovně – ty jsou na geometrickou představivost nejnáročnější, ale ani tam si rvát vlasy frustrací rozhodně nebudete. Když bych chtěl být přísný, mohla být Monument Valley občas i trochu větší výzvou, jenže u tohohle kousku tradiční kritéria tak úplně neplatí. Zkrátka: Monument Valley patří mezi ty hry, které nebojují rafinovanými herními prvky nebo originálním příběhem, ale atmosférou.

Screenshot_2014-05-31-10-57-06 Screenshot_2014-04-27-20-34-22

Hra na hranici umění

Mnohé dělá grafika, která je jednoduše nádherná. Vývojářům z ustwo se podařilo dosáhnout špičky, co se týče vizuální podoby mobilních her. Jistě, Monument Valley nepoužívá nejmodernější shaderové efekty a neohromí vás detailními 3D modely (princezna se všeho všudy skládá asi ze tří geometrických tvařů), ale o to se ani nesnaží. Na hráčovy smysly útočí pastelovými barvami, netradičním izometrickým pohledem a pozorností k detailu.  Na animace prostředí měnícího se pod hráčovou rukou je radost pohledět a velké plus si grafici zaslouží za volbu harmonických barevných palet. Pohádkovost je slovo, které se v souvislosti s Monument Valley skloňuje velmi často, a jeho autorům je třeba dát za pravdu. Někdy je sice hra kvůli tomu možná až příliš dětinská, celkově se jedná grafickým zpracováním o jeden z nejoriginálnějších mobilních počinů poslední doby.

Mírným zklamáním je hudba, kterou tvoří do nekonečná se opakující smyčka, shodná pro všechny úrovně – trochu bych čekal že po péči, kterou autoři věnovali grafické stránce, nezůstane ta zvuková o tolik ošizená. Ke cti jim alespoň slouží, že ani po mnoha minutách hudební doprovod neobtěžuje a zvuky prostředí (postav, hýbajících se zdí apod.) se povedly. Příjemná je také možnost přímo ze hry pořizovat screenshoty a zvládnuté ovládání hlavní postavy – k projití celou hrou vám bez problémů postačí jeden prst.

Screenshot_2014-05-02-01-05-09Screenshot_2014-04-27-20-40-58


Shrnutí: Plyšový totem do každé rodiny

Monument Valley nakonec tedy není ani tak opravdovou hrou, jako spíš svébytným uměleckým zážitkem. Zážitkem se skvělou grafikou, (někdy až příliš) pohádkovou atmosférou, nízkou obtížností a tak trochu ošizenou hudbou. Rozhodnutí, jestli do Monument Valley investovat zhruba devadesát korun, je už jen na vás. Možná máte raději propracované skutečné hlavolamy. A nebo jako já půjdete už po prvním dohrání vyrábět vlastní plyšový totem.

[appbox appstore 728293409][appbox googleplay com.ustwo.monumentvalley]

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

1 komentář

  1. […] Monument Valley je jeden z nejkrásnějších a nejoriginálnějších herních zážitků, s nimiž jsme v posledních několika letech přišli do styku. Jedná se o logickou hru založenou na optických klamech, které nejen překonáváte, ale také si je tvoříte, abyste se skrze hru dostali. Geniálnímu nápadu pak nasazuje korunu nádherné grafické zpracování a naznačený, chvílemi velice dojemný příběh. Recenzi hry Monument Valley najdete zde. […]

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře